یادداشت ﺣﻮادث

مرگ کسب‌وکار ماست مهران فرجی

روزانه ۴۸ نفر در جاده‌های ایران جان می‌دهند و ۶۸۴ نفر در روز بر اثر سوانح رانندگی مجروح می‌شوند. آمار کشته‌های حوادث رانندگی در ایران با آمار کشته‌شدگان غیرنظامیان در جنگ‌های منطقه برابری می‌کند. فاجعه‌ای...

شرحی بر بند «ب» ماده ۲۹۰ قانون مجازات عبدالصد خرمشاهی

مقنن به قانون قبلی شرطی را اضافه کرده است که فرد باید مطلع باشد عمل او موجب قتل می‌شود؛ یعنی قصد و اطلاع از عمل نوعا کشنده خود داشته باشد وگرنه از مصادیق قتل شبه‌عمد است و فرد فقط به پرداخت دیه محکوم خواهد...

معضلی به نام اطاله دادرسی عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان و وکیل پایه‌یک دادگستری

مسوولان قوه قضائیه قبل از هر چیز به اصل پیشگیری از جرم و تدابیر منطقی و معقول در جهت از بین بردن زمینه بروز جرم در جامعه بیندیشند و بسترهای تسهیل‌کننده وقوع جرم را از بین ببرند، در غیر این ‌صورت این‌گونه...

وجوه افتراق انحراف و جرم شاپوراسماعیلیان جرم‌شناس

دامنه انحرافات گسترده و بی‌شمار، در حالی که تعداد عناوین مجرمانه معین و محدود است به هر صورت شیوع انحرافات اجتماعی چون خودکشی، ناهنجاری اخلاقی، پدیده کودکان خیابانی و کارتن‌خوابی و... به مراتب مخرب‌تر...

پلیس ایران با هیچ پلیس دیگری قابل مقایسه نیست مهران فرجی

اینکه فرمانده نیروی انتظامی معتقد است، وظیفه پلیس در ایران حفظ مردم و همچنین حفظ ارزش‌هاست باید به‌طور مصداقی بیان شود که منظور از مردم چیست؟ آیا در کشورهای دیگر پلیس وظیفه برخورد با سارقان، موادفروشان،...

سهم کودکان در ایمنی ترافیک

فرهیختگان/سرهنگ دکتر علیرضا اسماعیلی: اگر کودکان فرآیندهای یادگیری رفتارها و رسیدن به برخی توانایی‌ها را طی کردند و در آزمون‌ها، سربلند بیرون آمدند لزوما به این معنا نیست که می‌توانند به تنهایی و بی‌هیچ...

روزت مبارک آتش‌نشان

فرهیختگان/بهروز آرمان: روز هفتم مهر ۱۳۶۰ هواپیماهای رژیم بعثی عراق، حریم کشورمان را شکسته و وارد ایران شده بودند. این بار هدف پتروشیمی آبادان بود. شعله‌های آتش از تاسیسات پتروشیمی زبانه می‌کشید و این ثروت...

ربایندگان محمدطاها هم ماه عسل می‌دیدند

فرهیختگان/احسان علیخانی: پیش از نوشتن درباره حال این روزهای حقیر و تمام‌شدن ماه عسل ۹۲ ذکر نکاتی را برای آرامش خودم ضروری می‌دانم.

رمضان، ماه کاهش شمار جرم و خشونت

فرهیختگان/سرتیپ سعید منتظرالمهدی: رمضان از راه می‌رسد و انتظار خیل عظیم مومنان و جماعت میلیاردی دینداران مسلمان برای ورود به این ‌ماه پرفیض و برکت و رستگاری و نجات پایان می‌یابد.

جاده‌های ما آدمخوار شده‌اند!

فرهیختگان/محمدرضا حاجی‌بیگی: همه‌ساله قریب به ۲۰ هزار نفر در جاده‌های ایران کشته می‌شوند و این یعنی جاده‌های ما آدمخوار شده‌اند! اتوبوس‌ها هم شده‌اند بلای جان عزیزان‌مان.

راه‌اندازی گشت‌های ویژه پلیس راهور

فرهیختگان: رئیس پلیس راهور از راه‌اندازی گشت‌های ویژه در سراسر کشور برای اعمال قانون درباره رانندگان پرخطر و حادثه‌ساز و گشودن گره‌های ترافیکی خبر داد.

چشم‌تان روز بد نبیند

فرهیختگان/دکتر محمدکریم اسماعیلی: چند سالی است در نیمه دوم اسفند، صدای انفجار ترقه‌ها در کوچه‌ها و خیابان‌ها شنیده می‌شود که یادآور نزدیک ‌شدن چهارشنبه‌سوری است.

شخصیت فردی در رانندگی چه نقشی دارد؟

فرهیختگان/دکتر علیرضا اسماعیلی: برخلاف تصور برخی از مردم، نحوه رانندگی با خودرو، بیش از ظاهر آن می‌تواند فرهنگ و سطح اجتماعی فرد را نمایان سازد.

نقدی بر خشونت خانگی و اجتماعی

فرهیختگان/دکتر مجید ابهری: خشونت و پرخاشگری دو روی یک سکه از ناهنجاری‌های رفتاری هستند که گاه و بیگاه در صفحات حوادث و رسانه‌ها با جلوه‌ای از آنها روبه‌رو می‌شویم.

آیین‌نامه پیوند اعضا از مرگ مغزی نیازمند بازنگری

فرهیختگان/داریوش آرمان: پیوند اعضا از جمله درمان‌های حرفه‌ای خاص به شمار می‌آید که تنها در کشورهای پیشرفته انجام‌پذیر است.

نوروز نزدیک است؛ ایمن برانید

فرهیختگان/سرتیپ اسکندر مومنی: امروز موضوع ایمنی به یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های مردم دنیا تبدیل شده است. امروز نزدیک به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون وسیله نقلیه در دنیا وجود دارد. آمار کشته‌های رانندگی نیز نزدیک...

برای ناجیان بی‌ادعا

بهروز آرمان: سال‌هاست در نخستین روزهای مهر به این می‌اندیشم که آتش‌نشانان گرچه بسیار نجیبند اما هرگز در زندگی خود برای نجات دیگران نجابت به خرج نداده‌اند.

«سفر بد» با شیشه و حشیش

فرهیختگان/دکتر فریدون طالبی: «سفر بد» اصطلاحی آشنا در بین روانپزشکان و روانشناسان و به‌ویژه پزشکان درمانگر اعتیاد است.

پرونده زندگی خود را با سرعت نبندیم

سردار مومنی*: در نوروز امسال متاسفانه آمار واژگونی خودرو بسیار بالا بود.

خلبان شهبازی در ژنو چه گفت؟

فرهیختگان: در واپسین روزهای سال ۹۰ که ایرانیان، سرگرم خانه‌تکانی و خریدهای نوروزی بودند یک قهرمان ملی از «تهران» به «ژنو» سوئیس رفت و در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

مردم ایران ؛ سپاس شمارش معکوس برای جراحی رویا در بیمارستان لقمان حکیم تهران...

بهروز آرمان- رویا محمودی: همزمان با انتشار سرگذشت تکان‌دهنده «رویا» ده‌ها نفر از مردم مهربان ایران بزرگ، زنگ تلفن‌های روزنامه فرهیختگان را به صدا درآوردند و موجی از احساس و امید را به این دختر خوزستانی...

چه کسی مسوول نیست؟

بهروز قزلباش: خشونت. چیستی این مفهوم از نظر جامعه‌شناسی شاید تمایل وادارکردن دیگران به انجام کاری باشد که با آن مخالفند. در صورتی که این تعریف را بپذیریم آنگاه صورت‌های بی‌نهایتی از خشونت را می‌توان به...

نقش شخصیت راننده در کاهش شمار تصادف

سرهنگ دکتر علیرضا اسماعیلی: برخلاف تصور برخی از افراد، نحوه رانندگی با خودرو، بیش از ظاهر آن می‌تواند فرهنگ و سطح اجتماعی فرد را نمایان سازد.

اخبار آنلاین حوادث

پربیننده‌ترین اخبار حوادث

«فرهیختگان» حواشی حادثه شهران را ...
احتمال مرگ ۱۲ کارگر
احتمال مرگ ۱۲ کارگر

فرهیختگان آنلاین: گریه می‌کرد و می‌گفت: «حداقل 12 نفر از همکارانم در تونل مشغول کار بودند که من رفتم. از تونل که بیرون آمدم پنج دقیقه بعد صدای انفجار آمد. من مطمئن هستم حداقل 12 نفر داخل تونل بودند، هیچ خبری از آنها نیست.»

 
۶ سال پس از جنایت گره پرونده قتل نوعروس...
متهم خونسرد: بی‌گناهم
متهم خونسرد: بی‌گناهم

فرهیختگان آنلاین: شکسته شدن حکم قصاص تازه‌دامادی که از 6 سال قبل به اتهام قتل همسرش بازداشت شده است، موجب شد تا این مرد دیروز برای دومین بار محاکمه شود.

 
«فرهیختگان» جزئیات انفجار شهران را...
شهران در شوک حادثه
شهران در شوک حادثه

فرهیختگان آنلاین: انفجار لوله گاز تهران در خیابان شهران پایتخت، حداقل پنج نفر را مصدوم کرد و به گفته جعفر تشکری‌هاشمی، معاون شهردار تهران، از دو کارگر که داخل تونل بوده‌اند هیچ اطلاعی در دست نیست و احتمال فوت آنها وجود دارد.

 
وکیل‌مدافع قاتل ستایش اعلام کرد
ارائه لایحه مربوط به ایرادات در پرونده ستایش

فرهیختگان آنلاین: وکیل‌مدافع قاتل «ستایش» از ارائه لایحه‌ای به دادگاه حاوی ایرادات بخش تحقیقات مقدماتی پرونده خبر داد.

 
پس از گذشت ۲ ماه و نیم از حادثه چرخ...
آزادی بدون قید‌مقصران
آزادی بدون قید‌مقصران

فرهیختگان آنلاین: دو ماه و نیم از روزی که پدر آرمین دوربین به دست پایین چرخ و فلک ایستاده بود و پرت شدن پسر چهار ساله و همسرش را از واگن‌های واژگون شده چرخ و فلک دید، می‌گذرد و هنوز نه‌تنها هیچ دادگاهی برای این پرونده برگزار نشده بلکه مقصرهای این پرونده که پیمانکار شهربازی و شهرداری برازجان شناخته شده‌اند، به صورت بلاقید آزاد هستند.

 
در راستای اجرای ماده ۴۲۹ قانون مجازات...
محاکمه اعدامیان بلاتکلیف از جنبه عمومی جرم
محاکمه اعدامیان بلاتکلیف از جنبه عمومی جرم

فرهیختگان آنلاین: غیبت اولیای دم هنگام اجرای حکم قصاص، موجب شد تا حکم اعدام یک محکوم، 6 سال معلق باقی بماند تا اینکه با ادامه غیبت اولیای دم، محکوم از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.

 
بررسی اندیشه فقهی و سیاسی نائینی در...
گذار از فرض‌گرایی به جا معه‌گرایی
گذار از فرض‌گرایی به جا معه‌گرایی

فرهیختگان آنلاین: میرزا‌حسین نائینی در شهر سامرا که در آن زمان مورد توجه شیعه و مرکز و پایگاه بزرگ‌ترین مرجع شیعه بود، به تحصیل پرداخت. او در کنار میرزای‌شیرازی با مباحث اجتماعی و سیاسی آشنایی پیدا کرد.

 
«فرهیختگان» از شیوه‌های شیادان برای...
تلکه در تلگرام
تلکه در تلگرام

فرهیختگان آنلاین: کمک به نیازمندان، طرح جمع‌آوری غذا برای کودکان بی‌سرپرست، تهیه جهیزیه برای نوعروسان و...این عبارات اگرچه در نگاه اول خیرخواهی و کمک‌رسانی را برای مخاطب تداعی می‌کند،

 
 
اسیدپاشی، این بار به درختان

افراد ناشناس، نهال های تازه کاشته شده زابل را با اسید سوزاندند. شب پنجشنبه بود که افرادی ناشناس با ریختن اسید ٣٠٠ اصله پای نهال های تازه کاشته شده در زابل آنها را خشک کردند.

 
 
مدارک جدید از سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین
مدارک جدید از سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین

در حالي كه انگشت اتهام پرونده سقوط مرموز پرواز ام.اچ 17 خطوط هوايي مالزي پيش از اين به سمت روسيه گرفته شده بود، پايگاه خبري روزنامه «ديلي اكسپرس» از افشاي اطلاعات جديد درباره نقش اوكراين و سازمان سيا در پشت پرده اين حادثه خبر داد.

 
 
ادعای عجیب یک مرد درباره مرگ همسرش

 
پرونده به دادسرای جنایی رفت
دختر و پسر متولد ۶۹ قربانیان اسیدپاشی در ولنجک

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اعلام کرد مصدومان اسیدپاشی امروز یک دختر و پسر متولد سال ۶۹ هستند.

 
 
سقوط یک هواپیما در اتریش

مقامات پلیس اتریش روز یکشنبه اعلام کردند که بر اثر سقوط یک هواپیما سبک شخصی در ایالت اشتایر مارک در جنوب اتریش 2 خلبان جان خود را از دست دادند.

 
 
مرگ ۳۶۰ تهرانی بر اثر غرق شدگی در ۶ سال
مرگ ۳۶۰ تهرانی بر اثر غرق شدگی در ۶ سال

آمار پزشکی قانونی استان تهران نشان می دهد که طی 6 سال 358 تهرانی (از سال های 88 تا 93 ) جان خود را بر اثر خفگی ناشی از غرق شدگی از دست داده اند.

 
 
تعداد نهایی قربانیان ایرانی فاجعه منا اعلام شد: ۴۶۴ نفر
تعداد نهایی قربانیان ایرانی فاجعه منا اعلام شد: ۴۶۴ نفر

بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت ضمن انتشار بیانیه تسلیتی شمار نهایی قربانیان ایرانی را در منا اعلام کردند.

 
 
افزایش تعداد قربانیان ایرانی فاجعه منا؛ ۲۲۶ نفر
افزایش تعداد قربانیان ایرانی فاجعه منا؛ ۲۲۶ نفر

رئیس سازمان حج و زیارت دقایقی پیش اعلام کرد، 57 نفر به تعداد کشته‌های ایرانی در فاجعه منا اضافه شد و به این ترتیب تاکنون این رقم به 226 نفر رسیده است.

 
 
وزیر ارشاد: بسیاری از مفقودین ایرانی جان باخته اند
وزیر ارشاد: بسیاری از مفقودین ایرانی جان باخته اند

وزیر ارشاد با اشاره به داغدار شدن جهان اسلام در فاجعه منا گفت: حدود ٣۶٠ نفر همچنان مفقودالاثرند که فکر می‌کنیم بسیاری از آنان جان باخته‌اند و برخی از آنان نیز به بیمارستان‌های ریاض و طائف منتقل شده‌اند.

 
 
تعداد تلفات باز هم افزایش یافت / ۱۳۶ ایرانی قربانی و ۳۳۳ نفر مفقود
تعداد تلفات باز هم افزایش یافت / ۱۳۶ ایرانی قربانی و ۳۳۳ نفر مفقود

رئیس سازمان حج و زیارت به ارائه آخرین آمار حادثه‌دیدگان فاجعه منا پرداخت.

 
رویترز:
در ایران همه می گویند عربستان در فاجعه منا مقصر اصلی است
در ایران همه می گویند عربستان در فاجعه منا مقصر اصلی است

عربستان روز جمعه اعلام کرد پایبند نبودن برخی حجاج به دستورها برای کنترل جمعیت، در وقوع بدترین فاجعه در زمان برگزاری مراسم حج در بیست و پنج سال اخیر نقش داشت. این در حالی است که ریاض زیر فشار فزاینده ای قرار دارد تا درباره جان باختن بیش از هفتصد نفر در روز پنج شنبه در هجوم جمعیت در منا توضیح دهد.

 
 
دستور شاه عربستان برای بازنگری مراسم حج

 
 
فاجعه ادامه دارد؛ آتش‌سوزی چادر زائران در منا

 
 
آنچه دیروز در سرزمین منا گذشت
آنچه دیروز در سرزمین منا گذشت

هنوز حادثه سقوط جرثقیل در مکه سوژه داغ رسانه است؛ اما به نظر می رسد رسانه ها باید از زاویه ای دیگر به بررسی بی کفایتی مقامات سعودی در حفاظت از جان حجاج بپردازند. در حالیکه صبح پنج شنبه خبر انفجار بمب در یکی از مساجد صنعا توجه رسانه ها را به خود جلب کرده بود، انتشار خبر جان باختن 100 زائر در منا بر اثر ازدحام جمعیت، دوربین رسانه ها را بار دیگر از یمن به عربستان کشاند.

 
 
رئیس پلیس عربستان: در حادثه منا تقصیری نداریم/ ما مسئول حماقت دیگران نیستیم

 
 
روایت دیلی تلگراف از فاجعه امروز منا

 
 
۱۳۰۰ کشته در پی فاجعه در سرزمین منی / افزایش آمار قربانیان ایرانی به ۱۳۰ نفر
۱۳۰۰ کشته در پی فاجعه در سرزمین منی / افزایش آمار قربانیان ایرانی به ۱۳۰ نفر

منابع خبری می‌گویند آمار کشته‌شدگان «فاجعه منا» به 1200 نفر رسیده است.

 
 
افشای علت فاحعه امروز عربستان ؛ مسدود کردن چند مسیر توسط پلیس سعودی برای اختصاص به مقامات آل سعود!

 
 
اسامی کشته‌شدگان ایرانی حادثه امروز منی
اسامی کشته‌شدگان ایرانی حادثه امروز منی

روابط عمومی سازمان حج و زیارت اسامی کشته شدگان ایرانی حادثه منی را اعلام کرد.

 
 
نخستین آمار از کشته های ایرانی حادثه رمی جمرات

 
سازمان حج و زیارت:
مرگ ۴ ایرانی دیگر در طوفان مکه / مفقوی ۷ زائر
مرگ ۴ ایرانی دیگر در طوفان مکه / مفقوی ۷ زائر

معاون سازمان حج و زیارت از شناسایی چهار جسد ایرانی دیگر در جمع کشته‌شدگان طوفان دو روز پیش مکه خبر داد.

 
 
سقوط مرگبار جرثقیل در مسجدالحرام + تصاویر

 
 
پخش شایعه عجیب ؛ ساعت ۳.۴۵ دقیقه بامداد در تهران زلزله می آید!/ کارشناسان: مردم! باور کنید زلزله را نمی توان پیش بینی کرد!

 
0.626