+ A - تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹ کد مطلب: 130906
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
ماهیگیری چینی‌ها از آب گل‌آلود بازار‌ خودرو
ماهیگیری چینی‌ها از آب گل‌آلود بازار‌ خودرو

درحالی که آمار و اطلاعات موجود از روند کاهشی قیمت خودرو و استقبال سرد خریداران از تولیدات داخلی و خارجی حکایت دارند و با توجه به این‌که تولیدات داخلی به دلیل حمایت برخی مصرف‌کنندگان از کمپین معروف «نخریدن خودروهای صفر» در رکود به سر می‌برند، خودروسازان چینی از فرصت ایجاد شده در بازار ایران استفاده کرده و با ایجاد دامپینگ سعی در جلب نظر خریداران خودرو دارند.

 درحالی که آمار و اطلاعات موجود از روند کاهشی قیمت خودرو و استقبال سرد خریداران از تولیدات داخلی و خارجی حکایت دارند و با توجه به این‌که تولیدات داخلی به دلیل حمایت برخی مصرف‌کنندگان از کمپین معروف «نخریدن خودروهای صفر» در رکود به سر می‌برند، خودروسازان چینی از فرصت ایجاد شده در بازار ایران استفاده کرده و با ایجاد دامپینگ سعی در جلب نظر خریداران خودرو دارند.
 

 به گزارش فرهيختگان آنلاين(FDN.IR)، انتظار برای کاهش قیمت ها پس از اعلام بیانیه وین باعث بروز رکود در بسیاری از بازارها شده و یکی از بازارهایی که بسیار تحت تاثیر این رکود قرار گرفته، بازار خودروست.

بازار خودروهای داخلی تحت تاثیر کمپین نخریدن خودروهای صفر و حواشی دامنه دار آن، که از جنبه ای سر باز کردن زخم کهنه قیمت بالا، کیفیت نازل و فناوری باستانی محسوب می شود، بیش از بازار خودروهای خارجی تحت تاثیر قرار گرفته است.

اما در این آب گل آلود، چشم بادامی های چینی بشدت مشغول کارند تا هم سهم خود را از بازار ایران از دست ندهند و هم از خلأ کم محلی مردم به خودروهای داخلی سوءاستفاده کنند.

روش ها هم روش های همیشگی و ترفندهای بازاریابی است که البته شاید در نگاه اول برای خریداران عادی قابل تشخیص نباشد اما حرفه ای های بازار خودرو این روزها بخوبی درک می کنند که چینی ها در حال چه بازاریابی گسترده و خزنده ای در بازار ایران هستند.

دامپینگ، شگرد فروش

خودروسازان چینی برای فروش بیشتر در اوج رکود بازار خودرو دست به روش همزمان دامپینگ، فروش بیشتر، رشد قیمت مجدد، زده اند.

در این روش در مرحله اول کاهش قیمت محصولات حتی به طور عمدی و بیش از کشش بازار که به آن دامپینگ یا نرخ شکنی می گویند، ایجاد می شود؛ به حدی که قیمت برخی خودروهای چینی یا پیش قسط آن با برخی خودروهای داخلی یکسان می شود.

در مرحله دوم تسهیلات مالی گسترده ای در اختیار خریداران ایرانی قرار می گیرد. مثلا در حال حاضر پیش قسط یک دستگاه خودروی ام وی ام315 معادل 20 میلیون تومان است و روشن است کسی که قصد خرید یک پراید دارد، برایش بصرفه است که به سراغ خرید این خودرو برود.

در کنار این تسهیلات مالی بلندمدت با بهره های کنترل شده و قابل کاهش حتی تا مرز صفر شدن و شرایط تحویل بسیار سریع خودرو در نظر گرفته شده است.

در این راستا اکنون خودروسازان چینی تا 65 درصد بهای خودرو را با بهره حداکثر 23 درصد و بازپرداخت 36ماهه، وام می پردازند. حتی در برخی مناسبت ها و برای برخی مشاغل مانند پزشکان یا ارگان های دولتی بهره صفر درصد در نظر می گیرند.

از سوی دیگر انتخاب های مالی متنوع برای پرداخت در برابر مشتری قرار می دهند که هر قدر سرعت پرداخت وی بیشتر شود، بهره تسهیلاتش تا حد صفر، کاهش می یابد.

مثلا اگر مشتری، تسهیلات خودرواش را زیر یک سال تسویه کند هیچ بهره ای به او تعلق نمی گیرد یا اگر چک های اقساط وام خودرواش را ماهانه صادر کند، چند درصد از بهره نهایی تسهیلات کم می شود.

از سوی دیگر چینی ها برخلاف خودروسازان داخلی که حتی در صورت پرداخت نقدی کل پول، خودرو را حداقل 15 روزه تحویل می دهند، بلافاصله پس از تکمیل پرونده سوئیچ خودرو را تحویل می دهند و این گونه است که تا حدی توانسته اند خریداران را به فکر انداخته و خواه ناخواه عده ای را نیز در تور خودروهای کم کیفیت یا بی کیفیت خود اسیر کنند.

این گزارش می افزاید: اما مرحله آخر بازی چینی ها در بازار خودرو زمانی ایجاد می شود که بر اثر تقاضای کاذب ایجاد شده تحت تاثیر ترفندهای دو مرحله اول، تقاضا برای برخی مدل های خودروهای چینی افزایش یافته و در نهایت قیمت آن خودبه خود رشد کرده و حتی به حال سابق بازمی گردد.

این چنین است که با نگاهی به تغییر قیمت برخی خودروهای چینی در بازار درخواهیم یافت که قیمت برخی مدل های آن برخلاف قیمت دیگر خودروهای ایرانی و وارداتی، تا چهار میلیون تومان نیز افزایش یافته است.

به این ترتیب چینی ها با این دور زدن هم سهم بازار خود را در ایران حفظ می کنند و هم بجز در یک دوره کوتاه، قیمت محصولاتشان را کاهش نمی دهند.

علت رشد قیمت خودروهای چینی

در این باره، فرزاد کلاهی یکی از فعالان بازار خودرو به خبرنگار جام جم گفت: اکنون خودروسازان چینی با شناسایی مدل های مورد علاقه بازار ایران و ورود این گونه محصولات به بازار ایران با استفاده از امتیاز قیمتی، سعی در جلب نظر خریداران دارند که در پاره ای از موارد موفق نیز بودند زیرا کیفیت محصولات داخلی قابل قبول نیست و البته گزینه های مقابل خریداران با قیمت های مشخص هم بسیار محدود شده است.

وی افزود: اگر به جدول تغییرات قیمتی برخی محصولات چینی در بازار توجه کنید، شاهد افزایش برخی از برندها با مدل هایی خاص هستیم چون این مدل ها در بازار جا افتاده و از نظر مصرف کنندگان مقابل خودروهای هم قیمت تولید ایران، امکانات و کیفیت بهتری دارند. اما یکی از مهم ترین سیاست های خودروسازان چینی که باعث جلب نظر خریداران در این برندها و مدل ها بوده، این است که آنها ابتدا به شناسایی علاقه مردم پرداختند و با استفاده از امتیازات خرید به صورت اقساط و گروهی سعی در جا انداختن آن دارند.

وی اظهار کرد: به عنوان مثال یکی از خودروسازان که خودروهای چینی را وارد بازار کرده به مناسبت روز پزشک اقدام به فروش ویژه کرد و در این میان توانست نظر بسیاری از خریداران را به خود جلب کند. این خودروساز با ارائه خودروهای قسطی بدون بهره در رنج قیمتی قابل قبول برای بخش عمده ای از خریداران این موفقیت را به دست آورد، در حالی که هم اکنون خودروسازان داخلی با آن کمپین معروف دست و پنجه نرم می کنند.

منتظر کاهش قیمت باشید

از سوی دیگر، غلامحسین قاسمیان، رئیس اتحادیه نمایشگاه های اتومبیل تهران به جام جم گفت: اکنون سهم خودروهای چینی از بازار داخلی ایران نزدیک به 5 درصد است و بقیه در اختیار خودروهای داخلی و خارجی است که این رقم با توجه به شرایط موجود در حال رشد است و سازمان های مربوط باید نسبت به آن سیاست های جدیدی اتخاذ کنند؛ چون ایمنی، استاندارد، آلایندگی و البته کیفیت مواد اولیه این خودروها نیازمند رسیدگی دقیق و کارشناسی است.

این مقام صنفی درباره کاهش قیمت خودروهای چینی نیز افزود: این خودروها در ابتدای ورودشان به بازار ایران با قیمت های پایین وارد شده تا بتوانند جای خود را میان خریداران ایجاد کنند و پس از مدتی کوتاه با افزایش 60 درصدی قیمت بازار، قیمت های جدیدی از خودروهای چینی به خود دید. اما طی یک سال گذشته به یکباره این خودروها افزایش قیمت بیشتری را برای خود متصور شدند به طوری که قیمت خودروی ام وی ام315 در این مدت به یکباره 114 درصد افزایش یافت که امروز با توجه به مشکلات مصرف کنندگان از این خودروها، روند نزولی به خود گرفته و باید منتظر کاهش قیمت به همان سرعت افزایش قیمت خودروهای چینی باشیم.

*جام جم

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3404