+ A - تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۶ کد مطلب: 151477
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
نشست سه‌جانبه وزرای دفاع ایران، روسیه و سوریه برگزار شد
گامی برای برپایی امنیت
گامی برای برپایی امنیت

فرهیختگان آنلاین: نشست سه جانبه مبارزه با تروریسم با حضور حسین دهقان، وزیردفاع ایران و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه و فهد جاسم الفریج همتای سوری‌شان در تهران برگزار شد.

 تروریسم یا هراس‌افکنی؛ آنچه که امروزه دیگر محدود به کشورهایی همچون افغانستان و گروه‌هایی مانند القاعده و طالبان نیست. حالا دیگر همه کشورها به نوعی با تروریسم دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مساله‌ای همه گیر و جهانشمول. به نظر می‌رسد آن چه برگزاری این نشست را ضروری کرده، موضوع آزادسازی رقه و حلب است، چراکه اوضاع در حلب به‌شدت پیچیده شده است و هیچ چشم‌انداز مشخصی برای آزادسازی آن وجود ندارد.

 رویایی به نام صلح و ثبات
حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ابتدای این نشست و در سخنانی با اشاره به شرایط بحرانی منطقه که ریشه آن را در سیاست‌های توسعه‌طلبانه و تجاوزکارانه آمریکا، رژیم اسرائیل و برخی کشورهای حامی تروریسم دانست، اعلام کرد که ایران به‌عنوان لنگر ثبات و امنیت منطقه و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم در دوران عمر سیاسی عزتمندانه خود همواره با تجاوز، اشغالگری، ترور و تروریسم مقابله جدی و تمام عیار داشته است. تروریسم به هر شکل آن که باشد، دولتی یا سیاسی، پدیده‌ای خطرناک تلقی می‌شود و همه کشورهای جهان باید خود را برای مبارزه با آن موظف بدانند. دهقان مقابله جدی و همه‌جانبه با جریانات تروریستی، تکفیری و صهیونیستی را با هدف استقرار ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان یک وظیفه و رسالت انسانی دانست. وزیر دفاع تاکید کرد که ما با آتش‌بس تضمین‌شده‌ای که موجب تجدید قوای تروریست‌ها در سوریه نشود، موافق هستیم.

 گامی به سوی امنیت در خاورمیانه
سوریه تنها کشوری نیست که از پدیده تروریسم و از حضور تروریست‌ها در خاک خود رنج می‌برد. خاورمیانه این روزها منبع تنش‌های حاصل از حمله گروه‌های افراطی داعش و القاعده است؛ کشورهایی مانند عراق، یمن و افغانستان درگیر طالبان هستند و کشورهایی دیگر نیز شاید فردا در معرض این بحران قرار بگیرند. حالا اما این سوال مطرح است که برای ریشه‌کن کردن تروریسم چه باید کرد؟ دهقان در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران راه‌حل بحران سوریه، عراق، یمن و سایر کشورها و مناطق درگیر را از یک طرف مبارزه قاطع و بدون استثنا علیه تروریست‌ها و انسداد کامل حمایت‌های مادی و سیاسی از آنها تا مرحله ریشه‌کنی ترور و تروریسم و از طرفی ایجاد فضای امن و آرام برای تعیین سرنوشت سیاسی این کشورها توسط مردم می‌داند، گفت: «آتش‌بس جامع، ایجاد امکان امداد‌رسانی و اقدام بشردوستانه و به‌طور همزمان ممانعت از تجهیز و پشتیبانی جریانات تروریستی و در عین حال اقدام قاطع نظامی علیه تروریست‌ها را یک اصل و گامی اولیه برای برگشت ثبات و امنیت در منطقه می‌دانیم.»

 راهی برای پیروزی قاطع  بر تروریسم
تبادل نظر، تشریک مساعی و اتخاذ تصمیمات راهبردی، راهکارهایی است که سرتیپ حسین دهقان برای مبارزه با تروریسم ارائه داده است تا شاید از این طریق شکست توطئه خطرناکی که ناامنی، تجزیه و مخدوش کردن تمامیت ارضی و از بین بردن حاکمیت ملی کشور‌های منطقه را هدف گرفته است، محقق شده و پیروزی قاطع علیه تروریسم با همکاری این سه کشور رقم زده شود. وزرای دفاع روسیه و سوریه نیز با بیان دیدگاه‌های خود پیرامون راه‌های تقویت و گسترش مبارزه با تروریسم و تاکید بر ضرورت انسجام هرچه بیشتر برای مقابله جدی با این پدیده شوم از جمهوری اسلامی ایران به خاطر برگزاری این نشست قدردانی کردند.

 ظرفیت‌سازی برای
توقف جنگ
از دیگر سو علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی نیز با ابراز خرسندی از دستاوردهای نشست وزیران دفاع ایران، سوریه و روسیه در تهران از فعال‌سازی ظرفیت سیاسی ایران، سوریه و روسیه برای دستیابی به راهکار توقف جنگ و خونریزی
خبر داد.
علی شمخانی در دیدار سپهبد فهد جاسم الفریج، وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه که برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه به تهران سفر کرده است، موفقیت‌های مستمر ارتش و نیروهای مردمی سوریه در پاکسازی بخش قابل توجهی از مناطق مختلف این کشور را از وجود عناصر تروریست تبریک گفت.
شمخانی نگاه سیاسی و غیرسازنده آمریکا و هم‌پیمانان غربی و منطقه‌ای‌اش به بحران سوریه را در افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی تاثیرگذار دانست و افزود: «پشتیبانی از گروه‌های تروریستی و همزمان با آن ارائه راهکارهای سیاسی برای حل بحران تناقض‌های آشکاری است که صداقت این کشورها را زیر سوال برده است.» او تاکید کرد که تنها مسیر پایان دادن به بحران جاری در سوریه تداوم مذاکرات سوری - سوری برای دستیابی به ابتکارات سیاسی مورد توافق از سوی مجموعه گروه‌های سیاسی در این کشور است.

 چشم‌اندازی به آینده
داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام با حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی مرگ ده‌ها هزار نفر به‌ویژه زنان و کودکان و آوارگی میلیون‌ها تن را رقم زده‌اند، زیرساخت‌های کشور سوریه به‌طور کامل تخریب شده و کشورهای اروپایی در اسکان مهاجران درمانده‌اند، سناریو برکناری بشار اسد شکست خورده است و آمریکا با پذیرش برقراری آتش‌بس، مجبور به قبول پیشنهاد روسیه و ایران برای از سرگیری مذاکرات طرف‌های سوری شد. اما تا به امروز نشست‌های مختلفی برای حل بحران سوریه برگزار شده که همه بی‌نتیجه مانده‌اند، اگرچه وزیر دفاع ایران، به ارمغان آوردن امنیت و آرامش همه مردم منطقه از اهداف این نشست می‌داند و امیدوار است که با انسجام و همدلی بار دیگر خاورمیانه امنیت را تجربه کند.

نویسنده : بهاران آزادی
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3589