+ A - تاریخ ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۲ کد مطلب: 136430
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
حسین دهشیار
سرنوشت سوریه
سرنوشت سوریه

 

معادلات حاکم بر بحران سوریه با ورود همه‌جانبه و تهاجمی روسیه به صحنه عملیات به‌شدت دچار دگرگونی شد. قاطعیت روسیه در شرایطی که آمریکا قادر به خط‌کشی مشخص و معین در  زمینه حوادث در این کشور بحران‌زده نیست بیش از هر چیز بر پویایی تعارضات و تعاملات تاثیر گذاشته است. روس‌ها قائل به وجود دو جبهه در سوریه هستند و این کمک فراوانی به شکل‌گیری سیاست‌های آنان کرده است. در یک سوی بحران حکومت مرکزی به رهبری بشار اسد و در سوی دیگر منازعه گروه‌های مسلح مخالف رژیم مستقر در کشور قرار گرفته ‌است. هدف روسیه از ورود نظامی به صحنه عملیات دفاع از حکومت در برابر مخالفان است.
در نتیجه حمله نظامی باید متوجه آن گروه‌هایی شود که بیشترین خطر را متوجه حکومت می‌سازند.
به همین روی از همان آغاز عملیات نظامی نیروهایی مورد حمله قرار گرفتند که در نزدیک‌ترین فاصله با مناطق ساحلی سوریه که در واقع پایگاه‌های قدرت حکومت بشار اسد هستند، قرار دارند. خطر جدی از سوی گروه‌هایی متوجه حکومت مرکزی است که در دورترین فاصله با مناطق مرکزی و شمال سوریه قرار گرفته‌اند و کمترین فاصله با مرزهای لبنان را دارند.
اینکه چرا روسیه برخلاف آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف به مواضع داعش حمله‌ور نشد در این چارچوب قابل فهم است. نیروهایی از قبیل جبهه النصره و ارتش آزاد سوریه که از حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برخوردارند و در نزدیک‌ترین فاصله با نیروهای حکومت بشار اسد قرار دارند مورد حمله نیروی هوایی و توپخانه روسیه قرار گرفتند. روس‌ها با ورود خود در کنار قاطعیت که به جهت شفافیت در تعیین اهداف است دو واقعیت را به معادله بحران سوریه تحمیل کردند که نتایج تعیین‌کننده‌ای را به‌دنبال خواهد داشت. حجم و توان نظامی روسیه در مقام مقایسه با نیروهای جنگجوی مخالف بشار اسد از آنچنان تفاوت فاحشی برخوردار است که تحت هر شرایطی ورود آنها به دمشق را غیرممکن می‌سازد. این به‌آن معناست که بقای آنچه از نظام برجای مانده است تضمین و در نتیجه پیروزی نهایی جنگجویان مسلح ناممکن می‌شود.
این برگ برنده روسیه محسوب می‌شود. پس این احتمال وجود دارد که در نوامبر سال آینده که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا مشخص خواهد شد و پایان ریاست باراک اوباما رقم خواهد ‌خورد بشار اسد همچنان بر سریر قدرت باشد.
رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۱ در آغاز بحران سوریه اعلام کرد سیاست او حذف بشار اسد از صحنه قدرت سیاسی سوریه است؛ چون این وزن روس‌هاست که پیروزی گروه‌های مخالف بشار اسد را در میدان عملیات غیرممکن و پیروزی آمریکا در تامین خواسته‌های خود در صحنه بین‌المللی و دیپلماتیک را علیه بشار اسد مانع می‌شود، پس این دو قدرت بزرگ یعنی آمریکا و روسیه خواهند بود که در فرآیند مذاکرات با یکدیگر سرنوشت سوریه را رقم خواهند زد. در روز پایانی کنفرانس وین که با حضور کشورهای ذی‌نفع در بحران سوریه تشکیل شد، این وزرای خارجه آمریکا و روسیه بودند که به جمع‌بندی پرداختند و به سوالات مطرح‌شده پاسخ دادند.
دقیقا صد سال قبل بود که دو دیپلمات فرانسوی و انگلیسی معماری ژئوپولیتیک جدید خاورمیانه را انجام دادند و یکی از نتایج کار آنها تعیین حدود و ثغور کشور امروزی سوریه بود. امروزه این دیپلمات‌های آمریکایی و روسی هستند که در هم‌فرو‌ریزی و از میان رفتن همیشگی مرزهای این کشور را رقم خواهند زد.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2729