+ A - تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۶ کد مطلب: 136046
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
عبدالرضا فرجی‌راد
G۲۰ و اهداف ترکیه
G۲۰ و اهداف ترکیه

 

برای اردوغان بسیار جای خوشحالی دارد که نشست سران 20 قدرت اقتصادی جهان زمانی در آنتالیا برگزار می‌شد که وی و حزب عدالت و توسعه توانسته است در انتخابات پارلمان اخیر حداکثر آرا را برای تشکیل دولتی مستقل به‌دست آورد. از یک‌سو با توجه به کاهش میزان سرمایه‌گذاری‌ها در ترکیه که می‌تواند بی‌ارتباط با مسائل منطقه و سیاست داخلی ترکیه نباشد و از سوی دیگر با توجه به هدف مهم ترکیه که شدیدا علاقه‌مند است تا سال 2023 جزء 10 قدرت برتر اقتصادی جهان شود نشست آنتالیا فرصتی بود که اردوغان بتواند قدرت‌های اقتصادی جهان را ترغیب کرده تا سرمایه‌گذاری بیشتری در ترکیه انجام دهند تا این کشور بتواند به هدف خود برسد.
در کنار حضور سران گروه 20، اردوغان میهمانانی شامل رهبران سنگاپور و مالزی را برای پیوستن به این جمع دعوت کرده بود که نشان می‌دهد تا چه حدی حاکمان ترکیه برای رسیدن به هدف فوق مصمم است.
یکی از اقدامات سیاسی که اردوغان قبل از برگزاری این نشست انجام داد و ضروری نیز به نظر می‌رسید این بود که پافشاری مربوط به احتمال حذف فوری بشار اسد از قدرت را قبل از هرگونه مذاکره‌ای کاهش دهد و از دستور کار سیاست خارجی ترکیه حذف کند و همچون دیگر مخالفان رئیس‌جمهور سوریه البته به جز عربستان، اعلام کرد حضور اسد در قدرت را تا دوره انتقالی می‌پذیرد. با توجه به تبیین زمان دوره انتقالی در نشست وین که البته به نام اسد اشاره نشده است، به نظر می‌رسد ترک‌ها خود را بهتر با شرایط تطبیق دهند. این احتمال وجود دارد که بعد از موفقیت‌های اردوغان در انتخابات و اعتماد‌به‌نفس بیشتر، تغییر قانون اساسی از نظر سیاست داخلی و انعطاف نسبی در سیاست خارجی و سروسامان دادن به وضعیت اقتصادی کشور با بهره‌گیری از سیاست خارجی انعطاف‌پذیر که همراه با جذب سرمایه‌های بیشتر خارجی باشد، در اولویت قرار گرفته است.
با توجه به اینکه تغییر قانون اساسی برای شخص اردوغان از اهمیت خاصی برخوردار است، جلب‌نظر مردم و احزاب منوط به رضایت آنها از سیاست منطقه‌ای و سیاست‌های اقتصادی است. اردوغان در انتخابات اخیر با گرفتن رای بخشی از کردها و اقلیت علوی می‌خواهد در تغییر قانون اساسی رای بیشتری را به سوی خود جلب کند بنابراین لازم است سیاست منطقه‌ای خود را تا حدودی با سیاست‌های بین‌المللی هماهنگ کند. ضمن اینکه امید همه مردم ترکیه را به توسعه و آینده بهتر اقتصادی جلب کند.
هم‌اکنون در مورد سوریه، سیاست‌های ترکیه با سیاست‌های روسیه و ایالات متحده آمریکا نزدیک‌تر شده است و همین مساله بر گفت‌وگوهای رهبری ترکیه با رهبران این دو کشور تاثیر مثبت می‌گذارد.
هرچند تمرکز اصلی اجلاس سران گروه 20 از زمان تاسیس آن در سال 1999 میلادی بر اقتصاد جهانی و چالش‌های آن بوده است، ولی در هر مقطع زمانی، مسائل سیاسی مهم بین‌المللی نیز به گفت‌وگوهای این اجلاس‌ها سنگینی می‌کند. امسال هم در این نشست نوبت بررسی مسائل مربوط به سوریه و عملیات تروریستی داعش و حوادث فرانسه بوده که توسط رهبران 20 قدرت جهانی مورد گفت‌وگو قرار گرفت.
اردوغان علاوه بر اهداف اقتصادی خود در این نشست، دو هدف دیگر را نیز دنبال می‌کرد؛ یکی مساله پناهندگان سوری و دیگری عدم وصل شدن مناطق کردی در سوریه به یکدیگر که احتمال داده می‌شود در صورت چنین رخدادی نوعی خودمختاری را کردهای سوریه دنبال کنند. با توجه به ارتباطات نزدیک پ.ک.ک ترکیه با کردهای سوری که به خاطر نجات کوبانی و در عملیات‌ مشترک این نزدیکی بیشتر و موجب تقویت پ.ک.ک شده، اردوغان نگران است که خودمختاری کردها در سوریه تاثیرات منفی بر مسائل کردی در ترکیه داشته باشد، به همین جهت یکی از اهداف اردوغان در این نشست، ملاقات با رهبران آمریکا و روسیه بوده که آنها را برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه که از طریق آن بتوان هرگونه عملیات نظامی را در این منطقه متوقف و از اتصال شرق و غرب منطقه کردی سوریه جلوگیری کرد ترغیب کند. به‌ویژه آنکه با تضعیف گروه‌های تروریستی در سوریه و نشست‌های وین در مورد فشار آوردن به این گروه‌ها برای پایان درگیری‌ها، این احتمال بیش از گذشته وجود دارد که کردها از این فرصت استفاده کرده و این دو منطقه را با تضعیف گروه‌های تروریستی به هم متصل کنند. موضوع دیگر برای اردوغان مساله پناهندگان است. به ویژه آنکه با حوادث اخیر تروریستی در پاریس به‌طور حتم سخت‌گیری‌های بیشتری از سوی اروپاییان در ارتباط با پناهندگان صورت خواهد گرفت که بار بیشتری روی دوش ترکیه گذاشته خواهد شد.
البته از دید اردوغان مساله منطقه کردی سوریه و پناهندگان با هم ارتباط مستقیم دارند، زیرا بهانه رهبری ترکیه این است که با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه، پناهندگان در شمال آن کشور در پناه نیروی خارجی قرار خواهند گرفت و کشورهای کمک‌کننده و سازمان‌ملل متحد نیز خدمات بهتر و منظم‌تری را می‌توانند ارائه کنند. البته سود مهم‌تر آن برای ترکیه این است که کردها نیز فعالیت‌ نظامی جهت اتصال مناطق خودی را نخواهند داشت.
ترکیه میزبان بیش از دومیلیون پناهجوی سوری است که اروپاییان مصر هستند این کشور در ازای دریافت‌ کمک‌های بیشتر از سرازیر شدن آنها به سوی اروپا جلوگیری کند. به طور کلی هرچند نشست سران گروه 20 تحت‌الشعاع حوادث تروریستی پاریس قرار گرفت و به همین دلیل رئیس‌جمهوری فرانسه نیز نتوانست در آن نشست شرکت کند، ولی رهبران کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان بعید است دستاورد مهمی از این نشست برای جهانیان داشته باشند. مساله پناهجویان سوری تا زمانی که آرامش در آن کشور ایجاد نشود تغییر زیادی نخواهد کرد، ولی این احتمال وجود دارد که ترکیه به این بهانه قول دریافت امتیازات اقتصادی را برای کشورش گرفته باشد.
*استاد ژئوفیزیک و سفیر سابق ایران در نروژ

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2522