+ A - تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۹ کد مطلب: 150142
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
علی‌اصغر زبردست
رویای تک‌رقمی شدن تورم
رویای تک‌رقمی شدن تورم

بار دیگر، بحث تک‌رقمی شدن تورم در دولت یازدهم شدت گرفته است اما این تمام ماجرا نیست، باید بدانیم که برای رسیدن به این رویا، امکاناتی لازم است و راهکارهایی باید اتخاذ شود. شاید بهتر باشد در این مقاله ابتدا به این نکته بپردازیم که در دولت پیشین به‌خصوص در چهارساله دوم، کشور دچار رکود تورمی شد. منظور از رکود تورمی این است که به رغم اینکه قیمت فروش کالا و خدمات بالاست یا به طور مداوم اضافه می‌شود، رکود در بازار حاکم است و اجناس نیز فروش نمی‌روند، این مشخصه بارز اقتصاد ما در دوره دوم دولت دهم بود. در چنین شرایطی حسن روحانی، ریاست قوه مجریه را به دست گرفت و اولین هدفش در عرصه سیاست داخلی این بود که تورم را مهار کند و می‌توان گفت که مهم‌ترین دستاورد دولت یازدهم همین بوده است تا بتواند از شتاب و سرعت تورم نیز بکاهد.
وی توانست تورم را از 42 درصد سه ماه اول سال 92 به 13 درصد برساند.
حال اینکه بخواهیم تورم را تک‌رقمی کنیم، سیاست مطلوبی است و در تمام وجوه فواید و مزایایی را به دنبال خواهد داشت اما عوارضی را نیز دارد، به‌طورمثال اینکه رکود را تداوم می‌بخشد. باید توجه کنیم به اینکه حسن روحانی، اقتصاد مملکت را زمانی به دست گرفت که رکود تورمی داشتیم و رشد اقتصادی منفی بود، رکود کنونی تداومی از آن است و بخشی هم به اقتصاد جهانی برمی‌گردد؛ به عبارتی ما یک رکود جهانی را نیز شاهد هستیم، به همین دلیل قیمت برخی کالاها ازجمله نفت، به‌عنوان مشخصه بارز رکود، در سطح جهانی کاهش یافته است.
اما سوال اینجاست که دولت برای خروج از رکود چه اقدامات موثری را می‌تواند انجام دهد؟ آیا باید به سیاست کنترل تورم خود ادامه دهد یا خیر؟
در پاسخ باید گفت که در میان اقتصاددانان اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، اما به نظر من کنترل تورم  بسیار حیاتی است چرا که چند پیام روشن را به جامعه و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی می‌رساند. اول اینکه مردم به‌عنوان مصرف‌کنندگان نهایی به ثبات بازار اعتماد پیدا می‌کنند و می‌توانند برای خرید اقلام مورد نیازشان برنامه‌ریزی کنند. دوم اینکه قدرت خرید مردم به خوبی حفظ می‌شود و تنزل نمی‌یابد؛ در واقع روال این است که دولت‌ها مالیات پنهان از مردم می‌گیرند در مقابل مالیات‌های آشکاری که قدرت خرید مردم را کم می‌کند و حسن روحانی در تلاش است تا جلوی این موارد را بگیرد و این تحسین‌برانگیز است. پیام دیگری که کنترل تورم دارد این است که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی قادر هستند ارزیابی درستی برای ساخت کارخانه‌ها یا فعالیت‌های تولیدی خود داشته باشند که اگر شرایط اقتصادی بی‌ثبات باشد یا تورم بالا باشد نمی‌توانند تصمیم مناسبی بگیرند.
به‌رغم آنچه برخی از مردم تصور می‌کنند، تورم به نفع تولیدکنندگان هم نیست و آنها نمی‌خواهند با تورم، تولید کنند و بفروشند چراکه خود آنها نیز برای خرید مواد اولیه دچار بحران می‌شوند و بازار را از دست می‌دهند. در نتیجه به دلیل سیاست‌های اقتصادی اشتباه دولت پیشین و سوء‌مدیریت‌ها، مردم دچار افت قدرت خرید شده‌اند.
آمارهای منتشر‌شده نشان می‌دهد که اگر رشد اقتصادی ما 6 یا 7 درصد باشد، قدرت خرید مردم در پایان سال آینده مانند سال 90 می‌شود. این شرایط رکود ممکن است تداوم یابد، اما چاره چیست؟ باید صادرات کنیم. صادرات از دو طریق امکان‌پذیر است؛ اول اینکه کالا یا خدماتی را تولید و به صورت مستقیم صادر کنیم، دوم از طریق جذب توریست. گردشگران با ورود خود به کشور کالا و خدماتی را مصرف می‌کنند که در ایران مازاد است. منتها در نوع اول صادرات،  مشکلاتی وجود دارد از قبیل اینکه قدرت رقابت کالا در ایران بسیار پایین است، هم به لحاظ کیفیت و هم قیمت.
به‌طور مثال، قیمت ارز یا دلار در کشور قیمت واقعی نیست و اقتصاددانان بر این باور هستند که قیمت دلار باید بیشتر از این باشد. قیمت بالای دلار به واردات کمک می‌کند، بنابراین تا حدودی باید تعدیل شود اما به مقدار معقول، چرا که در واردات موادغذایی و ماشین‌آلات نیز وابسته به دلار هستیم و اگر قیمت آن بالا باشد با مشکل مواجه می‌شویم.
در بحث کیفیت کالا،  باید عنوان کنیم که کیفیت کالاهای ایرانی در حد استانداردهای بین‌المللی و جهانی نیست و توانایی رقابت نداریم.
زمانی می‌توانیم با کشورهای دیگر وارد رقابت شویم که تکنولوژی مدرن داشته باشیم و بهره‌وری در کشور بالا باشد که این مهم، تنها با اقتصاد دانش‌بنیان به دست می‌آید. اقتصاد دانش‌بنیان اساس اقتصاد مقاومتی است و ملزوماتی دارد؛ تعامل مناسب با کشورهای توسعه‌یافته که تکنولوژی روز را تولید می‌کنند و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در عین به‌کارگیری دانش داخلی. در این صورت کالایی تولید می‌شود که در بازارهای جهانی خریدار دارد و ما حرفی برای گفتن در جامعه بین‌المللی خواهیم داشت.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3235