+ A - تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۴ کد مطلب: 135900
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
نویسنده : سعید علیخانی
بی‌برنامگی فرانسوی
بی‌برنامگی فرانسوی


پاریس دوباره و این‌بار در هفت نقطه مهم و پرتردد خود آماج حملات تروریستی شد. این دومین‌بار ظرف دو سال اخیر است که فرانسه این‌گونه در برابر تروریسم آسیمه‌سر و بی‌دفاع می‌شود تا این حقیقت تلخ ثابت شود که در دنیای به‌هم پیوسته امروز، تصور انقطاع مناطق آشوب‌زده و بی‌ثبات از سایر نقاط جهان، تصوری باطل و بیهوده است.
دولت فرانسه در حالی آماج حملات خونبار تروریست‌ها قرار گرفت که به‌دنبال وقوع حملات سال گذشته به این کشور، تصور تکرار آن فاجعه و استفاده دوباره از رخنه‌های امنیتی امری محال می‌نمود، اینک اما می‌توان با قاطعیت چنین استدلال کرد که تکرار بی‌کم و کاست همان حوادث نشان می‌دهد که نه‌تنها رویکرد فرانسه در مبارزه با تروریسم به شکل عام و داعش به شکل خاص کارایی نداشته است بلکه تداوم بی‌مبالاتی و بی‌برنامگی در برابر تروریسم مدرن داعش به معنی تداوم حوادث خونبار خواهد بود.
امروز داعش به‌عنوان نیرویی برآمده از گفتمان صلب و متعصب سلفی اما به‌شدت مدرنیزه و بهره‌مند به فناوری تسلیحات رسانه‌ای جدید، نظم کنونی جهان و مفاهیم پذیرفته شده در حوزه دولت - ملت را با گفتمان خاص مبتنی‌بر خلافت خویش به چالش گرفته است.
واکنش غرب به‌ویژه اروپا به این موج خانمانسوز که ارتش خود را از میان شهروندان غربی دستچین کرده است اما واکنشی توام با تعلل و بی‌ارادگی بوده است.
فرانسه به‌عنوان کشوری که به شکل سنتی منافعی را در برخی حوزه‌های عربی برای خویش قائل است، در ماجرای داعش جز اصرار بر راهبردی دستوری مبتنی‌بر کنار رفتن بشار اسد و برخی اقدامات ایذایی موقت علیه داعش فعالیت درخوری نداشته است و خلل امنیتی موجود در این کشور نشان می‌دهد که این کشور حتی در شناسایی نقاط آسیب‌پذیر خود نیز آن‌گونه که باید مصمم و جدی نبوده است.
این مساله وقتی قابل اعتناست که در نظر بگیریم با وجود این همه کاستی‌ها، پاریس همچنان با اعتمادبه‌نفسی کاذب تلاش می‌کند نسخه غلط خود برای حل بحران سوریه را به‌عنوان راهکاری لازم‌الاجرا به بازیگران منطقه‌ای مهمی چون ایران نیز تحمیل کند هرچند این تلاش‌ها به تاثیر چندانی بر راهبرد مشخص ایران در حوزه مسائل خاورمیانه منتهی نشده است.
دولت فرانسه پس از حوادث تروریستی اخیر نیازمند نگاهی دوباره به تدابیر امنیتی و رویکردهای خود در سیاست خارجی بالاخص در حوزه خاورمیانه است.
حوادث اخیر نشان داد آنچه من‌بعد باید برای پاریس مهم تلقی شود نه صرف وقت و هزینه بی‌حاصل برای اجرای تمنیات نادرست برخی بازیگران منطقه‌ای که تمرکز بر ایجاد ثبات و تقویت دولتی در سوریه است؛ دولتی که هرچند ممکن است با معیارهای آرمانی پاریس همخوان نباشد اما تعهد آن به نظم موجود ضامن حفظ امنیت شهروندان فرانسوی است. ضرورت ارزیابی دوباره نقش کشورهایی که صرف تعاملات تجاری و اقتصادی با آنان باعث اغماض پاریس از برخی ارتباطات آنان با گروه‌های تروریستی شده است مرحله مهم دیگری از بایسته‌های راهبردی پاریس بعد از حوادث تروریستی اخیر است که اگرچه در اولویت‌های امروزی دولت‌ها کمتر لحاظ می‌شود، اما در سایه واقعیت‌های شوم امروز جهان کاملا عقلانی است.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3109