+ A - تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰ کد مطلب: 151341
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
احمد کریمی‌اصفهانی:
اصولگرایان ۶ سال پیش از احمدی‌نژاد عبور کردند
اصولگرایان ۶ سال پیش از احمدی‌نژاد عبور کردند

فرهیختگان آنلاین: در روزهایی که محمود احمدی‌نژاد خود را برای حضور مستقیم یا غیرمستقیم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 آماده می‌کند، جریانی که او را به «معجزه هزاره سوم» تبدیل کرده بود، دیگر تمایلی برای حمایت از او ندارد و روزی نیست که یکی از اصولگرایان اعلام نکند که این طیف در انتخابات ریاست‌جمهوری پشت احمدی‌نژاد نخواهد بود.

زینب نورانیان/ «احمدی‌نژاد دیگر جاذبه‌ای ندارد»، «از احمدی‌نژاد حمایت نخواهیم کرد» و جمله‌هایی از این دست این روزها از زبان اصولگرایان زیاد شنیده می‌شود؛ در روزهایی که محمود احمدی‌نژاد خود را برای حضور مستقیم یا غیرمستقیم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 آماده می‌کند، جریانی که او را به «معجزه هزاره سوم» تبدیل کرده بود، دیگر تمایلی برای حمایت از او ندارد و روزی نیست که یکی از اصولگرایان اعلام نکند که این طیف در انتخابات ریاست‌جمهوری پشت احمدی‌نژاد نخواهد بود. احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اصناف و بازار می‌گوید: «اگر محمود احمدی‌نژاد خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده کاندیدا کند، تنها «جریان انحرافی»‌ از او حمایت خواهد کرد.» او با گلایه از احمدی‌نژاد که جریان اصولگرایی را نردبان قرار داد و بعدا به این نردبان لگد زد، تاکید دارد که اصولگرایان نه به‌تازگی بلکه 6 سال قبل از احمدی‌نژاد عبور کردند.

بعد از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بحث انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم کلید خورد و تاکنون گزینه‌های مختلفی هم برای کاندیداتوری در سال 96 مطرح شده‌اند. یکی از این گزینه‌ها آقای احمدی‌نژاد است. فکر می‌کنید ‌اگر آقای احمدی‌نژاد در سال 96 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شوند، چه طیف‌هایی از ایشان حمایت خواهند کرد؟
شاید اکنون زود باشد که درباره این موضوع صحبت کنیم. در هر صورت دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب داریم که حتما برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده به جمع‌بندی خواهند رسید، اما آقای احمدی‌‌نژاد در هیچ کدام از این طیف‌ها قرار نمی‌گیرد، ایشان به این موضوع اعتراف هم داشتند که در دایره اصولگرایی قرار نمی‌گیرد. حالا اینکه چه کسانی از او حمایت خواهند کرد، حتما آن گروه منحرفان خواهند بود. دو طیف که به نظام ضربه زدند، یکی منحرفان بودند و یکی فتنه‌گران. شاید مشکل آنهایی که منحرف هستند به مراتب بیشتر از فتنه‌گران باشد. به نظر می‌رسد منحرفان که برای انقلاب مساله و مشکل ایجاد کردند، حتما کاندیدای‌شان آقای احمدی‌نژاد خواهد بود. آقای احمدی‌نژاد سرمایه‌های کشور را به تاراج داد. اگر بتوان عملکرد او را به مردم شناساند، حضور او دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت چون او نه اصولگراست و نه اصلاح‌طلب.

شما گفتید که گروه انحراف تنها گروهی خواهد بود که از آقای احمدی‌نژاد حمایت خواهد کرد؛ یعنی هیچ‌کدام از گروه‌های اصولگرایی در حمایت از آقای احمدی‌نژاد برنخواهند خواست؟
خیر. احمدی‌نژاد بین اصولگرایان هیچ جایگاهی نخواهد داشت. ایشان از اول هم گفته بودند که در دایره اصولگرایی نیست که واقعیت هم داشت. تنها چیزی که او را به اصولگرایی مربوط کرد، این بود که او جریان اصولگرایی را نردبان قرار داد و از آن بالا رفت. بعدا هم با لگد این نردبان را انداخت و به اصولگرایان بی‌مهری کرد.

یعنی حتی جبهه پایداری هم از ایشان حمایت نخواهد کرد؟‌
نمی‌دانم. هر گروهی که نتواند گفتمان مقام معظم رهبری را درک کند، ممکن است پشتیبان آقای احمدی‌نژاد شود. برخی معلوم نیست درک درستی از صحبت‌های مقام معظم رهبری دارند یا نه که ما آنان را اصولگرا نمی‌دانیم. یک گروه هم منافع و قدرت خود را در این می‌بینند، بنابراین ممکن است که از آقای احمدی‌نژاد حمایت کنند اما ما آنان را اصولگرای واقعی نمی‌دانیم. آقای احمدی‌نژاد بین اصولگرایان واقعی اقبالی نخواهد داشت.

اخیرا دو چهره جریان اصولگرایی از عدم اقبال این جریان از آقای احمدی‌نژاد صحبت کردند. آقای لاریجانی گفتند که احمدی‌نژاد دیگر جاذبه‌ای ندارد و آقای باهنر هم گفته‌اند که اصولگرایان از آقای احمدی‌نژاد حمایت نخواهند کرد. آیا اینها نشان‌دهنده این است که اصولگرایا ن از احمدی‌نژاد عبور کرده‌اند؟
بله. این حرف مکرر ماست و حرف تازه‌ای نیست که آقای باهنر و آقای لاریجانی زده‌اند. اصولگرایان 6 سال پیش زمانی که آقای احمدی‌‌نژاد در مصدر ریاست‌جمهوری بود، از او به دلیل اقداماتش، عبور کردند.

اما آقای احمدی‌نژاد و اطرافیانش معتقدند که حیات و بقای جریان اصولگرایی در حمایت از احمدی‌نژاد است؟
بله طرفداران ایشان چنین عقیده‌ای دارند که البته باید گفت این توهم آنان است. همین توهم در 11روزی که احمدی‌نژاد در خانه نشست و بیرون نیامد، وجود داشت. به این دلیل که آنها فکر می‌کردند مردم به احمدی‌نژاد اقبال دارند و خانه‌نشینی او باعث قهرمانی‌اش می‌شود و مانند قهرمان از خانه بیرون می‌آید. او خانه‌نشین شد اما چنین اتفاقی نیفتاد و دیدند این خبرها نیست و خانه را ترک کرد. البته این نگاه خوش‌بینانه به این قضیه است و نگاه بدبینانه این بود که او از یک جای دیگر دستور گرفته و 11 روز در خانه نشسته است تا ببیند می‌تواند نظام را مستاصل کند یا نه. که نتوانستند به هدف‌شان برسند و مجبور به عقب‌نشینی شدند.

شما فکر می‌کنید آقای احمدی‌نژاد کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 خواهد شد؟
هر چیزی ممکن است. البته بنده معتقدم او بیشتر از اینکه برنامه داشته باشد که خود مستقیم کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده شود، تمایل دارد که از فردی حمایت کند. چون احتمال اینکه کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شود و مشکلات زیادی برایش به وجود‌ آید، هست به همین دلیل او تمایل دارد که از کسی پشتیبانی کند و از مردم برای او رای جمع کند.

یعنی شما معتقدید که ممکن است آقای احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شود؟
من علم غیب ندارم اما اگر نظر بنده را بخواهید بدانید آقای احمدی‌نژاد به درد کشور و نظام نمی‌خورد.

فکر می‌کنید گزینه آقای احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده چه کسی خواهد بود.
هنوز چیزی به صورت دقیق مشخص نیست و باید کمی دیگر صبر کرد تا شواهد بیشتری به دست‌ آید.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4624