یادداشت ﻓﺮھﻨﮓ

آیا عطاران با دراکولا رکورد من سالوادور نیستم را می‌شکند؟

مهربانو ابدی‌دوست

یادداشتی بر نمایش کسوف

وحید جانفرسا منتقد

«جناب خان»آکتور سینما رویای رامبد جوان برای تسخیر گیشه فیلم‌هاعملی می شود

نویسنده : سیدحسین رسولی

نگاهی به رمان «دیوار آتش» نگران باشیم

نویسنده : لاله زارع داستان‌نویس

نویسنده‌ای که امید می‌کارد

احمد آرام

نامه‌ها نگاهی به رمان «سلام» نوشته تبسم غبیشی

طلا نژادحسن: نامه‌هابه تصویرکشیدن یک دوره از زندگی آدم‌ها و تجسم شخصیت‌های داستانی به کمک نامه در عرصه داستان‌نویسی از دیرباز یکی از شیوه‌های موفق بوده است.

ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش سلامت محمد خزاعی

توسعه فرهنگی و سیاسی در تعامل دولت و مجلس محمود میرلوحی

اتفاقی به نام نمایشگاه کتاب حسن محمودی

شیفته وحدت اسلامی مرتضی جوادی آملی

بازآفرینی آثار ماندگار تاریخ موسیقی به چه قیمتی؟ عاطفه بزرگ‌نیا

اجرای همخوانی گروه مورد نظر به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که یک مصراع را خواننده مرد می‌خواند و مصراع بعدی را دو همخوان زن؛ بعضی از قسمت‌ها هم به صورت سه‌صدایی اجرا می‌شد.

اسکار غیرانگلیسی زبان و اهمیت فیلمنامه ساسان گلفر

«جدایی نادر از سیمین» هم با آنکه در همان زمان از هر لحاظ یک سر و گردن بالاتر از چهار رقیبش در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان می‌ایستاد، مهم‌ترین برگ‌برنده‌اش فیلمنامه فرهادی بود که اتفاقا در بخش بهترین...

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم/ درباره مجموعه‌داستان «محراب سانتاماریا» فریبا کریمی

ادای دین نویسنده به شهری که در آن درس خوانده و زندگی کرده است، تداعی‌کننده عنوان کتاب نادر ابراهیمی: «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم» است/ ادای دین دیگر نویسنده به فروغ فرخزاد است در داستان «خانه سیاه...

رقم دستمزد بازیگران هیایویی هیچ است امین تارخ*

امنیت شغلی زمانی به‌وجود می‌آید که ممیزی‌ها اینقدر دست ‌و پاگیر نشوند و در راس تمام این امور قدری توجه، شناخت و برخورداری از وجدان حرفه‌ای اهمیت داشته باشد.

در پس حقیقت/ درباره نمایش « نوعی داستان عاشقانه» هاله میرمیری

تام از رابطه عاشقانه نهان خود به آنجلا سود می‌جوید تا حقیقت را کشف کند و آنجلا با تمسک به بیماری خود – می‌گویند که او اسکیزوفرنی دارد- ناخودآگاه، سعی بر آن دارد تا مرز میان خیال و واقعیت را مخدوش کند.

نویسنده‌ای فارغ از تریبون‌های رسمی و حفاظت‌شده بود سیدعباس صالحی

جلال بی‌تردید صدای متفاوت روشنفکری زمانه ما بوده است. ازاین‌جهت که روشنفکری او شباهتی به روشنفکران زمانه خود نداشته است. او روشنفکری اهل تفکر بود و ازاین‌جهت دارای یک تفکر الهی بوده است که همواره به وضع...

رمان مشارکت میلاد ظریف

همین است که گاهی گیج می‌شویم، گاهی انتظارات‌مان برآورده نمی‌شود و بالعکس. تجربه‌ای که اخوت در این رمان می‌کند یک تجربه بسته‌بندی شده و مشخص نیست. منظوری در کار نیست. از این‌رو هم یک تجربه پست‌مدرنیستی...

صدایی که گم شد محسن فرجی

اگر انجمن‌های صنفی هر رشته و حوزه‌ای، اطلاعات و مدارک مربوط به افراد برجسته حوزه خود را مکتوب می‌کرد و بعد در اختیار اصحاب رسانه می‌گذاشت، به این سادگی چهره‌های بزرگ به محاق نمی‌رفتند. یا حتی اگر مشخصا...

حاشیه‌های ردکارپت/ زنگ‌ها برای عطاران به صدا در می‌آید بهزاد عشقی

گلزار بازیگر سرد و بی‌عملی بود که جلوی دوربین به جای بازی ژست می‌گرفت و به نظر می‌رسید که دارد عکس یادگاری می‌گیرد/ چرا فیلم‌های این بازیگر می‌فروخت؟ فروش فیلم‌های گلزار بیشتر به‌خاطر جاذبه درونی خود آن...

فروتنی و فرهیختگی بانوی آلمانی/ به مناسبت درگذشت زیگرید لطفی علی عبدالهی*

زیگرید لطفی، همسر مرحوم محمدحسن لطفی بود، همان لطفی بزرگ، و مترجم آثار فلسفی در ایران، از جمله آثار افلاطون، ارسطو و فلوطین، تاریخ رنسانس در ایتالیا و همچنین مجموعه پایدیا. این بانوی فرهیخته، خود مترجم...

در آستانه ۷۸ سالگی نقاش/ قلبی که برای وطن می‌تپد ایران درودی، نقاش

این روزها من سخت درگیر کار بنیاد ایران درودی هستم چراکه پیشتر به من امید داده بودند که این بنیاد تاسیس می‌شود. علی مرادخانی در مراسم چاپ پانزدهم کتاب «در فاصله دو نقطه» در موزه هنرهای معاصر در تاریخ ۱۵...

نگاهی به رمان «تاریک ماه» منصور علیمرادی/ تلاشی برای فراموشی میلاد ظریف

نویسنده راهی ندارد جز اینکه تن به نوعی از پنهان‌کاری دهد، پنهان‌کاری‌ای که ذاتا تناقض دارد با تعریف و ماهیتش؛ نوعی نشان دادن و در برابر خواننده به نمایش در آوردن. نمایش شکاف آن هم به صورت روایت از یک راوی...

در دیدار سپانلو و نجیب محفوظ چه گذشت؟ محسن فرجی

اما آیا انتظار دارید من که مصاحبه‌ای شفاهی را گمان می‌کنم در کتابی خوانده‌ام، به یاد بیاورم که استاد درباره دیدارش با نجیب محفوظ چه گفت!؟ البته که اگر به یاد می‌آوردم، حتما دیداری که سپانلو با آن حافظه...

داستان پرشکاف دشنه‌ها/ نگاهی به رمان «حلزون‌های پسر» ضحی کاظمی

احمد آرام، نویسنده نام‌آشنایی است که تاکنون کتاب‌های موفق زیادی در حوزه ادبیات داستانی و نمایشنامه منتشر کرده است، ازجمله می‌توان کتاب‌های «مرده‌ای که حالش خوب است»، «آنها چه کسانی بودند؟»، «غریبه در بخار...

اخبار آنلاین فرهنگ

پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ

چگونه کارگردان و نمایشنامه‌نویس مهم...
از دوران طلایی تئاتر فاصله گرفته‌ایم
از دوران طلایی تئاتر فاصله گرفته‌ایم

فرهیختگان آنلاین: کوروش نریمانی را خیلی از تئاتری‌ها با آثار کمدی و موفقش می‌شناسند که سطح بسیار بالایی هم دارند. این هنرمند با‌سابقه تئاتر با «شب‌های آوینیون» درخشش خیره‌کننده‌ای داشت و چه در ایران و چه در جشنواره‌های خارجی توانست در صدر توجه قرار گیرد.

 
نمایش «مایبر» به روایت کارگردان
بازسازی و تکرار
بازسازی و تکرار

فرهیختگان آنلاین: این روزها تالار مولوی با نمایش «مایبر» به کارگردانی ابوالفضل کاهانی فعالیت خود را دوباره از سر گرفته است؛ نمایشی که طراحی صحنه و دکور ندارد و تجربه متفاوتی در صحنه تئاتر این روزهای ایران است.

 
اعتراض باکو به ثبت کمانچه در فهرست...
کمانچه در مرز ایران و آذربایجان
کمانچه در مرز ایران و آذربایجان

فرهیختگان آنلاین: بالاخره همان‌گونه که پیشتر نیز حدس‌هایی زده می‌شد، جمهوری آذربایجان به ثبت کمانچه به نام ایران در فهرست میراث ناملموس جهانی به سازمان یونسکو اعتراض کرده و ثبت این ساز فولکلوریک-کلاسیک آرشه‏ای ایران را با چالش جدی مواجه ساخته است.

 
نسبت جامعه و رمان بین ایران و فرانسه...
چرا رمان نمی‌خوانیم؟
چرا رمان نمی‌خوانیم؟

فرهیختگان آنلاین: مرتضی منادی، فارغ‌التحصیل رشته‌های جامعه‌شناسی و روانشناسی از دانشگاه‌های ونسن و سوربن فرانسه و درحال حاضر عضو هیات‌علمی و استاد دانشگاه الزهراست.

 
 
مهمان امشب دور همی

فرهیختگان آنلاین: «دورهمی» امشب با حضور رضا رشیدپور روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

 
 
رونمایی پوستر فیلم کمدی وحشتناک عطاران +عکس

فرهیختگان آنلاین: پوستر فیلم سینمایی «دراکولا» ساخته رضا عطاران در آستانه اکران عمومی در سینماهای تهران و شهرستانها رونمایی شد.

 
گفت‌وگو با رضا بهبودی درباره «راپورت‌های...
کودتای ۲۸ مرداد به روایت تئاتر
کودتای ۲۸ مرداد  به روایت تئاتر

فرهیختگان آنلاین: رضا بهبودی از جمله بازیگرانی است که هر تئاتربین حرفه‌ای او را می‌شناسد و می‌داند چه لحظات نابی در ایفای نقش خود خلق می‌کند. او از سال ۱۳۷۶ با نمایش «بینوایان» بهروز غریب‌پور وارد عرصه حرفه‌ای تئاتر شد و تاکنون در آثار سینمایی و نمایشی بسیاری ظاهر شده است.

 
گفت‌و‌گو با مسعود بهبهانی‌نیا، مهدی...
عقبگرد یا بازگشت به دوره طلایی؟
عقبگرد یا بازگشت به دوره طلایی؟

فرهیختگان آنلاین: سازمان صداوسیما پس از انتصاب علی عسگری به مدیریت این سازمان، در ماه‌های اخیر دچار تغییرات مدیریتی شده است. با بازگشت مرتضی میرباقری بعد از 6 سال به معاونت سیما، مدیران دوران قبلی ریاست او نیز به جایگاه‌شان برگردانده شده‌اند.

 
به ملاقات سینمای پاستوریزه دهه ۶۰
خسرو معصومی پس از ۳۰ ‌سال از «ملاقات» اولین فیلمش می‌گوید
خسرو معصومی پس از ۳۰ ‌سال از «ملاقات» اولین فیلمش می‌گوید

فرهیختگان آنلاین: «ملاقات»، فیلمی حادثه‌ای، سیاسی و خانوادگی است؛ فیلمی که امروز، سی‌سال از تولید و اکرانش می‌گذرد.

 
 
در حاشیه رفع توقیف از فیلم «آااادت نمی‌کنیم»
در حاشیه رفع توقیف از فیلم «آااادت نمی‌کنیم»

فرهیختگان آنلاین: سرانجام بعد از پنج روز، گره کور فیلم «آااادت نمی‌‌کنیم» باز شد و با ابلاغ حکم معاونت دادستان عمومی و انقلاب اسلامی تهران به حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ادامه اکران دومین فیلم ابراهیم ابراهیمیان بلامانع دانسته شد.

 
گفت‌وگو با هادی عامل کارگردان نمایش...
تئاتر ما به سمت باج دادن به تماشاگر می‌رود
تئاتر ما به سمت باج دادن به تماشاگر می‌رود

فرهیختگان آنلاین: هادی عامل از جمله کارگردانان و بازیگرانی است که به نمایش سنتی ایرانی نگاه ویژه‌ای دارد. وقتی با او صحبت می‌کنید، احساس می‌کنید با یک دوست قدیمی هم‌کلام شده‌اید. او علاوه‌بر بازیگری و کارگردانی در دانشگاه سوره تهران نمایش ایرانی تدریس می‌کند.

 
حال و هوای ایرانیان در گفت و گوی «فرهیختگان»...
شجاعت در کلام، ترس در نوشتار
شجاعت در کلام، ترس در نوشتار

فرهیختگان آنلاین: محمد محمدعلی را در نمایشگاه کتاب امسال ملاقات کردم. به روال چند سال اخیر از کانادا به ایران آمده است تا در اردیبهشت کتاب ایران با مخاطبانش دیدار کند.

 
ابوالفضل جلیلی:
انتظار یک ساله «مسیر معکوس» برای نظر نهایی بنیاد سینمایی فارابی
انتظار یک ساله «مسیر معکوس» برای نظر نهایی بنیاد سینمایی فارابی

فرهیختگان آنلاین: فیلمنامه «مسیر معکوس» را به بنیاد سینمایی فارابی ارائه کردم و بیش از یک سال است که در انتظار به سر می‌برم که ببینم دوستان و مدیران سینمایی برای ساخت این فیلم سینمایی کمک می‌کنند یا خیر.

 
 
جزئیات توقیف فیلم «عادت نمی‌کنیم»
جزئیات توقیف فیلم «عادت نمی‌کنیم»

فرهیختگان آنلاین: یک مقام آگاه در دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر توقیف فیلم «عادت نمی کنیم» توسط این دادستانی را تایید کرد.

 
گلایه‌های صریح کمال تبریزی:
«هفت» می‌خواهد سینمای ایران را تعطیل كند
«هفت» می‌خواهد سینمای ایران را تعطیل كند

کمال تبریزی در واکنش به برنامه «هفت» می‌گوید: حس ما مثل زماني است كه مي‌خواستند در خانه سينما را ببندند. برنامه هفت هم آمده كه اين كار را بكند. اين برنامه تمام تلاشش را به كار مي‌برد كه سينماي ايران را تعطيل كند.

 
 
آلبوم «محمدرضا شجریان» مجوز گرفت
آلبوم «محمدرضا شجریان» مجوز گرفت

مجوز آلبوم «طریق عشق» با صدای «محمدرضا شجریان» صادر شد.

 
 
اعتراض به پوستر فیلم «مردان ایکس»
اعتراض به پوستر فیلم «مردان ایکس»

محتوای پوسترهای فیلم «مردان ایکس: آپوکالیپس» به اعتقاد بسیاری نمایش خشونت علیه زنان و به این دلیل شیوه‌ای مناسب برای تبلیغ فیلم نیست.

 
 
حافظ و شفیعی کدکنی و هوشنگ ابتهاج در یک آلبوم
حافظ و شفیعی کدکنی و هوشنگ ابتهاج در یک آلبوم

مجموعه چهارم از تصانیف زنده یاد پرویز مشکاتیان نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی با گردآوری و آوا نگاری علیرضا جواهری منتشر شد.

 
به صورت مشترک با ترکیه
مثنوی مولانا ثبت جهانی می‌شود
مثنوی مولانا ثبت جهانی می‌شود

رئیس سازمان مرکز اسناد ملی به تشریح برنامه‌های سال 95 سازمان اسناد و کتابخانه ملی پرداخت و گفت: با ترکیه توافق کرده‌ایم که مثنوی مولوی را به صورت مشترک ثبت کنیم، مولانا یکی از نقاط مشترک فرهنگی ایران و ترکیه است.

 
 
ربنای شجریان امسال از تلویزیون پخش می‌شود
ربنای شجریان امسال از تلویزیون پخش می‌شود

مدیر شبکه یک سیما گفت: با توجه به صحبت‌های انجام گرفته، ماه رمضان امسال صدای ربنای استاد شجریان هنگام افطار از تلویزیون پخش می‌شود.

 
 
لحظه‌های هیجان‌انگیز "کن" به روایت بازیگر "فروشنده"
لحظه‌های هیجان‌انگیز

بازیگر فیلم «فروشنده» گفت: شهاب حسینی و ترانه علیدوستی یکی از بهترین زوج‌های سینمایی‌ای هستند که تاکنون داشته‌ایم و به نوعی یادآور زوج "مارچلو ماسترویانی" و "سوفیا لورن" هستند.

 
 
سوءاستفاده تبلیغاتی قطری‌های از کمک مالی به «فروشنده»
سوءاستفاده تبلیغاتی قطری‌های از کمک مالی به «فروشنده»

به نظر می‌رسد، قطری‌ها بیشترین سوءاستفاده ممکن را از کمک مالی که به کمپانی ممنتو برای تولید «فروشنده» کردند، کمال بهره را برده‌اند و از این جهت باید در نظر داشت که کشورهای بی‌سینما، چگونه روی افتخارات نداشته‌شان مانور می‌دهند و در این سو، باید به افتخاراتی که متعلق به سینمای ایران است، اندکی تعلق خاطر داشت.

 
 
جام زرین کلاردشت؛ مهمانی از تاریخ هزاره مازندران
جام زرین کلاردشت؛ مهمانی از تاریخ هزاره مازندران

‌جام زرین کلاردشت که خبر حضور آن در مازندران پیچیده است، از شاهکارهای میراثی استان مازندران به شمار می‌رود.

 
 
آخرین آمار فروش فیلم‌های سینمایی
آخرین آمار فروش فیلم‌های سینمایی

«ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی نیز تاکنون هشت میلیارد و 300 میلیون تومان فروش داشته است.

 
 
نرگس آبیار : «نفس» ادای دینم به کتاب و سینماست
نرگس آبیار : «نفس» ادای دینم به کتاب و سینماست

نرگس آبیار کفت: تالیف رمان نفس و ساخت اثر سینمایی بر اساس آن ادای دینم به سینما و کتاب بود.

 
 
واکنش علیرضا قربانی به لغو کنسرت کیهان کلهر
واکنش علیرضا قربانی به لغو کنسرت کیهان کلهر

علیرضا قربانی نوشت: امروز اگر هنر اصیل این خاک را که حاصل قرن‌ها تلاش و خون خوردن نیاکان ما تا امروز بوده است، قربانی تسویه حساب‌های سیاسی کنیم، باید منتظر باشیم تا دشمنان ما از همین راه نفوذ، ریشه‌های فرهنگی ما را بخشکانند.

 
 
نامزدهای بهترین طراحی های معماری جهان
نامزدهای بهترین طراحی های معماری جهان

 
 
حسین علیزاده: شهدا را برای خودمان خرج نکنیم
حسین علیزاده: شهدا را برای خودمان خرج نکنیم

حسین علیزاده پیشکسوت موسیقی ایرانی جدیدترین کنسرت خود را به محسن شریفیان سرپرست گروه «لیان» بوشهر تقدیم کرد.

 
 
یک بُرد فوتبالی بلیت سینماهای حوزه هنری در خوزستان را نیم‌بها کرد
یک بُرد فوتبالی بلیت سینماهای حوزه هنری در خوزستان را نیم‌بها کرد

امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه بلیت سینماهای اکسین، قدس و بهمن اهواز به صورت نیم بها عرضه می شود.

 
 
جنتی: قوه قضاییه کنسرت کلهر را لغو کرد
جنتی: قوه قضاییه کنسرت کلهر را لغو کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش قوه قضائیه را در لغو کنسرت کیهان کلهر در نیشابور مؤثرتر از وزارت فرهنگ و ارشاد توصیف کرد.

 
 
فیلم‌های سینمای ایران در چه وضعیتی هستند؟
فیلم‌های سینمای ایران در چه وضعیتی هستند؟

آماری که بنیاد سینمایی فارابی از وضعیت تولیدات سینمایی ایران در سال ۱۳۹۵ منتشر کرده نشان می‌دهد که تولیدات هنر هفتم در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده‌ است.

 
0.7603