+ A - تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۸ کد مطلب: 148550
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
مرتضی جوادی آملی
شیفته وحدت اسلامی
شیفته وحدت اسلامی

شگفت‌ترین نوع آفرینش انسانی در خلقت حضرت علی بن ابیطالب اتفاق افتاد و او در قلب توحید یعنی کعبه مکرمه به دنیا آمد. از جهات فوق‌العاده و امتیازات بی‌نظیر آن حضرت، نحوه ولادت ایشان است. هیچ انسانی به چنین مقامی نرسیده است که در بهترین مکان و در بهترین شرایط در ماه پربرکت رجب و در قلب توحید و مکانی پاک، به دنیا آید. آن حضرت دوران کودکی را تحت حمایت پدر و مادری توحیدی، فاطمه بنت‌اسد و حضرت ابوطالب گذراند و تمام جنبه‌های خیر و کمال را تجربه کرد. اما در اوایل نوجوانی به دامان پرمهر رسول مکرم اسلام که دامان رحمت عالمین است، سپرده شد و رسول‌الله خود مستقیما متعهد به آموزش و پرورش این فرزند نمونه انسانی شد. علی بن ابیطالب تعالیم الهی را مستقیما از پیامبر گرامی می‌آموخت و تحت تربیت ایشان بود.
زمانی که رسول گرامی اسلام به رسالت مبعوث شد، بعد از حضرت خدیجه(س)، اولین فردی که به او ایمان آورد امیرالمومنین(ع) بود و تا آخرین لحظه و آخرین نفس با رسول‌الله و پیرو ایشان بود و همه آنچه را که اراده رسول گرامی اسلام بود و علی بن ابیطالب مامور به تحقق آن بود، محقق ساخت. در دورانی که رسول گرامی اسلام در مکه و تحت فشارهای مشرکان و کفار و طایفه قریش بودند، رفیق و یار و یاور و وکیل و وزیر و وصی او امیرالمومنین(ع) بود. تمام سختی‌ها و دشواری‌ها برای رسول‌الله هنگامی که علی بن ابیطالب در کنار ایشان بودند، آسان می‌شد. حضرت فرمود: «علی را به هیچ ماموریتی نفرستادم مگر اینکه با موفقیت بازگشت.»
دوران همراهی امام علی(ع) با رسول خدا در وضع خاصی سپری شد. وقتی رسول گرامی اسلام از مکه به مدینه هجرت کردند آن کسی که توانست امکان هجرت را فراهم سازد باز هم علی بن ابیطالب بود و همواره شب لیله‌المبیت را بهترین شب زندگی‌اش می‌دانست. ایشان امر را بر رسول گرامی اسلام در تمامی امور آسان می‌گرفت و کدورت‌ها و نگرانی‌ها را از چهره رسول‌الله می‌زدود.
علی بن ابیطالب در رکاب رسول‌الله در مدینه نیز احکام اجتماعی، سیاسی و جهاد را انجام می‌داد و در برابر مشرکان که برای از بین بردن اسلام به میدان آمده بودند، ایستاد. این شمشیر و سلحشوری علی بن ابیطالب بود که دفاع از اسلام را به عهده داشت و در جنگ بدر، احد، حنین و سایر جنگ‌ها علی بن ابیطالب به‌عنوان اسدالله میدان‌دار بود. بنا به اعتراف دوست و دشمن همراهی علی(ع) با پیامبر رحمت موجب رشد سریع‌تر اسلام شد.
بعد از رحلت رسول‌الله، علی بن ابیطالب بهترین مواضع و شرایط را برای ملت اسلام فراهم آورد. با شرح صدر بسیاری از مسائل را تحمل کردند؛ با صبوری و بردباری برای امت اسلام فرصت مغتنمی فراهم کردند و هرگز زمینه اختلاف، تفرقه و تشتت را به‌رغم حقانیت ایجاد نکردند. حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «من حریص‌ترین انسان‌ها به وحدت و الفت امت اسلامی بودم و هرگز نغمه مخالفت و اختلاف و تفرقه از من شنیده نشده است.» ایشان در آن دوران سعی کردند هر کجا امت اسلام به ایشان نیاز دارد کمک کنند. وقتی بعد از 25 سال خانه‌نشینی همه مردم تشخیص دادند جز علی بن ابیطالب کسی نمی‌تواند پرچم اسلام و رایت امت اسلامی را به عهده بگیرند با حضرت بیعت کردند.
همه علی بن ابیطالب را به‌عنوان صاحب عدالت می‌شناسند. علی بن ابیطالب در همه فضائل انسانی سرآمد است، اما درخصوص عدالت، یکتا و یگانه است. کسی در روی زمین به عدالت‌خواهی و عدالت‌گستری علی بن ابیطالب نبوده است و نبود و نخواهد بود. او صدای عدالت انسانی بود. اکنون جامعه اسلامی ما افتخار دارد که شخصیتی همانند علی بن ابیطالب به‌عنوان سید اولیا و اولین امام امت اسلامی است.
همه زیبایی‌ها و کمال و خیر و تقوا در ایشان جمع بوده و امیدواریم که امت اسلامی بتواند به سمت عدالت و اخلاق علوی حرکت کند و نهج‌البلاغه ایشان برای جامعه سرلوحه‌ای برای زندگی و حیات اجتماعی و سیاسی باشد.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.343