+ A - تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲ کد مطلب: 149731
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محمود میرلوحی
توسعه فرهنگی و سیاسی در تعامل دولت و مجلس
توسعه فرهنگی و سیاسی در تعامل دولت و مجلس

منتخبان مردم در دوره دهم انتخابات به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند و آرایش سیاسی مجلس تعیین شده است؛ اکثریت این نهاد را اصلاح‌طلبان یا حامیان دولت تشکیل می‌دهند با این حال سوال اینجاست که مجلس دهم تا چه اندازه می‌تواند دولت را در پیشبرد اهدافش همراهی کند؟ ما دولت را مظهر رای و خواست مردم می‌دانیم؛ امروزه رئیس‌جمهوری و دولت بهتر، بیشتر و صریح‌تر از سایر قوا با خواست و نیاز مردم هماهنگ است، نمایندگان مجلس نیز در شعارهای انتخاباتی خود و پس از آن در نشست‌ها و همایش‌ها بارها اعلام کرده‌اند که ائتلافی حامی دولت تشکیل داده‌اند که به نتایج خوبی هم رسیده است.
در مرحله اول انتخاباتی برخی از اصولگرایان در یک موضع نمایشی از استقلال قوه مقننه یک مرتبه تغییر فاز و موضع دادند، این افراد همه تلاش خود را کردند تا اصلاح‌طلبان را وکیل‌الدوله معرفی کنند و خودشان را وکیل‌المله اما مردم به خوبی فاصله ادعا و عمل را می‌دانستند و در مرحله اول پاسخ درخوری را به لیست اصولگرایان در تهران و شهرستان‌ها دادند؛ اما در مرحله دوم برخی از این افراد ادعا کردند که ابهاماتی در روند انتخابات وجود دارد که موفق به زیر سوال بردن آن نشدند. در مرحله دوم هم اصولگرایان دیگر لیست ندادند و به محاق رفتند، تا جایی که برخی از کاندیداهایشان در شهرستان‌ها با تغییر تاکتیک، شعار همراهی با دولت دادند. نتیجه اینکه اگر آنها هم بخواهند با مردم صادقانه رفتار کنند، باید با دولت همسو و همراه باشند.
برخی می‌گویند اکثریت مجلس با کدام جناح یا حزب است، در پاسخ باید گفت به نظر می‌آید که در مجلس دهم آن‌طور نیست که اکثریت مطلق از آن جناح خاصی باشد و چنین شرایطی مطلوب هم نیست. با این حال حدود 60درصد کرسی‌های مجلس در اختیار حامیان دولت است. دولت می‌تواند ان‌شاءالله تصمیماتی را که می‌خواهد در مسائل اقتصادی و حل رکود، تورم یا در عرصه بین‌المللی با شرایط خوبی پیش ببرد؛ چراکه از رفتارهایی که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، از دلواپسان، سیاه‌نمایی‌ها و کارشکنی‌ها خبری نیست. اگرچه ذکر این نکته نیز واجب است که هماهنگی میان دولت و مجلس به نفع مردم است.
حال که مجلس دهم تشکیل شده است، باید آن نکته را بررسی کنیم که دولت در حوزه توسعه سیاسی چه اقدامات قابل‌توجهی را می‌تواند انجام دهد، اکنون وقت آن رسیده است که ریاست‌جمهوری به وعده‌هایی که از پیش داده‌اند و مرتب بر آن تاکید می‌کنند، عمل کند. از یک سو دولت یازدهم از نخستین روزها شعار همدلی و تفاهم در داخل کشور را سر داده است و از سویی دیگر، اصلاح‌طلبان متحدین دولت هستند و مواضع آنها بر حقوق شهروندی و اساسی مردم نیز شفاف و روشن است. آنچه که ما در انتخابات هفتم اسفند و دهم اردیبهشت شاهد آن بودیم و از آن خرسندیم، طنین‌اندازی نگاه اصلاح‌طلبانه به زندگی مردم بوده است و انتظار داریم که دولت محترم از این پس با توجه به همراهی مجلس در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی فعال‌تر عمل کند. در چنین شرایطی است که احزاب و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با دلگرمی بیشتری به فعالیت بپردازند و نشانه‌های دلواپسی کمتر و نشانه‌های اصلاح‌طلبانه بیشتر خواهد شد.
در دولت گذشته افراد فرهیخته و اهل علم و فرهنگ، سیاست و محیط‌زیست، فضایی مناسب برای فعالیت نداشته‌اند. مگر نه اینکه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم در نمایشگاه کتاب عنوان کردند که مردم نیاز به آرامش و آزادی بیشتری دارند؟ به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد که دولت و مجلس با تعامل و همدلی امنیت و آسایش مردم را فراهم کنند. رفتار تحکمی در مسائل اخلاقی و فرهنگی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و باید این نکته را بدانیم که این شیوه رفتاری دیگر پاسخگو نیست؛ باید با مردم صمیمی و صادق بود، باید با جوانان، زنان و فرهیختگان به نرمی صحبت کرده و با رفتارمان آنها را ارشاد کنیم.
امیدوار هستم که رئیس‌جمهوری که مواضع و نگاه خوبی دارد، در تعامل با مجلس تلاش کند که فرهنگ و اخلاق جامعه ارتقا پیدا کند. انتظار ما این است که با استقرار مجلس دهم به حوزه سیاست و فرهنگ در کشور توجه بیشتری شود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3473