+ A - تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸ کد مطلب: 135855
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی
پسابرجام و فرصت‌های گذران
پسابرجام و فرصت‌های گذران


جمهوری اسلامی ایران با یک تدبیر سنجیده، بالاخره موفق شد یک توطئه بزرگ آمریکایی – صهیونیستی را خنثی کند و پرونده هسته‌ای ایران نه‌تنها صلح‌آمیز شناخته شد بلکه قطعنامه‌های 6 گانه فصل هفتمی شورای امنیت هم یکجا لغو و حق غنی‌سازی گرفته ‌شد. حقوق هسته‌ای ایران تثبیت و تحریم‌ها لغو و برجام به‌عنوان یک الگوی جهــــانی و راهکار برد-‌برد در تاریخ مباحثات و مذاکرات بین‌المللی ثبت شد.

به‌راستی مردم ما و اقتصاد ایران سال‌ها به‌نوعی گرفتار جنگ تحمیلی دومی به نام تحریم شد و  به خاطر شرایط تحمیلی تحریمی، هزینه‌هایی برای خرید کالا و خدمات و فناوری و ماشین‌آلات به اقتصاد ایران تحمیل شد و بین 15 تا 25 درصد گران‌تر از قیمت‌های واقعی مجبور به «گران خریدن» شدیم که در این مقال جای تحلیل آمار و ارقام این حجم عظیم میلیارددلاری تحمیلی به اقتصاد ایران نیست. اما آنچه مسلم است این است که این هزینه‌های اضافی می‌توانست برای توسعه زیربناها و رفاه مردم و ایجاد اشتغال جوانان به کار گرفته شود که نشد.
با آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید و چرخش شعارها و برنامه‌ها در جهت حفظ منافع ملی و رویکرد تعاملی با جهان، فضای سیاسی - اقتصادی تحت‌تاثیر قرار گرفت؛ شعاری که مردم در خرداد 1392 به آن رای مثبت دادند. جالب است به‌رغم اینکه هنوز اجرای برجام آثار اقتصادی خود را نشان نداده است اما همان فضای گفت‌وگو‌ها و اتخاذ درست سیاست‌های داخلی و خارجی از ابتدای استقرار دولت جدید، کار خود را کرد و آنقدر موثر بود که دولت موفق شد تورم 40 درصدی در دولت قبل را به حدود 13 درصد و رشد اقتصادی منفی 8/6 در همان دولت را به مثبت 3 درصد برساند که یک معنای دیگر آن رشد حدود پنج درصد مثبت تولید ناخالص داخلی ظرف دو سال اخیر است.

ضمن اینکه در سال 93 تقریبا بین صــادرات و واردات کشــور-‌حدود 50میلیارددلار- تعادل نزدیکی به وجود آمده است. این دستاورد‌ها از آنجا مهم است، به ویژه اگر توجه کنیم که ایران در سال 1390 بالغ بر 118 میلیارددلار درآمد ارزی داشت در حالی که درآمد دولت در سال جاری حدود 25 میلیارددلار بوده است. هرچند که اقتصاد ایران تحت شرایط تحمیلی تحریمی هنوز رنجور بوده و آسیب‌های فراوانی دیده است که باید جبران شود و از دقایق و شرایط پسافرجام برای بازسازی و رونق اقتصاد ایران حداکثر استفاده به عمل‌ آید و فرصت‌سوزی نشود. این را به این روی یادآور می‌شوم که متاسفانه سوابق بعد از انقلاب نشان می‌دهد در بسیاری از زمینه‌ها ما «قهرمان از دست دادن فرصت‌ها» بوده‌ایم. اکنون دیگر دوران ایران‌هراسی به‌سر آمده و اغلب کشورها در تحلیل آخرشان پیام ایران را طی دو سال اخیر به‌طور اعم و طی مذاکرات برجام، به‌طور اخص گرفتند و همین است که شاهد حضور چشمگیر اخیر هیات‌های خارجی برای همکاری‌های اقتصادی با ایران هستیم. هر روزی که از این شرایط مناسب به نفع اقتصاد ایران استفاده نشود، معنای آن تداوم هزینه از جیب مردم و تعویق طرح‌ها و برنامه‌های اجتماعی و رفاهی و کندی رشد شاخص‌های ملی پیشرفت خواهد بود.
برای رسیدن به اهداف برنامــه چشــم‌انداز و به‌خصوص برنامـــه پنج‌ساله ششم باید سالانه هشت درصد رشد تولید ناخالص ملی را داشته باشیم و برای غلبه بر انبوه مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور حداقل 150میلیـــــارد دلار سرمایه‌گذاری سالانه لازم داریم. این مهم انجام نمی‌شود مگر اینکه از فرصت‌های پسابرجام استفاده بهینه شود. به قول حضرت امام علی(ع) «الفرصه تمر مر السحاب فانتهزوا فرص الخیر» در این صورت است که دشمنان این کشور منزوی و ایران عزتمند خواهد شد.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3154