+ A - تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲ کد مطلب: 116895
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
نگاه واشنگتن پست به توقیف کشتی آمریکایی توسط ایران؛
تهران بار دیگر واشنگتن را در تنگنا قرار داد
تهران بار دیگر واشنگتن را در تنگنا قرار داد

مقامات دفاعی آمریکا گفتند ایران روز سه شنبه پس از آن که یک کشتی با پرچم جزایر مارشال را به ورود غیرمجاز به آبهای خود متهم کرد، آن را با 34 خدمه اش توقیف کرد و نیروی دریایی آمریکا نیز در واکنش به این اقدام یک ناوشکن به خلیج فارس اعزام کرد.

روزنامه واشنگتن پست نوشت بعید است تحولات اخیر در منطقه موجب توقف مذاکرات هسته ای شود.

به گزارش فرهیختگان آنلاین، این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جنیفر روبین با اشاره به گزارش روزنامه نیویورک تایمز نوشت مقامات دفاعی آمریکا گفتند ایران روز سه شنبه پس از آن که یک کشتی با پرچم جزایر مارشال را به ورود غیرمجاز به آبهای خود متهم کرد، آن را با 34 خدمه اش توقیف کرد و نیروی دریایی آمریکا نیز در واکنش به این اقدام یک ناوشکن به خلیج فارس اعزام کرد.

مقامات پنتاگون در واشنگتن گفتند چندین قایق گشت زنی ایران روز سه شنبه کشتی باری مرسک تایگریس را در حالی که در مسیر دریایی بین المللی از تنگه هرمز در خلیج فارس عبور می کرد متوقف کردند. پس از آن که به سمت این کشتی شلیک شد، پیامی اضطراری مخابره کرد و نیروی دریایی آمریکا در پاسخ به آن ناو شکن فاراگات را به منطقه گسیل داشت.

نویسنده این مقاله نوشت برخلاف گزارش نیویورک تایمز، تردید دارد که این رویداد بر مذاکرات هسته ای شکننده میان آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر و ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای تهران تاثیر بگذارد، همانطور که دولت اوباما به علت ناآرامی های یمن یا آمریکایی هایی که به گروگان گرفته شده اند این مذاکرات را متوقف نکرده است.

در گزارش بلومبرگ نیز آمده است: «جونیور آینی، کاردار جزایر مارشال در واشنگتن در پاسخ به این سوال که آیا کشورش از آمریکا خواسته است این کشتی باری را از دست ایران نجات دهد یا خیر، گفت هنوز منتظر دستور وزارت امور خارجه کشورش است. اما همچنین گفت کشورش هیچ چاره دیگری به جز امید به واکنش آمریکا ندارد.»

براساس گزارش بلومبرگ به نظر می رسد این حادثه پاسخ مستقیمی به تصمیم هفته گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای اعزام کشتی های جنگی به خلیج عربی بوده است.

با توقیف یک کشتی غیر آمریکایی در شرایط مشکوک و در زمانی که تنش در منطقه زیاد است، ایران بار دیگر واشنگتن را در شرایط سختی قرار داده است.

با توجه به این که مجلس سنای آمریکا در مورد طرح خود برای بازبینی توافق هسته ای اوباما با ایران در حال بحث است، پیامدهای آن فراتر از تنگه هرمز در حال گسترش است.

الیوت آبرامز، معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «رفتار ایران به نوعی توهین به آمریکا و اوباما است. آنها به خوبی می دانند که کنگره و دولت این کشور در حال بررسی توافق هسته ای هستند و آنها را در تنگنا قرار نمی دهند زیرا می دانند که دولت آمریکا به شدت تلاش می کند این توافق به امضا برسد.»

وی افزود: «اگر اقدامی انجام ندهیم، در واقع به ایران و دیگر قدرتهایی که به اقدامات تهاجمی مشابه متوسل می شوند این پیام را می دهیم که حتی در مورد مسائل مهمی مانند آزادی کشتیرانی در دریاها قدمی بر نخواهیم داشت.»

آبرامز در ادامه گفت: «بنابراین در هفته های اخیر زمانی که نتیجه توافق هسته ای هنوز نامعلوم است، آنها جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست را به جاسوسی متهم می کنند و اکنون در آزادی کشتی رانی در خلیج فارس نیز مداخله می کنند.»

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.384