+ A - تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲ کد مطلب: 135366
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محمود علیزاده‌طباطبایی
لاف در دادگاه
لاف در دادگاه

 

در طول جلساتی که از دادگاه بابک زنجانی، متهم نفتی گذشت، نه‌تنها دفاعیات چندانی را شاهد نبودیم بلکه وی در تلاش بوده است تا سایرین را متهم کند. بابک زنجانی در دادگاه ادعاهای بزرگی همچون «دو میلیارد یورو برای من پول خرد است» داشته که با احتساب این مساله، او باید بتواند تا دوشنبه بدهکاری خود به شرکت نفت را پرداخت کند.


باید منتظر ماند و دید در جلسه بعدی دادگــاه او می‌توانــــد همان‌طور که اعلام کرده بدهکاری‌های خود را پرداخت کند یا خیر. به اعتقاد من این اقدام می‌تواند به‌عنوان بهترین دفاع زنجانی باشد. بابک زنجانی همچنین در ادعایی دیگر گفته است چرا زمانی که ...دیگران مقصر هستند من باید تاوان آن را بپردازم؛ در چنین شرایطی سناریوهای مختلفی قابل طرح است. از سویی این نگرانی وجود دارد که شاید دست‌هایی پشت پرده بوده و زنجانی را ناچار به انجام چنین کارهایی کرده باشند؛ از سوی دیگر اینکه شاید این ادعاها تنها بازی باشد برای به تعویق انداختن تصمیم‌گیری دادگاه که در این صورت عمل ناپسندی است و جرم وی را سنگین‌تر خواهد کرد. همان‌طور که قبل‌تر عنوان شد تنها دفاع برای این متهم نفتی پرداخت بدهکاری‌هایش است، به بیان دیگر راهی جز این وجود ندارد.به اعتقاد من در جلساتی که گذشت و با تمام سخنانی که به میان آورده شد، بابک زنجانی قادر نبود دستگاه قضایی را تحت تاثیر قرار داده یا افکار عمومی را متقاعد کند؛ چراکه دفاعیاتی وجود نداشته و تنها فرافکنی‌هایی برای منحرف کردن اذهان عمومی بوده است. بارها شاهد بوده‌ایم وعده داده است مبالغ بدهی خود را پرداخت خواهد کرد اما تا به امروز تنها خلف وعده کرده است.

در شرایطی که او تا امروز بتواند به وعده خود عمل کند و ضمانت‌های بانکی را به دادگاه بسپارد، دادگاه و نظام قضایی کشور نیز بهتر است به او کمک کنند تا هرچه سریع‌تر این پرونده بسته شود. اما مساله اصلی و سوال اساسی این است که چرا چنین وقایعی رخ می‌دهد و چگونه می‌توان از تکرار دوباره آنها جلوگیری کرد؟ در پاسخ باید گفت چنانچه مسئولان در چارچوب قوانین عمل کنند و منافع ملی را نسبت به منافع شخصی ارجح بدانند شاهد تکرار چنین مواردی نخواهیم بود. هنگامی که سه وزیر و رئیس بانک مرکزی از قوانین کاری خود اطلاعی ندارند یا خارج از آن تصمیم می‌گیرند، شرایط نه‌تنها بهتر نمی‌شود که باعث خواهد شد راه برای افرادی دیگر باز باشد تا بتوانند منافع شخصی خود را دنبال کنند.
در این پرونده نباید تنها بابک زنجانی محاکمه شود، بلکه تمام کسانی که دست او را باز گذاشتند تا بتواند این‌گونه اقدامات را انجام دهد نیز باید پاسخگو باشند.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3091