+ A - تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵ کد مطلب: 151350
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
«فرهیختگان» تفاوت‌های رفتاری نسل جدید را بررسی می‌کند
کارناوال دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها

فرهیختگان آنلاین: هه هفتادی‌ها این بار در یک دورهمی خبرساز شده‌اند؛ پس از ماجرای چالش‌های عجیب که دهه هفتادی‌ها تا مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی پیگیر آن بوده‌اند، این بار برخی از دانش‌آموزان با قرارهای تلگرامی و اینستاگرامی به یک دورهمی در پاساژ کوروش واقع در غرب تهران رفته‌اند تا با پایان امتحانات، شروع تعطیلات تابستانی خود را به نوعی دور هم باشند و جشن بگیرند.

الهام کاظمی/ دهه هفتادی‌ها این بار در یک دورهمی خبرساز شده‌اند؛ پس از ماجرای چالش‌های عجیب که دهه هفتادی‌ها تا مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی پیگیر آن بوده‌اند، این بار برخی از دانش‌آموزان با قرارهای تلگرامی و اینستاگرامی به یک دورهمی در پاساژ کوروش واقع در غرب تهران رفته‌اند تا با پایان امتحانات، شروع تعطیلات تابستانی خود را به نوعی دور هم باشند و جشن بگیرند. البته پلیس پس از آگاهی از ازدحام آنها و ایجاد ترافیک در محدوده اتوبان ستاری دست به کار شده و با حضور در این محل، از دانش‌آموزان خواسته به منازل خود برگردند و البته برخوردهایی هم صورت گرفته است؛ برخورد با دورهمی‌ای که برخی آن را تجمع یا میتینگ دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها نامیده‌اند. چند هزار نفر در این میتینگ دور هم جمع شده و البته در پارک لاله و پارک آب و آتش هم برنامه مشابهی گذاشته بودند که به این وسعت نبوده است. این دورهمی دو روز پیش بود و حالا عکس‌ها و فیلم‌های آن به سرعت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در حال گردش است و هر کس اظهارنظری درباره آن می‌کند. برخی با استقبال از این کار، دانش‌آموزان دهه هفتادی و هشتادی را تحسین می‌کنند و برخی نیز آنان را به باد انتقاد گرفته‌ که ما به سن آنها بودیم، جرات این کارها را نداشتیم، پس در این مدارس چه یاد این بچه‌ها می‌‌دهند، وای به حال مملکتی که آیندگانش اینها هستند. فردی ناشناس در پستی نوشته است:‌ «میتینگ!؟ دوره ما مدرسه تمام می‌شد باید می‌رفتیم یک جا شاگردی می‌کردیم. خوش به حال اینها.»
البته افرادی هم هستند که با شنیدن نام میتینگ، تجمعات سیاسی به ذهن‌شان خطور کرده و به نبود مجوز این دورهمی اعتراض کرده‌اند، به طوری که فردی در اظهار نظر خود گفته است:‌  «فکر کردن مملکت بی‌قانونه هر کی بدون مجوز میتینگ بذاره.» اما برخی نیز در پست‌های اینستاگرامی خود این دورهمی را حکایتگر استارت تسهیل و تسریع پروژه‌های تغییر دانسته و به مخاطبان خود اعلام‌کرده‌اند که از مسئولان توقعی نداشته باشند و خود دست به کار شوند و با راه‌اندازی و تقویت پایگاه‌های انقلابی برای جلوگیری از این‌گونه حرکت‌ها تولید محتوا کنند.

 نیازی به مجوز نیست
البته قاسم پویان، حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «فرهیختگان»، داشتن مجوز را منحصر به تجمعات سیاسی دانسته و می‌گوید:‌ «‌این گونه دور هم جمع شدن‌ها  جرم نیست و نیازی به مجوز ندارد. البته ممکن است برخی آن را خلاف عرف بدانند، همانند قضیه‌ آب‌پاشی که در پارک آب و آتش اتفاق افتاد.»
اما آیا موضوع به آن وخامتی که برخی از این ماجرا روایت می‌کنند، است یا این دورهمی تجمع دوستانه‌ای است که اقتضای شرایط، دیدگاه‌ و سبک زندگی‌ای است که متولدان این دهه‌ها برای خود انتخاب کرده‌اند؟  
دهه هفتادی‌ها و حالا هشتادی‌ها، تفاوت‌های زیادی با دهه‌های پیش از خود دارند و سبک زندگی متفاوتی را برای خود انتخاب کرده‌اند. می‌خواهند دیده شوند، حال این دیده شدن می‌تواند با کشیدن سیگار و قلیان و استقلال‌طلبی باشد یا به راه انداختن چالش‌های عجیب و غریب  یا یک دورهمی چندصد نفری که حتی پای پلیس هم به میان بیاید. از خود و رفتارهایشان عکس می‌گیرند و در شبکه‌های مختلف اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و فرقی هم برایشان نمی‌کند که رفتارهایشان سنت‌شکنی است و می‌تواند برایشان گران تمام شود. موضوعاتی که برای متولدان دهه‌های 50 و 60 غیر‌قابل تصور بود؛ چرا که مجازات سنگینی برایشان در نظر گرفته می‌شد. آنان مدام سرشان به درس و مشق‌شان بود و تنها تمردشان شکستن شیشه همسایه هنگام بازی فوتبال. در گذشته معمولا تغییرات سبک زندگی به دلیل وجود جوامع سنتی خیلی کند اتفاق می‌افتاد و شاید یک قرن ثابت بود. اما با افزایش تکنولوژی و ارتباطات بین افراد، امروز این تغییرات در فاصله زمانی یک دهه و حتی کمتر از آن اتفاق می‌افتد.

 نوآوری‌های اجتماعی در شبکه ارتباطات جمعی
محمد محمدی‌اصل، جامعه‌شناس با بیان این موضوع به «فرهیختگان» می‌گوید: «‌با شدت گرفتن ارتباطات و نوآوری‌های اجتماعی هر چه زمان به جلو می‌رود، شاهد افزایش سرعت تغییر سبک زندگی هستیم که در جامعه ما در حال حاضر به زیر یک دهه رسیده است.» به اعتقاد او، به همین دلیل است که جوانان امروزی متفاوت‌تر از جوانان دهه‌های گذشته عمل می‌کنند که بررسی این موضوع در حوزه مطالعات فرهنگی و انسان‌شناسی است.» محمدی می‌گوید: «هنر جوامع اروپایی این بوده است که علاوه بر همراهی با نسل جدید و سبک زندگی متفاوت آنها، توانسته‌اند میراث نسل قبل را در دست نسل جدید بگذارند.»
به گفته او، متاسفانه در جامعه ما برای این تغییرات زمینه‌سازی انجام نشده و به همین دلیل مسئولان را غافلگیر کرده است، این در حالی است که این تغییرات غافل‌گیر‌کننده بارها به ما ‌هشدارهای بروز خود را نشان داده بودند.
این استاد دانشگاه راه‌حل این موارد را توجه به  نیازهای نسل جدید به شکل واقع‌بینانه و شناسایی راهکارها به شکل منطقی و نه فرمایشی برای هدایت‌ این نیازها عنوان کرده است. او می‌گوید جامعه ما در حال پوست‌اندازی و دگر‌دیسی است و این قبیل اتفاقات نشان‌دهنده شروع آن است.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.6928