+ A - تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۴ کد مطلب: 149657
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
حسن محمودی
اتفاقی به نام نمایشگاه کتاب
اتفاقی به نام نمایشگاه کتاب

از همان زمانی که شهردار تهران زودتر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر انتقال قطعی نمایشگاه کتاب از مصلای تهران به شهرآفتاب را اعلام و رسانه‌ای کرد، شوکی به خبرنگاران کتاب و اهالی مرتبط با صنعت نشر وارد شد. معمول است که اخبار مربوط به نمایشگاه کتاب را وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا معاون فرهنگی‌اش اعلام کنند؛ چراکه آنها متولیان اصلی نمایشگاه کتاب هستند. این که محمدباقر قالیباف پیش‌دستی کرد و خبر از موافقت با دولت بر سر انتقال نمایشگاه کتاب داد، نشان از آن داشت که شهرداری تهران دورخیز بزرگی برای افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌ای بزرگ برداشته است که تنها بخشی از آن مرتبط می‌شود با موضوع نمایشگاه کتاب.
این مساله تا قبل از افتتاح شهر آفتاب، همواره ازچالش‌های مهم رسانه‌ای بود و همزمان شد با دغدغه بزرگ ناشران که همواره نگران ریزش مخاطب درحال و هوای افت سرانه مطالعه هستند. به گفته یکی از ناشران بزرگ و موثر بخش عمومی، حتی تا روز افتتاحیه شهرآفتاب نیز تصور نمی‌شد که نمایشگاه کتاب به یک اتفاق مهم فرهنگی تبدیل شود. پروژه عظیم شهر آفتاب نشان از بلندپروازی شهردار تهران دارد که با گشتی درمحوطه وسیع آن می‌توان افق‌های پیش ‌روی این محل را حدس زد و به تماشا نشست.
با آن که شهر آفتاب حتی در پنجمین روز افتتاحش هنوز با مشکلات ریز‌و‌درشتی روبه‌رو است، اما برنامه‌ریزی‌های انجام شده این دفعه به بار نشست و مصادف شدن روزهای نخست آغاز به کار این رویداد فرهنگی با تعطیلات آخر هفته و عید مبعث و حال خوب مردم بعد از برجام و انتخابات دوره دهم مجلس، اتفاقی پیش‌بینی نشده را رقم زد. این که در روزهای نخست در ساعت‌هایی برق قطع شد یا عابربانک‌ها دچار مشکل شدند، به اضافه  راه دور و مدت زمانی که برای رسیدن به نمایشگاه باید طی کرد، تنها و تنها محدود می‌شود به روزهای نخست افتتاح نمایشگاه کتاب. نکته دیگر اینکه مردم به در دسترس بودن هر اتفاقی، ولو آنکه منجر به ترافیک و آلودگی در سطح گسترده‌ای از شهر شود، عادت کرده‌اند. شهردار تهران پارسال وعده داده بود که بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران در مجموعه شهر آفتاب تهران برگزار شود و مشکلات گریبانگیر بازدیدکنندگان و غرفه‌داران را در روزهای نخست، باید به پای دیر آماده کردن این مجموعه گذاشت و البته فراموش نشود که فاز اول شهر آفتاب بالغ بر هزار میلیارد تومان هزینه برای شهرداری تهران در بر داشته است. اما می‌توان پیش‌بینی کرد که خیز شهردار تهران برای تبدیل‌کردن این مجموعه به یک مرکز تجاری و درآمدزا، زودتر از آن که بشود فکرش را کرد، جبران هزینه‌هایش را می‌کند. چراکه نزدیک بودن شهرآفتاب به فرودگاه امام و قرارداشتن در کنار اتوبان قم تهران و نزدیک‌تر شدن به مراکز صنعتی می‌تواند آن را تبدیل کند به مجموعه‌ای برای میزبانی تمامی نمایشگاه‌های داخلی و خارجی که در وهله نخست نیازمند چندین هتل چندستاره مجلل است.
در واقع نمایشگاه کتاب، آغاز پروژه‌ای چندمنظوره است که زودتر از آن که بشود فکرش را کرد به یکی از اعتبارهای کشور در سطح منطقه و جهان تبدیل خواهد شد. این امر را میهمان‌های خارجی نمایشگاه کتاب درکنفرانس‌ها و نشست‌های خبری‌شان اذعان داشتند و بر آن تاکید کردند. گفته می‌شود که با کامل‌شدن فاز دو و سه شهر آفتاب، این مجموعه نمایشگاهی بعد از چین دومین نمایشگاه بزرگ آسیا خواهد بود و نیز بعد از نمایشگاه هامبورگ آلمان و نمایشگاه چین به سومین نمایشگاه عظیم جهان تبدیل می‌شود. در حال حاضر از مجموعه 138هکتاری، 55 هزار متر فضای مسقف به اضافه 30 هزار مترمربع فضای چادری، در اختیار نمایشگاه کتاب تهران گذاشته شده که نسبت به فضایی که مصلای تهران در اختیار نمایشگاه کتاب قرار می‌داد، بیشتر است.
این یادداشت با تاکید بر این نکته شروع شد که خبرقطعی انتقال نمایشگاه کتاب تهران به مجموعه شهر آفتاب را شهردار تهران زودتر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داد و این نشان از آن داشت که معاونت فرهنگی بار دیگر با این واقعیت روبه‌رو شد که میهمان شهرداری تهران خواهند بود و تنها پنج سال این مجموعه به صورت رایگان در اختیار آنها برای برگزاری نمایشگاه کتاب قرار خواهد گرفت؛ گرچه معاونت فرهنگی خبر از یک دوره ده ساله داده بود. انگار مدیران ساکن میدان بهارستان در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی به همان میهمان بودن بسنده کردند و از امر اطلاع‌رسانی غافل شدند یا آن را زیاد جدی نگرفتند تا اینکه دیروز یکی از مدیران شهرداری تهران به کاستی‌ها در امر اطلاع‌رسانی اذعان کرد و نگفت منظورش از دستگاه دیگری که باید اطلاع‌رسانی می‌کرد، چه مجموعه‌ای است اما اعلام کرد که به دستور شهردارتهران با همکاری یکی از سازمان‌های شهرداری، تابلوهایی برای نصب در داخل مجموعه آماده خواهند شد. این مدیر شهرداری تهران همچنین اعلام کرد که در سطح شهر تبلیغات بیشتری درباره نمایشگاه کتاب انجام خواهد شد. علی جنتی بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران رضایت خود را از شهرداری تهران اعلام کرده، اما باید پرسید که شخص وزیر از بازدیدکنندگان و ناشران هم جویای میزان رضایت‌شان از بیست و نهمین نمایشگاه کتاب شده است یا این مساله مانند گرفت و گیرهای دیگر در حوزه کتاب از اهمیت زیادی برخوردار نیست.
واقعیت این است که دغدغه کتابخوانی در مردم به‌شدت افت کرده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید فکری اساسی برای بالا بردن سرانه مطالعه بکند. امید آن که مجموعه شهر آفتاب و استقبالی که از نمایشگاه کتاب شد، مدیران فرهنگی را به این فکر بیندازد که تدبیری بیندیشند تا کتاب‌فروشی‌های سطح شهر به جای تعطیل شدن، بیشتر شوند و استقبال از نمایشگاه در حد یک شوی فرهنگی باقی نماند.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3476