+ A - تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹ کد مطلب: 150610
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
بارزانی: آماده استقلال هستیم
بارزانی: آماده استقلال هستیم

رئیس اقلیم کردستان عراق ابراز امیدواری کرد که بتواند ظرف مدت یکسال رفراندوم استقلال برگزار کند. وی مدعی است، اقلیم به آمادگی لازم برای استقلال دست یافته است.

به گزارش "فرهیختگان آنلاین"، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با روزنامه سوئیسی "نویه زورشر سایتونگ" گفت: به امید خدا امسال رفراندومی برگزار می‌شود. اقلیم کردستان عراق آماده استقلال است.

بارزانی با تاکید بر "ضرورت احقاق حقوق ملت‌های مستقل" خاطر نشان کرد: باید با ملت‌ها رایزنی کرد که آیا می‌خواهند در داخل یک مرز زندگی کنند و یا می‌خواهند جدا باشند. نمی‌توان هیچ قطعنامه‌ای را تحمیل کرد و الان هر قطعنامه‌ جدیدی باید از طریق رفراندوم تایید شود که نشانه دموکراسی است. هر ملتی مرزهای خود را دارد و آن مرزهایی که از طریق زور رسم شده‌اند، دیگر نباید حفظ شوند.

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین درباره قرارداد سایکس–پیکو که اخیرا صد ساله شد، سخن گفت. توافقنامه سایکس-پیکو توافقی سری میان بریتانیای کبیر و فرانسه بود که در ماه مه ۱۹۱۶ در خلال جنگ جهانی اول و با رضایت روسیه برای تقسیم امپراتوری عثمانی منعقد شد. این توافقنامه به تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین میان فرانسه و بریتانیا منجر شد. این مناطق قبل از آن تحت کنترل ترک‌های عثمانی بودند.

بارزانی گفت: قدرت‌های قوی مرزها را رسم کردند اما درواقع الان این مرزها از میان رفته‌اند و زمان آن فرا رسیده است که به این واقعیت جدید اذعان کرد و آن را پذیرفت.

وی با اشاره به اتحاد احتمالی میان کردها در این منطقه که در بخش‌هایی از عراق، سوریه، ایران و ترکیه زندگی می‌کنند، گفت: ملتی 40 تا 50 میلیونی باید کشور خودشان را داشته باشند. بدون تردید ما استقبال می‌کنیم که این مردم کشور خودشان را داشته باشند اما باید این حقیقت را در نظر داشته باشیم که ما به چهار بخش تقسیم شده‌ایم و هر بخش شرایط خود را دارد و هر کدام باید راه‌حلی با دولت مرکزی خودش پیدا کند.


منبع: تابناک
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3344