+ A - تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۴ کد مطلب: 151479
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
قاسم سلیمانی؛ مساله این است
قاسم سلیمانی؛ مساله این است

فرهیختگان| قاسم سلیمانی؛ مساله این است. حضور این سردار نظامی ارشد ایرانی در عراق که به درخواست مقامات عراقی صورت گرفته خشم سعودی‌ها را برانگیخته است.

 از آن زمان که نام قاسم سلیمانی به‌عنوان سردار ایرانی که به جنگ داعش رفت بر سرزبان‌ها افتاد، عرب‌هایی که حامیان داعش بودند خشم خود را نسبت به او ابراز کردند. رفته‌رفته نام سلیمانی به واسطه حضورش در میدان نبرد و پیروزی‌هایی که به دست می‌آورد بیش از گذشته مطرح شد. نام او همه جا مطرح بود: سوریه، عراق، یمن، لبنان و... . اکنون یک مقام عالی‌رتبه عربستانی دوباره به این موضوع پرداخته است. عادل الجبیر، وزیرخارجه عربستان سعودی در گفت‌وگوی اختصاصی با «روسیا الیوم» مدعی شد: «قاسم سلیمانی در لیست تروریستی قرار دارد و ریاض به حضور قاسم سلیمانی در بغداد با دیدی بسیار
منفی می‌نگرد.» وی همچنین در ادامه گفته بود که اقدامات سلیمانی و سپاه در عراق، در نزد عربستان غیرقابل قبول است. وی با تکرار ادعاهای پیشین خود اعلام کرد: «ایران حق ندارد در امور کشورهای عربی دخالت کند. دخالت‌های این کشور، فتنه‌های طائفه‌ای را تشدید می‌کند و به امنیت و ثبات منطقه هیچ کمکی نمی‌کند.» اما ادعای وزیر امور خارجه عربستان بی‌پاسخ نماند: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیر خود به سوئد در موسسه بین‌المللی صلح استکهلم در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه عادل الجبیر همتای سعودی وی اخیرا از ایران خواسته که در امور عراق دخالت نکند، آیا ایران این موضوع را مرتبط با اقدام و کمک کشورش برای باز پس‌گیری فلوجه تفسیر می‌کند، عنوان کرد: «نمی‌دانم عراق چه زمانی حاکمیت خود را به سعودی واگذار کرده است؟ این یک تقابل درباره حاکمیت کشوری دیگر است.» تنش میان ایران و عربستان این روزها، به دلیل بحران‌های منطقه‌ای و آنچه در عراق و سوریه رخ داده، بالا گرفته است. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه ما با دولت عراق همکاری می‌کنیم و سعودی‌ها مدعی‌ هستند که دولت عراق را به رسمیت می‌شناسند، ولی می‌گویند که ایران نباید در امور عراق دخالت کند، گفت: «این به خودی‌خود یک مداخله آشکار و یک بیانیه متکبرانه است.» ظریف در پاسخی قاطعانه اعلام کرد وقتی عراق را ترک می‌کنیم که عراقی‌ها بخواهند و البته به عراقی‌ها کمک می‌کنیم تا با تروریسم مبارزه کنند. تا آن وقتی که عراقی‌ها بخواهند با تروریسم مقابله کنند به نظرم همه باید در مقابله با تروریسم به آنها کمک کنند. وزیر امور خارجه کشورمان معتقد است که هیچ‌کس نباید داعش را در فلوجه به‌عنوان همکار و متحد خود ببیند و حساب کند. کسی نباید نگران باشد که چرا داعش در فلوجه شکست می‌خورد. وی همچنین تاکید کرده است که در پشت اعتقادات برخی این نکته وجود دارد که داعش و النصره اهرم‌هایی هستند و در بهره‌برداری‌های سیاسی‌شان می‌توانند از آنها استفاده کنند. وی بر این باور است که این بدترین سوء‌محاسبه‌ای است که هر کسی در خاورمیانه ممکن است مدنظر داشته باشد.
وی افزود البته معتقدم به‌زودی عربستان به این درک خواهد رسید که داعش اولین و بدترین تهدید و دشمن برای آنان در مقایسه با هر کس دیگری است و این مهم‌ترین خطری است که با آن باید مقابله کنیم نه‌تنها در منطقه ما، بلکه برای همه.
ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق که در بیروت به سر می‌برد، در دیدار با «تمام سلام» نخست‌وزیر این کشور، بار دیگر تاکید کرد که سردار قاسم سلیمانی مانند بسیاری از مستشاران نظامی دیگر، از طرف دولت عراق، به این کشور دعوت شده است. الجعفری در این دیدار گفته است که اینکه قاسم سلیمانی را مشاور دولت عراق می‌نامند تعبیر دقیقی نیست، او از جمله مستشارانی است که به عراق آمده‌ است، همچون مستشاران آمریکایی. او مشاور دولت عراق یا جزئی از حکومت عراق هم نیست.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3133