+ A - تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۹ کد مطلب: 151162
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
واکنش قالیباف به حکم دارالقرآن اکباتان
واکنش قالیباف به حکم دارالقرآن اکباتان

شهردار تهران در واکنش به رای دادگاه در مورد دارالقرآن محله اکباتان گفت: باید ببینیم حکم نهایی چه خواهد شد، ممکن است حکم به باقی ماندن و یا جا به جایی دار‌القران باشد که همه ما آن را اجرا می‌کنیم.

به گزارش "فرهیختگان آنلاین" دکتر محمد باقر قالیباف صبح امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه شمیم وحی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در شهر تهران، تصریح کرد: امسال دومین سال است که نمایشگاه شمیم وحی برای فعالیت‌های قرآنی شهر برگزار می شود تا از این طریق از فعالیتهای غیر دولتی و غیر سازمانی حمایت شود؛ در این زمینه استقبال خوبی صورت گرفته و امسال نیز نسبت به سال گذشته نیازهای فعالیتهای قرآنی مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی اعتبار پیش بینی شده برای موسسات قرآنی را دو میلیارد و 500 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: تا کنون بیش از 1700 موسسه شناسایی شده‌اند که می توانند از این امکانات استفاده کنند.
 
قالیباف خاطر نشان کرد: دومین نمایشگاه شمیم وحی از جهت مکانی و نوع چیدمان نسبت به سال گذشته منظم‌تر و بهتر است؛ در کنار آن در انتخاب کالاهای عرضه شده سعی شده است تا کالاها ایرانی و تولید داخل بوده و بر اساس نیاز موسسات پیش بینی شود.
 
شهردار تهران تصریح کرد: در جلسه با اساتید قرآنی، همه آن ها مدعی بودند این کمک شهرداری توانسته است بخشی از مشکلات آن ها را حل و فصل کند و رونق بیشتری به جلسات قرآنی خصوصا جلسات خانگی قرآنی ببخشد، البته در حین اینکه به موضوعات قرآنی می پردازیم، مجموعه‌های قرآنی باید در حوزه عمل به فرهنگ قرآنی که در راس آن فقر زدایی و محرومیت زدایی در شهر است نیز پیشتاز باشند.
 
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره میزان سرانه مطالعه دینی مردم، عنوان کرد: همانطور که آمار نشان می دهد سرانه مطالعه در کشور قابل قبول نیست؛ البته این موضوع تنها با بحث توجه چاپ و نشر هم حل نمی‌شود بلکه ابتدا باید فضای مصرف را اصلاح کرده و به درستی به ترویج این موضوع بپردازیم. همچنین باید به زیر ساختهای این کار را مورد توجه قرار دهیم تا چرخه تولید مسیر اساسی خود را طی کند.
 
وی گفت: شهرداری تهران با راه اندازی باغ کتاب طی سال جاری بیش از همه کودکان و نوجوانان زیر 15 سال را هدف قرار داده است تا از این طریق مطالعه را از همان دوران کودکی و نوجوانی در زندگی کودکان بیاوریم.
 
قالیباف ادامه داد: هم اکنون مطالعه در کشور کاهش پیدا کرده است و طبیعتا اولویت داریم در جامعه اسلامی به مسایل دینی هم توجه کنیم، البته ما در شهرداری تهران مسئولیت مستقیمی در این کار بر عهده نداریم اما حتما می توانیم در بخشی ایفای نقش کنیم که حتما این کار را انجام می‌دهیم.
 
شهردار تهران خاطر نشان کرد: اخیرا سبک نمایشگاه "یاد یار مهربان" را تغییر دادیم چرا که پیش از این تقویت کتابخانه‌های مدارس را هدف قرار داده بودیم و بیش از هفت میلیون جلد کتاب به کتابخانه‌های مدارس اهداء شد اما پس از کنترل خروجی‌ها شاهد بودیم که سرانه مطالعه آنطور که باید افزایش پیدا نکرده است. به همین جهت در سال گذشته کلیه دانش‌آموزان مدارس را مورد توجه قرار دادیم تا خود آنها کتابهای مورد علاقه خود را انتخاب کنند و از این روش سرانه مطالعه را افزایش دهیم.
 
قالیباف در پاسخ به سوال دیگری درباره همراهی و هماهنگی با متولیان فرهنگی، عنوان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسات غیردولتی همکاری و هماهنگی خوبی در این زمینه دارند؛ امیدوارم در ماه مبارک رمضان که فرصت بسیار خوبی به شمار می‌رود نیز بتوانیم در حوزه قرآن با محوریت اراضی عباس آباد فعالیتهای خوبی را انجام دهیم.
 
وی گفت: البته در تمامی مساجد و مراکز قرآنی و مناطق برنامه‌های قرآنی مورد توجه قرار گرفته است اما به صورت خاص در اراضی عباس آباد برنامه‌های خاصی را در نظر گرفته‌ایم و از همه مردم دعوت می‌کنیم تا در ماه مبارک رمضان از این برنامه‌ها استفاده کنند.
 
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره افزایش کمک‌ها به موسسات قرآنی، افزود: موسسات قرآنی نباید خیلی به بودجه‌های دولتی اتکا داشته باشند، اما دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی همچون شهرداریها وظیفه دارند بخشی از امکانات خود را برای فعالیتهای قرآنی و فرهنگی سرمایه گذاری کنند که شهرداری تهران به سهم خودش این کار را انجام می‌دهد.
 
قالیباف در پاسخ به سوال دیگری درباره مهلت 20 روزه برای تجدید نظر حکم دارالقرآن اکباتان نیز ابراز کرد: حتما شهرداری تهران پیگیر است و از این فرصت تجدید نظر در دادگاه استفاده خواهد کرد. همه ما باید مجری قانون باشیم و هر چه قانون حکم کند، شهرداری و مردم همه ما آن را اجرایی می کنیم و در نهایت باید ببینیم حکم نهایی چه خواهد شد، ممکن است حکم به باقی ماندن و یا جا به جایی دار القران باشد که همه ما آن را اجرا می‌کنیم.

منبع: ایسنا
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3872