+ A - تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳ کد مطلب: 129993
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
شمار گردشگران خارجی به ۵ میلیون نفر رسید
شمار گردشگران خارجی به ۵ میلیون نفر رسید

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این سازمان طی دو سال دولت یازدهم در راستای تحقق مبانی اقتصاد مقاومتیِ مورد نظر مقام معظم رهبری، قدم های اساسی برداشته است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این سازمان طی دو سال دولت یازدهم در راستای تحقق مبانی اقتصاد مقاومتیِ مورد نظر مقام معظم رهبری، قدم های اساسی برداشته است.


به گزارش فرهيختگان آنلاين(FDN.IR)، سلطانی فر به مناسبت هفته دولت،با تشریح عملکرد دوساله دولت تدبیر و امید در هرسه بخش میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری افزود: با وجود این که یونسکو در هر سال، یک سهمیه برای هر کشوری اختصاص می دهد و از سهمیه سوخت شده در دولت قبلی هم استفاده کردیم و توانستیم سه اثر را در یونسکو به تصویب برسانیم .


وی تصریح کرد: سال اول، شهر سوخته در زابل و سال دوم، منظر فرهنگی میمند و شهر شوش را به تصویب رساندیم که این افتخار بزرگی برای دولت یازدهم است.
وی در مورد تاریخچه شکل گیری این سازمان اظهارکرد:معاونت ایرانگردی و گردشگری و همچنین معاونت میراث فرهنگی که قبلا زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، در سال 82 با یکدیگر ادغام شدند و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان معاونت رئیس جمهور در سال 83 شکل گرفت.
معاون رییس جمهوری اظهارکرد:این سازمان حدود 10 سال عمر دارد و در تاریخ 16 فروردین 1385 با مصوبه شورای عالی اداری، بخش صنایع دستی هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک شد و بدین شکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یک سازمان سه وجهی شده است.

**آثار زیانبار انتقال سازمان به شهرستان ها
سلطانی فر در خصوص آثار زیان بار انتقال سازمان میراث فرهنگی به شهرستان ها در گذشته عنوان کرد:در دولت قبلی در راستای سیاست تمرکز زدایی، اولین دستگاهی که پیشگام شد سازمان میراث فرهنگی بود که براساس آن پژوهشکده میراث فرهنگی به شیراز و صنایع دستی به اصفهان منتقل شد. در این جابجایی، توان کارشناسی، اسناد و امکانات این دو بخش نابود شدند.
وی ادامه داد:سازمان مجددا از نیمه سال 91 حیات مجددی را شروع کرد که باز با تغییر و جابجایی سریع مدیران در ادامه دولت دهم، باعث شد این تزلزل و بی ثباتی همچنان در پیکره سازمان وجود داشته باشد.
وی عنوان کرد:در ابتدای دولت یازدهم هم با توجه به خاطر ناراحتی های جسمی دکتر نجفی در کمتر از 6 ماه مجبور به استعفا شد و در یک سال و نیمی که آمدم، اولین کاری که من فکر کردم باید حتما در این سازمان انجام دهم، ایجاد ثبات و آرامش بود تا در سایه آن بتوانیم برنامه هایمان را پیش ببریم.
سلطانی فر درباره کیفی کردن نیروی انسانی در این سازمان افزود: ابتدا شروع به آواربرداری کردیم چون واقعا سازمان تبدیل به ویرانه ای شده بود تا بعد از آن بتوانیم پی بنای جدید را بریزیم. در انتصاب مدیران تلاش من این بود که بتوانم از استعداد و پتانسیل نیروهای داخل سازمان استفاده کنم.
سلطانی توضیح داد: در شرکت های وابسته، با مشکلاتی از قبیل نابسامانی و بی انضباطی مالی، عدم تشکیل مجامع به مدت چند سال، عدم انجام حسابرسی و در ادارات کل استانی هم، با مجموعه از هم پاشیده ای روبرو بودیم که تلاش کردیم به مرور اصلاحات لازم را به عمل بیاوریم.

**نقش سازمان میراث در تحقق اقتصاد مقاومتی
معاون رییس جمهوری در خصوص نقش سازمان میراث در تحقق اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: ما در سه بخش تخصصیِ سازمان، دارای مسئولیت ها، وظایف و جایگاه مناسبی در فرایند توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور هستیم.
در مبانی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده ما اگر شاه بیت غزل و خمیرمایه اقتصاد مقاومتی را استفاده کردن از همه ظرفیت های کشور برای مقابله با تهدیدات خارجی و مشکلات داخلی در نظر بگیریم، این سازمان در تحقق مبانی اقتصاد مقاومتیِ مورد نظر مقام معظم رهبری، قدم های اساسی برداشته است.

**ظرفیت میراث فرهنگی کشور
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره ظرفیت میراث فرهنگی کشور و اقدامات انجام شده در راستای شناساندن آن تاکید کرد: در بخش میراث فرهنگی، ایران با داشتن یک سابقه و هویت تاریخی و تمدنی 10 هزار ساله، یک «کشور – موزه» است. باستان شناسان تخمین می زنند که در این «کشور- موزه» ما نزدیک به یک میلیون مکان، بنا، سایت یا محوطه تاریخی داشته باشیم که از این تعداد، شاید در طول دو سه قرن گذشته، 100 هزار مورد در حفاری ها بیرون آمده و قابل رویت است.
وی در این باره ادامه داد: از سال 1309 تاکنون که حدود 85 سال می گذرد، از زمان تصویب اولین قانون حفاظت از بناهای تاریخی و عتیقه جات، 31 هزار و 300 مورد (31300) از این مکان ها، محوطه ها و سایت ها ثبت ملی شده است. یعنی 3 درصد بضاعت ما تاکنون ثبت ملی شده و 97 درصدِ باقی مانده شاید قرن ها طول بکشد که قابل رویت و ثبت شود.

**ثبت سه اثر در یونسکو در دو سال
رییس سازمان میراث فرهنگی،خاطر نشان کرد:با آثاری که در زمان این دولت در یونسکو ثبت شد، تعداد مکانهای تاریخیِ ثبت شده در یونسکو به 19 مورد رسید. به علاوه مجبور شدیم برای چند هزار بنای ثبت ملی شده که درباره آنها مستندسازی انجام نشده بود، مستندسازی کرده و حریم آنها را مشخص کنیم.

**استرداد سه محموله اشیای فرهنگی و تاریخی؛ بزرگترین دستاورد دولت
معاون رییس جمهور در مورد استرداد اشیای فرهنگی و تاریخی به کشور و نحوه انجام آن گفت:به عنوان شاه بیت غزلمان در بخش میراث فرهنگی، دولت موفق شد سه محموله اشیای فرهنگی و تاریخی را که توسط قاچاقچیان و خارجی ها بیش از 50 سال گذشته به یغما برده شده بود، به کشور برگرداند که این دستاورد در زمان هیچ دولتی سابقه نداشته است.
وی افزود: اولین مجموعه مربوط به حفاری های خوروین ساوجبلاغ بود که 50 سال پیش توسط همسر یک دیپلمات بلژیکی به خارج از کشور منتقل شده بود و در بلژیک نگهداری می شد که ما با پیگیری های قضاییِ خیلی فشرده با همکاری مرکز امور حقوق بین المللی ریاست جمهوری موفق شدیم در دی ماه گذشته 349 قلم را برگردانیم.
وی درباره دومین مجموعه هم گفت : دومین مورد، اشیاء مربوط به حفاری های چغامیش در خوزستان بود که نزدیک به 53 سال قبل، یک مرکز شرق شناسی دانشگاه شیکاگو آنها را برای مطالعه و تحقیق برده بود و قرار بود بعد از چند سال برگرداند که برنگردانده بود که این اشیاء هم 108 شی بود که موفق شدیم آنها را در اردیبهشت ماه از آمریکا برگردانیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: اتفاق تاریخی بزرگ سوم مربوط به 30 قلم اشیاء فرهنگی و تاریخی است که توسط یک فرد پاکستانی به نام معراج الدین در یکی از شهرهای ایتالیا به فروش گذاشته شده و به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود.
سلطانی فر تصریح کرد:این اشیاء مربوط به دوران اسلامی، ایلخانی و تیموری است که موفق شدیم در ایتالیا توقیف کنیم.از این 30 اثر، 24 اثر کاملا اصل است و 6 اثر مونتاژ قطعات مختلف است. اینها در روزهای اخیر با پیگیری های حقوقی تحویل سفارت ایران در ایتالیا شده و ظرف یک ماه آینده به ایران منتقل می شود. بنابراین، استرداد آثار تاریخی بزرگترین دستاورد ما در بخش میراث فرهنگی بوده است.

**4 برابر شدن ظرفیت نمایش آثار در موزه ملی
معاون رییس جمهوری درباره بهبود وضعیت موزه ها در کشور گفت: در بخش موزه، موفق شدیم موزه خراسان را بعد از 8 سال کار نه چندان جدی ، دو سال زودتر از جدول زمانبندی در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری برسانیم. فضای نمایشی موزه ملی ایران، به عنوان موزه مادر، به یک پنجم گذشته، کاهش پیدا کرده بود و بخش های مختلف آن از مدار بهره برداری خارج شده بود.
وی درباره وضعیت قبلی این موزه نیز افزود: سال قبل، طبقه دوم آن جمع آوری شده بود تا اصلاحاتی انجام شود اما در این مدت، بلااستفاده مانده بود که ما با آماده کردن این بخش و با راه اندازی مجدد این بخش ها، حجم نمایش آثار در موزه ملی 4 برابر گذشته، افزایش دادیم.

**احیای انجمن های میراث فرهنگی در سراسر کشور
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره انجمن های میراث فرهنگی نیز اظهار کرد: ما در زمینه حفظ و حراست از اماکن تاریخی و فرهنگی، یگان انتظامی داریم که این مسئولیت را بر عهده دارد، اما تعداد نیروهای یگان بسیار کم است و حفاظت بسیاری از بناها و سایت های مهم به خوبی انجام نمی شود. ما به سمت استفاده از ظرفیت های مردم رفتیم.
وی درمورد چگونگی استفاده از این ظرفیت ادامه داد:ما از ابتدای سال احیای این انجمن را که حدود 10 سال است تعطیل شده شروع کردیم. انجمن های میراث فرهنگی 17 استان را راه اندازی کرده ایم و ان شاء الله تا پایان سال، بقیه استان ها را هم راه اندازی می کنیم، لذا شبکه گسترده ای متشکل از حامیان و دوستداران میراث فرهنگی، با حضور انجمن های مردم نهاد در کشور ایجاد خواهد شد.

**انتخاب هیئت امنا برای پایگاه های میراث جهانی
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در مورد پایگاه های میراث جهانی تاکید کرد: پایگاه های میراث جهانی ما مشکلاتی در زمینه مدیریت داشتند که با استفاده از ظرفیت های قانونی اداره این پایگاه ها به صورت هیئت امنایی شد. هیئت امنای 8 پایگاه میراث جهانی را با حضور شخصیت های ذی نفوذ و علاقه مند و مسئولین استان ها و شهرستان ها تعیین کردیم.
سلطانی فر درباره ساماندهی پژوهشگاه میراث فرهنگی در دولت یازدهم گفت: پژوهشگاه در اثر جابجایی دچار تزلزل شده بود که تلاش کردیم با اصلاح در نظام مدیریتی و اختصاص منابع بیشتر و تعیین برنامه استراتژیک برای آینده پژوهشگاه را به عنوان اتاق فکر آماده کنیم تا برای سازوکار های پژوهشی سازمان، بتواند نقش های موثرتری را ایفا کند.

**مشارکت با بخش خصوصی برای احیاء و مرمت بناها
سلطانی فر در ادامه با اشاره به فعالیت های مشترک این سازمان با بخش خصوصی خاطرنشان کرد: میزان اعتباری که برای مرمت و بازسازی بناها و مکانهای تاریخی اختصاص می یابد، سالانه کمتر از 5 درصد نیاز واقعی ماست، یعنی 95 درصد کسری اعتبار داریم. قانون به ما اجازه داده با سازوکار مشخصی بتوانیم از این امکانات، استفاده کنیم و با بخش خصوصی مشارکت کنیم.
وی درباره نحوه مشارکت با بخش خصوصی تصریح کرد:طبق قانون ما بایداجازه بهره برداری به عنوان اماکن اقامتی، پذیرایی، کلاسهای آموزشی یا موزه شخصی به بخش خصوصی بدهیم. با این مشارکت که در قالب یک قرارداد انجام می شود، ما ضمن این که با سرمایه بخش خصوصی، بنا را از تخریب و نابودی نجات می دهیم، آن را تبدیل به یک بنگاه خصوصی می کنیم که اشتغال زایی هم داشته باشد.
وی افزود: سال گذشته ما در زمینه مرمت حدود 300 خانه تاریخی، کمکهایی به بخش خصوصی کردیم. در زمینه استفاده کردن از ظرفیت های بخش خصوصی در 13 مورد عمل کردیم که امسال ان شاء الله موارد مشارکتی را به بالای 100 مورد خواهیم رساند و حتما بیش از 300 مورد هم مشارکت در بناها خواهیم داشت. با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم هر چه سریع تر از تخریب این بناها جلوگیری کنیم.

**دو هزار کارگاه صنایع دستی را به مدار تولید برگرداندیم
معاون رییس جمهوری درباره اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی نیز گفت: در صنایع دستی ما جزو سه کشور برتر دنیا در کنار چین و هند هستیم. 460 رشته صنایع دستی در دنیا وجود دارد که ما تقریبا در 360 رشته یا تولید می کنیم یا سابقه تولید داشته ایم. در یک دوره ای، نزدیک به یک و نیم تا دو میلیون نفر در بخش فرش و صنایع دستی کار می کردند.
وی ادامه داد: درباره فرش ما تعامل نزدیکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داریم.تولید و با بانک توسعه و تعاون و صندوق کارآفرینی امید همکاری هایی برای حمایت از کارگاه ها خواهیم داشت.

**افزایش 40 درصدی صادرات صنایع دستی
سلطانی فر از افزایش 40 درصدی صادرات صنایع دستی خبر داد و گفت: در سال 92، صادرات ما 112 میلیون دلار بود که در سال 93 به حدود 153 میلیون دلار افزایش یافت. البته صادرات چمدانی به عنوان سوغات ایران نیز که معادل تقریبا همین مقدار است باید به آن اضافه شود.
وی افزود: ما در صنایع دستی با هماهنگی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و همچنین کمیته امداد و شرکت فرش و بهزیستی، کارهای مشترکی انجام می دهیم. سال گذشته 620 نمایشگاه موقت و مقطعی در کل کشور داشتیم و در هفت نمایشگاه خارجی شرکت کردیم و امسال بنا داریم حداقل در 12 نمایشگاه خارجی شرکت کنیم.

**رونق بازرگانی و ارتقاء کیفیت؛ اولویت صنایع دستی
سلطانی فر در ادامه با بیان اینکه در بخش صنایع دستی، عمده مشکل ما به دو موضوع یکی بحث رونق بازرگانی و دوم بحث ارتقاء کیفیت بر می گردد اظهار کرد: ما اگر موفق شویم کیفیت را بالا ببریم همه مشکلات حل خواهد شد. تمام تمرکزمان را در سال 94 و 95 روی این دو بخش خواهیم گذاشت، یعنی توسعه فعالیت مرتبط با بازرگانی در داخل و خارج کشور و حضور در نمایشگاه های عرضه موقت و دائم داشته باشیم.

**راه اندازی بازارچه دائمی در همه شهرها
وی یادآور شد: بنا داریم در همه شهرهای کشور نمایشگاه، فروشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی راه بیندازیم. هر شهری یک بازارچه دائمی داشته باشد تا تولید کنندگان صنایع دستی، محصولاتشان را در آنجا عرضه کنند. این حرکت شروع شده و فکر می کنم تا انتهای این دولت بتوانیم حداقل در 50 درصد شهرها، بازارچه های دائمی را راه اندازی کنیم.

**گردشگری، گنج پنهان
معاون رییس جمهوری در مورد برنامه ها و فعالیت های انجام شده در بخش گردشگری نیز عنوان کرد: در بخش گردشگری که ما به آن گنج پنهان می گوییم، ایران با داشتن جاذبه های مختلف فرهنگی، تاریخی، طبیعی، مذهبی و درمانی برای گردشگران، جزو 15 کشور اول به لحاظ جاذبه های گردشگری است اما تقریبا در 10-20 سال گذشته هیچ کار جدی و منظمی برای رشد گردشگری در دولت های مختلف انجام نشده است.

**5 برابر شدن گردشگران خارجی تا انتهای برنامه ششم
سلطانی فر ادامه داد: خوشبختانه امروز یک فرصت تاریخی به وجود آمده؛ هم عزم و اراده رهبر معظم انقلاب در این زمینه وجود دارد که در قالب ابلاغ بند50 سیاست های برنامه ششم ایشان خواستار 5 برابر شدن گردشگران خارجی تا انتهای برنامه شده اند و هم رئیس جمهوری به عنوان مدعی اصلی و حامی اصلی این بخش، از ابتدا در مراحل مختلف فعالیت های انتخاباتی اش به رونق این بخش تاکید داشته اند.
وی اضافه کرد: گردشگری فرهنگی - تاریخی به دلیل ناامنی هایی که در کشورهای اطراف داریم مثل سوریه، لبنان، لیبی، یمن و تونس، ذهن بسیاری از گردشگران فرهنگی و تاریخی را که بیشتر از کشورهای غربی هستند، متوجه ایران کرده و مجموعه عوامل ذکر شده، فرصت های خوبی را برای ما ایجاد کرده است.

**در جاذبه های گردشگری، جزو 15 کشور اول دنیا هستیم
معاون رییس جمهوری درباره جایگاه گردشگری ایران در دنیا گفت: ما اکنون به لحاظ جاذبه های گردشگری، جزو 15 کشور اول در جهان هستیم. به لحاظ تعداد گردشگران ورودی، ما جزو 50 کشور اول هستیم و رتبه 45 را داریم.از جهت درآمد، در سال 93، تعداد 5 میلیون و 100 هزار گردشگرِ ورودی داشتیم که با حدود هفت و نیم میلیارد دلار، رتبه ما 35 یا 36 است.
وی ادامه داد:در سال 2014 در دنیا یک میلیارد و دویست میلیون نفر گردشگر جابجا شده اند که 1500 میلیارد دلار نصیب کشورها شده است. ما با هفت و نیم میلیارد دلار درآمد، نیم درصد سهم گرفته ایم. سهم ما باید حداقل دو تا سه درصد باشد. یعنی ما قطعا اگر چنانچه ده سال برنامه ریزی خوب داشته باشیم و زیرساختها را فراهم کنیم که از سال گذشته شروع کرده ایم، مطمئنا با اصلاحاتی که انجام خواهیم داد می توانیم به اهداف سند چشم انداز بیست ساله در 1404 که ورود 20 میلیون گردشگر خارجی با 30 میلیارد دلار درآمد است، برسیم.
سلطانی فر خاطرنشان کرد: ما باید تسهیلات صدور ویزا را بیشتر کنیم که الحمدلله اکنون بهتر شده و هم نمایندگی ها همکاری می کنند و هم ویزای فرودگاهی را بر اساس مصوبه اخیر دولت از 15 روز به 30 روز افزایش دادیم. راه اندازی ویزای الکترونیک هم به تصویب رسید که وزارت خارجه باید با کمک دستگاه های دیگر از جمله سازمان میراث فرهنگی این قسمت را ظرف یکسال آینده راه اندازی کند.

**رشد 80 درصدی ورود گردشگران غربی به ایران
رییس سازمان میراث فرهنگی در مورد تسهیلات درنظرگرفته شده برای جذب گردشگران خارجی گفت: در بخش گردشگران غربی که با تور وارد می شوند سال 93 نسبت به سال 92، بین 80 تا 90 درصد رشد داشتیم. مثلا گردشگران آلمانی در سال 93، حدود 34 هزار نفر بودند در حالی که در سال 92، حدود 22 هزار نفر بوده اند. ایتالیایی ها در سال 93 حدود 15 هزار نفر به ایران آمدند در حالی که در سال 92 حدود 8500 نفر وارد ایران شده بودند.

**ورود 5 میلیون گردشگر خارجی به ایران در سال 93
سلطانی فر گفت: کل گردشگران ورودی در سال 93، نزدیک به پنج میلیون و صد هزار نفر بوده که 50 درصد آن گردشگران مذهبی و زیارتی هستند. آنها شیعیان و مسلمانانی هستند که متقاضی استفاده از ظرفیتهای مذهبی ما هستند.
وی درباره ملیت این گردشگران افزود: حدود 6/1 میلیون نفر از عراق، حدود 500 هزار نفر از عربستان، کویت، بحرین و حاشیه خلیج فارس آمدند، حدود 300 هزار نفر از هند، پاکستان، افغانستان و آسیای میانه با هدف مذهبی آمدند. اولویت این نوع گردشگران، اماکن مذهبی است و سپس به طبیعت گردی می پردازند.
گردشگران غربی و آسیای جنوب شرقی ما ابتدا به دنبال جاذبه های تاریخی و فرهنگی هستند و برای طبیعت گردی معمولا به کویر می روند.

**ساخت 270 هتل چهار یا پنج ستاره در 10 سال آینده
سلطانی فر درباره وضعیت هتلینگ ایران گفت: تعداد هتلهای ما 1100 واحد است. 130 واحد از هتلهای ما چهار و پنج ستاره هستند. ما حساب کردیم اگر بخواهیم 5 میلیون گردشگر را به 20 میلیون نفر برسانیم باید ظرف ده سال آینده 270 هتل چهار یا پنج ستاره بسازیم تا تعداد این هتلها را به 400 دستگاه برسانیم.
وی ادامه داد: ما از سال گذشته، هر چه هتل با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد بود را برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی در اولویت قرار دادیم و سال گذشته 10 هتل به بهره برداری رسید و امسال هم 13 هتل 4 و 5 ستاره به مجموعه گردشگری اضافه می شود و ما باید در فضای جدید از سرمایه گذاری بخش خصوصی بتوانیم استفاده کنیم.
وی تبیین کرد: نکته دیگر اینکه ما شبکه حمل و نقل خارجی مان را باید توسعه دهیم. اکنون تمام ایرلاینهای ما 245 فروند هواپیما دارند که 90 فروند آن به دلیل محدویتهای تحریم، زمین گیر است و به سرعت باید بازسازی شود. ما باید بتوانیم پروازهای مستقیم بین تهران و پایتخت کشورهای غربی برقرار کنیم و فرودگاه های واسطه باید لغو شوند.
معاون رییس جمهوری به موضوع نیروی متخصص هم اشاره کرد و گفت: تربیت نیروی انسانی در بخش گردشگری را از سال گذشته شروع کرده ایم و 70 رشته آموزشی وجود دارد که ما در کشور کمتر از 40 رشته را آموزش می دهیم که باید با کمک سازمان های بین المللی گسترش دهیم.
اصلاح قوانین و مقررات را باید انجام دهیم که تاکنون 5-6 مورد انجام شده حداقل 10-12 مورد دیگر در کمیسیونهای مختلف دولت در انتظار اصلاح و تصویب است.

**ایجاد دفاتر اطلاع رسانی و جذب گردشگر در 40 کشور
معاون رییس جمهوری در خصوص فعالیت های انجام شده برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران در کشورهای دیگر گفت: یکی از کارهای ما در حوزه گردشگری این بود که از بین همه کشورهای جهان، 40 کشور را به عنوان مبدأ اصلی گردشگر خارجی شناسایی کردیم. اینها شامل 15 کشور همسایه و کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی هستند که در این کشورها هماهنگ کردیم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و همچنین ظرفیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بتوانیم دفاتر اطلاع رسانی و جذب گردشگر راه اندازی کنیم .
وی ادامه داد:فعلا این دفاتر را در 10 کشور داریم و تا پایان سال حدود 25 کشور می رسانیم و سال آینده هر 40 کشور تکمیل خواهد شد. از بین دفاتر فعال بخش خصوصی در هر کشوری، ما یک نمونه و مدل را که مورد تأیید وزارت امور خارجه و اطلاعات باشد انتخاب می کنیم. از ظرفیت رایزن های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در 60 کشور نیز استفاده می کنیم.

**افق آینده سازمان
سلطانی فر خاطرنشان کرد: ما سازماندهی داخل سازمان را با وجود کثرت نیرویی که داریم انجام می دهیم به گونه ای که بتوانیم برای پرسنل اضافه مان کار تعریف کنیم و تعدیل نیرو نکنیم. به نظر ما، تعدیل نیرو به دلیل ملاحظات اخلاقی و انسانی سیاست درستی نیست.
وی افزود: در جلسه ای که با فعالان بخش خصوصی داشتیم، مدیر هتل هما که 5 هتل 5 ستاره در کشور دارد می گفت 70 درصد ظرفیت سال 2016 را فروخته است و این نشان می دهد که آینده گردشگری ما بسیار پررونق و شکوفا و پرجاذبه خواهد بود. زیرساختهای ما فعلا محدود است ولی تلاش می کنیم که بتوانیم از همه ابزارهای و امکانات استفاده کنیم.

**ارائه بسته تشویقیِ گردشگری به بازنشستگان و دانشجویان
معاون رییس جمهوری عنوان کرد: در گردشگری داخلی ما ساماندهی مکانی و زمانی را دنبال می کنیم و برای اقشار مختلف جامعه مثل بازنشستگان و دانشجویان که مجموعا، 8 میلیون نفر هستند با دادن بسته های تشویقی و تخفیفات، وادار شوند در فصل کم گردشگر سفر کنند که در فصل پرگردشگر که حدود 105 روز در سال است فشاری به اماکن وارد نشود.

**ورود گردشگران، موثرترین روش صدور ارزشهای انقلاب
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وی در پایان افزود: ما فکر می کنیم که هیچ راهی موثرتر از ورود گردشگران خارجی برای صدور ارزشهای انقلاب نیست. خوشبختانه 98 درصد گردشگران خارجی که به ایران می آیند و یکی دو هفته در اینجا می مانند متوجه می شوند که تمام فضاسازی منفی ای که توسط رسانه های صهیونیستی و امپریالیستی علیه ایران می شود، دروغ است و ایران، کشوری امن و آباد و توسعه یافته و آزاد است و مردم بسیار مهمان نواز و بافرهنگی دارد.
وی یادآور شد: ما از رصدی که از مصاحبه های اینها با رسانه های خودشان انجام می دهند می فهمیم نه رسانه های خودمان. اینها در مصاحبه های خود نسبت به ایران ابراز رضایت می کنند و این بهترین ابزار تبلیغ و ترویج ارزشهای انقلاب اسلامی است.

*ایرنا

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.539