+ A - تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲ کد مطلب: 135985
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
مازیار آقازاده
سوال‌هایی درباره داعش
سوال‌هایی درباره داعش


کمی مایه تعجب و همزمان درد‌آور به نظر می‌رسد؛ یک گروه چند هزار نفره یک جهان چند میلیاردی و یک منطقه چند صد میلیونی را به تمسخر و بازی گرفته است. گروه تروریستی داعش در قلب منطقه‌ای ناآرام جولان می‌دهد و بیش از یک سال است که زیر بمباران‌های گسترده ائتلافی تحت رهبری آمریکاست اما همچنان به تسلط و کنترل خود به منطقه‌ای در حدود وسعت ارضی کشور بریتانیا ادامه می‌دهد و منابع درآمدی و تسلیحاتی آن تامین است. چگونه می‌توان ادامه حیات این گروه را متصور بود.

آیا از آسمان برای داعش می‌بارد؟ آیا داعش به منبعی لایزال وصل است که هر چه گلوله شلیک و پول خرج می‌کند دخل سلاح و اموالش را پایانی نیست! چگونه این گروه تروریستی این میزان مهارت و توان عملیاتی دارد که می‌تواند همزمان در فاصله کمتر از چند روز، نخست به ادعای خود در تلافی حملات اخیر روسیه یک هواپیمای مسافربری روسی را در آسمان تکه‌تکه کند و چند روز بعد در قلب پایتخت یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت آتش‌بازی به پا کرده و صدها نفر را به کام مرگ و جرح بکشاند!

آیا دست‌کم نباید از خود پرسید که چگونه این همه سازمان‌های اطلاعاتی «رنگ و وارنگ» که همزمان میلیارد‌ها انسان را کنترل می‌کنند به مرکز کنترل و فرماندهی داعش و منابع دسترسی این گروه به پول و سلاح  نفوذ نکرده و به آن ضرباتی کارا و غیرقابل ترمیم وارد نکرده‌اند! یا شاید این نفوذ انجام شده است و بازی در پشت پرده از قرار دیگری از آنچه در جلوی صحنه می‌گذرد، جریان دارد؟ چرا نباید از خود بپرسیم که کارویژه وجود دستگاه‌های اطلاعاتی در کشورهای مختلف جهان اگر قرار است به کار مبارزه و جلوگیری از حملات گروهی منزوی چون داعش نیاید، پس چه زمانی باید مصرف شود و این همه بودجه و بوروکراسی و آموزش و هزینه برای چه مصرف می‌شود؟

آیا می‌شود تصور کرد که 16 سازمان و نهاد اطلاعاتی آمریکا که فعالیت‌های گسترده و بودجه فراوانی در اختیار دارند نتوانسته باشند به درون داعش نفوذ کنند و اگر توانسته‌اند چگونه و چطور نتوانسته‌اند در دو سال گذشته ماشین عملیاتی این گروه را همانند ماشین عملیاتی القاعده در قاره آمریکا -پس از حملات 11 سپتامبر- از کار بیندازند؟ آیا می‌توان تصور کرد که نفوذ به درون داعش دست‌کم در یک سال گذشته وجهه همت سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا، فرانسه، روسیه و ... نبوده است؛ کشورهایی که هم‌اکنون یا به صورت منفرد یا تحت ائتلاف ضدداعش -به رهبری آمریکا-  داعیه مبارزه با این گروه تروریستی را دارند. پس چگونه است که توان عملیاتی داعش منطقه‌ای به وسعت بیش از سه قاره شده است؟ هم‌اکنون داعش در خاورمیانه و آسیای جنوبی و جنوب غربی، اروپا و حتی آفریقا (لیبی و نیجریه) حضور دارد و در این مناطق توان عملیاتی خود را به رخ می‌کشد. آیا جولان داعش در این مناطق با وجود دو سال حضور این گروه در سوریه و گذشت بیش از یک سال از حملات ائتلاف ضدداعش به این گروه پس از اشغال موصل شکستی جدی برای دولت‌های مدعی مبارزه به‌ویژه برای سازمان‌های اطلاعاتی آنها نیست؟ این شکست با این فرض خوشبینانه استنباط می‌شود که قصد و نیت همه این دولت‌ها مبارزه با داعش باشد و نفوذ به بدنه مدیریت این گروه برای به کنترل گرفتن عملیات‌های تروریستی علیه رقبایشان نباشد.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3133