+ A - تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵ کد مطلب: 134921
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
حسین دهشیار
آمریکای مردد در سوریه
آمریکای مردد در سوریه


 

نمایش قدرت نظامی در صحنه عملیات در خارج از مرزها در راستای تحقق اهداف مطرح‌شده برای سیاست خارجی تنها هنگامی دستاوردهای مورد نظر را به همراه می‌آورد که دو استراتژی همزمان را در چارچوبی منسجم و اولویت‌بندی‌شده طراحی کرده باشد. جنگ عراق و پیامدهای آن تصمیم‌گیرندگان آمریکایی را در قلمرو سیاست خارجی بیش از همیشه متوجه اهمیت کلیدی وجود همزمان این دو استراتژی کرده است. اینکه تونی بلر، نخست‌وزیر انگلستان در زمان حمله به عراق اظهار تاسف درخصوص ماهیت تصمیمات دولت خود می‌کند اساسا تاکیدی بر نبود همزمان این دو استراتژی و نقش تعیین‌کننده آن در شکل دادن به شرایط امروزی کشور عراق است.

به‌کارگیری ظرفیت‌های نظامی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی هنگامی عقلانی و از سوی دیگر کارآمد متجلی می‌شوند که تصمیم‌گیرندگان در چارچوب مشخص کردن ارزش‌ها، منافع و هویت، دشمنان این مولفه‌ها و شیوه‌های محو یا به حاشیه راندن دشمنان، به طراحی بپردازند. وجود این سه ویژگی به معنای داشتن استراتژی برای ورود به صحنه نظامی و به‌کارگیری خشونت در قلمرو عملیاتی است. محققا آمریکاییان بهره‌مند از استراتژی ورود برای دست‌یازی به جنگ عراق بودند. آمریکاییان به وضوح آگاه بودند که منافع و ارزش‌های آنان در عراق به سخره گرفته شده است و این را می‌دانستند که دشمن آنان در شخص صدام‌حسین متجلی می‌شود.

سقوط رهبر عراق در جمع‌بندی آمریکاییان راه‌حل مطلوب جلوه‌گر شد. دلایل متعددی را آمریکاییان برای تعریف عراق به‌عنوان هدف برای خصومت‌ورزی ذکر می‌کردند که یکی از آنها وجود سلاح‌های کشتارجمعی بود که البته بعدا مشخص شد که وجود خارجی ندارد. اما وقوف به این نکته ضروری است که آمریکاییان هم سند غیرقابل چالشی برای این ادعای خود ذکر نکردند اما برای اینکه ضریب توجیه حمله نظامی را افزایش دهند این موضوع را با وجود عدم اطمینان مطرح کردند. بنابراین متوجه می‌شویم که شفافیت فراوانی در بدنه استراتژی ورود وجود داشت و به همین دلیل هم بود که سقوط صدام‌حسین و تغییر رژیم در یک مدت زمانی کوتاه‌ و با کمترین تعداد تلفات نظامیان آمریکایی پایان یافت. اما وجود استراتژی ورود تنها یک جنبه از معادله تحقق اهداف است و جنبه دیگری هم محققا باید به صحنه بیاید تا پیروزی رقم بخورد. استراتژی خروج معین می‌کند که چه شرایطی بعد از ورود ایجاد می‌شود و چه برنامه‌هایی باید طراحی شود تا بتوان با واقعیات بعد از ورود روبه‌رو شد و به مدیریت آنها پرداخت. آمریکا در عراق وارد شد بدون اینکه کمترین برنامه‌ای طراحی کرده باشد،

برای اینکه چه اتفاقاتی در دوران بعد از صدام حادث می‌شود و چگونه با این حوادث احتمالی باید مواجه شد تا خروج نیروهای آمریکایی محقق شود. مرگ بیش از چهار هزار سرباز و هزینه‌های فراوان مادی و از سوی دیگر نابودی هزاران عراقی و باز شدن گسل‌های تاریخی قومی- مذهبی در این کشور بازتاب مستقیم فقدان استراتژی خروج از سوی تصمیم‌گیرندگان آمریکایی باید قلمداد شود. اینکه چرا آمریکا در مورد بحران سوریه فاقد اراده لازم و نبود برنامه به نظر می‌رسد به این برمی‌گردد که اولا آمریکاییان از یک‌سو فاقد استراتژی ورود در مورد سوریه هستند و از سویی دیگر هم متوجه هستند که حتی در صورت داشتن استراتژی برای دست‌یازی به تهاجم نظامی به هیچ روی قادر نخواهند بود که به طراحی استراتژی خروج موفق شوند. دولت باراک اوباما به تعریف معین و واضحی از منافع آمریکا در سوریه نرسیده است. آمریکاییان هنوز به این جمع‌بندی نرسیده‌اند که کدام‌یک از گروه‌های مخالف بشاراسد دوست و کدام‌یک دشمن باید محسوب شوند. آمریکاییان هنوز مطمئن نیستند که گروه‌های دشمن آمریکا که با بشاراسد در حال جنگ هستند خطر بیشتری متوجه منافع می‌سازند یا حکومت مرکزی سوریه که آمریکا خواهان تغییر آن است. عدم وجود این مولفه‌ها پرواضح می‌سازد که استراتژی برای آمریکا وجود ندارد که در چارچوب آن توجیه حضور نظامی در سوریه به وجود آید. در عراق حداقل استراتژی ورود برای تصمیم‌گیرندگان در سال ۲۰۰۳ بود، در حالی که این حداقل در مورد سوریه وجود ندارد. بنابراین نباید تعجب کرد که چرا آمریکاییان کمترین تمایلی برای دخالت نظامی در سوریه از خود نشان نمی‌دهند که خود خبر بسیار خوشایندی برای روس‌ها محسوب می‌شود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2662