+ A - تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۷ کد مطلب: 136195
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
حسن هانی‌زاده
موج اسلام‌ستیزی درغرب
موج اسلام‌ستیزی درغرب

 

حوادث اخیر پاریس که منجر به اعلام حالت فوق‌العاده در سراسر فرانسه شد، گسترش موج اسلام‌ستیزی و حملات مکرر به مساجد مسلمانان در اروپا و آمریکا را به همراه داشته است. سلسله انفجارهای پاریس که گروهک تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، بهانه‌ای به دست برخی گروه‌های افراطی فرانسه داد تا مسلمانان مقیم این کشور را مورد حمله فیزیکی قرار دهند. دولت فرانسوا اولاند بلافاصله قانونی را در پارلمان این کشور مورد تصویب قرار داد که به موجب آن حالت فوق‌العاده برای سه ماه دیگر در سراسر فرانسه به اجرا درخواهد آمد. این قانون به دولت فرانسه این اجازه را می‌دهد که هر شهروندی را که مظنون تشخیص دهد دستگیر، زندانی و تابعیت وی را سلب کند.
 اگرچه این عملیات تروریستی تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست؛ اما به نظر می‌رسد دولت فرانسوا اولاند در شکل‌گیری این عملیات بی‌تقصیر نیست.
دولت فرانسه از ابتدای بحران سوریه در 15 مارس 2011 نقشی کاملا تخریبی در کنار آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه ایفا کرد.
تقویت گروهک‌های تروریستی داعش و جبهه النصره از سوی فرانسه، عربستان و قطر و به رسمیت شناختن داعش توسط دولت اولاند به‌طور طبیعی پیامدهای امنیتی خطرناکی برای پاریس به دنبال دارد.
دنباله‌روی دولت اولاند از سیاست‌های آمریکا و هماهنگی سیاسی میان پاریس و ریاض در مورد بحران‌های منطقه جایگاه سیاسی فرانسه به‌عنوان مهد تمدن اروپا را به ‌شدت تنزل داد.
 دولت فرانسه در طول پنج سال بحران سوریه می‌توانست نقشی کاملا مثبت در برون‌رفت این کشور از این بحران نفس‌گیر ایفا کند؛ اما متاسفانه فرانسه همان مسیری را طی کرد که عربستان، قطر و ترکیه طی کرده بودند.  اغلب کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه مرزهای خود را برای عزیمت جوانان مقیم اروپا به سمت سوریه باز گذاشتند، بنابراین هزاران نفر برای پیوستن به گروهک‌های تروریستی راهی سوریه شدند.
کشتار بیش از 300 هزار تن از مردم بی‌گناه سوریه توسط گروهک تروریستی داعش و جبهه النصره با سکوت سازمان‌ملل و کشورهای اروپایی همراه بوده است.
این امر نشان می‌دهد کشورهای غربی، به‌ویژه فرانسه تعریف دوگانه‌ای از پدیده تروریسم دارند، زیرا هر تروریسمی که منافع این کشورها را تامین کند تروریسم خوب و هر تروریسمی که با منافع غرب در تضاد باشد تروریسم بد تلقی می‌شود.
انفجار حومه بیروت که تنها دو روز قبل از انفجارهای پاریس صورت گرفت با سکوت مطلق جامعه جهانی به‌ویژه کشورهای غربی مواجه شد و این امر از وجود دوگانگی درباره نگرش غرب به پدیده تروریسم حکایت دارد.
بنابراین سلسله انفجارهای پاریس نتیجه سیاست‌های اشتباه فرانسه در نگرش به تروریسم جهانی تلقی می‌شود که سرانجام این نوع نگرش غیرمنطقی گریبانگیر هم‌پیمانان داعش شد.
هرچند بسیاری از تحلیلگران غربی اعتقاد دارند انفجارهای پاریس نخستین ایستگاه داعش برای مقابله با هم‌پیمانان غربی خود تلقی می‌شود، اما فرانسه و کشورهای غربی بیش از اندازه و فراتر از حجم انفجارهای پاریس به جریان‌سازی علیه مسلمانان پرداختند.
تشدید موج نفرت نسبت به مسلمانان مقیم کشورهای اروپایی و بستن مرزها روی پناهندگان را می‌توان بخشی از استراتژی اروپا برای اخراج مسلمانان از غرب تلقی کرد.
معمولا کشورهای اروپایی از توان بالایی برای جریان‌سازی‌های روانی و رسانه‌ای علیه مسلمانان برخوردارند و انفجارهای اخیر پاریس بخشی از سیاست مشترک اتحادیه اروپا برای اخراج مسلمانان مقیم کشورهای اروپایی به‌شمار می‌رود.
 در چنین فرآیندی طی ماه‌های آینده، حملات علیه مسلمانان مقیم اروپا تشدید خواهد شد و به دنبال آن موج اخراج مسلمانان از غرب به بهانه ارتباط با گروهک‌های تروریستی آغاز خواهد شد.
این امر، چهره غرب را در مورد دفاع از حقوق بشر کاملا برای ملت‌های اسلامی آشکار خواهد ساخت و ثابت خواهد کرد کشورهای غربی تنها منافع خود را مورد توجه قرار می‌دهند.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3106