+ A - تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۱ کد مطلب: 151491
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
شورای شهر تهران خواستار همکاری بیشتر با مجمع نمایندگان تهران شد
تعامل نمایندگان مردم تهران برای پیشرفت شهر
تعامل نمایندگان مردم تهران برای پیشرفت شهر

فرهیختگان آنلاین: هفته گذشته محمدرضا عارف نماینده تهران با اعلام اولویت‌های مجمع نمایندگان استان‌تهران از برنامه نظام‌مند این مجمع برای حل معضلات پایتخت خبر داد.

حالا شورای شهر تهران هم پا پیش گذاشته و خواهان همکاری و تعامل بیشتر با نمایندگان تهرانی راه یافته به مجلس شورای اسلامی است تا شاید برای حل مشکلات کلان‌شهر تهران با کمک نهادهای بالادستی قدمی برداشته شود؛ تعاملی که به اعتقاد اعضای شورای شهر تهران در دوره قبل مجلس چندان وجود نداشته و این مجمع در مجلس نهم نتوانسته است کمک شایانی بابت حل مشکلات به مدیریت شهری کند. اعضا انتظار دارند حالا که خود نمایندگان تهرانی رغبتی برای بررسی و حل مشکلات پایتخت دارند این تعامل پررنگ‌تر شود.  

با آنکه اعضای هیات‌رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران سه‌شنبه این هفته تعیین می‌شوند، اما اعضای آن جلساتی را با حضور نمایندگان و معاونان استانداری تهران برگزار کرده‌اند، به طوری که عارف  حل مشکلات حاشیه‌نشینی، مقاوم‌سازی سازه‌ها، آلودگی هوا و مسائل زیست‌محیطی را اولویت این مجمع اعلام کرده است. البته به گفته او، این مجمع با شورای شهر، شهرداری و نهادهایی که در مباحث خدمات‌دهی و مدیریت شهری نقش موثر دارند، تشکیل جلسه خواهد داد. حالا اعضای شورای شهر تهران به لزوم جلسات مشترک و مداوم با مجمع نمایندگان تهران تاکید کرده و از چمران رئیس شورا می‌خواهند ترتیب تشکیل این جلسات را بدهد تا مشکلات تهران به طور دقیق هم از نگاه ملی و هم از نگاه محلی مورد بررسی قرار گیرد.
سهیلا جلودار‌زاده، نماینده تهران و عضو این مجمع با بیان اینکه تهران به عنوان پایتخت و کلان‌شهر مشکلات فراوانی دارد، در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید‌: «‌با توجه به اینکه در حوزه فضای سبز، فرهنگسراها و سرای محلات اقدامات خوبی انجام شده است‌، اما همچنان مشکلات در تهران بیداد می‌کند.»

 تشکیل کمیته‌های تخصصی
به گفته جلودار‌زاده، مساله بیکاری جوانان تهرانی بیشتر از همه مسائل مهم است که می‌تواند با همکاری شورای شهر رفع شود. می‌توان در یک نشست مشترک و با در میان گذاشتن امکانات مشترک، فکری به حال آن کرد. از طرف دیگر او مدیریت فرهنگی شهر را نیازمند توجه ویژه می‌داند. به اعتقاد او، اگرچه کارهای زیادی در این حوزه شده است اما محتواهای تهیه شده دچار اشکال است. جلودارزاده پیشنهاد می‌کند، کمیته‌های تخصصی مشترکی ایجاد شود تا مسائل به صورت تخصصی مطرح و پیگیری شود. پیش از این فریده اولاد‌قباد، دیگر نماینده تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان»، آلودگی هوا و پیگیری کاهش تعداد اعضای شورای شهر را به عنوان مهم‌ترین موضوعی که باید مورد بررسی قرار گیرد، اعلام کرده بود.
در دوره قبل، کمیسیون مشترکی بین مجمع نمایندگان تهران و سه نفر از اعضای شورای شهر تشکیل شده بود تا موارد درخواستی شورا در آن مطرح شود؛ موضوعی که به اعتقاد محمد حقانی، رئیس کمیته شورای شهر تهران خروجی لازم را نداشته است. حقانی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید:‌ «نمایندگان تهرانی در دوره قبل میل و رغبتی بر تاثیرگذاری شوراها نداشتند، در صورتی که شورا به عنوان یک نهاد محلی کمک بزرگی برای قوای سه گانه و سایر نهادهای دولتی محسوب می‌شود.» به گفته او، آنها نه‌تنها این تعامل را برقرار نکرده؛ بلکه در مورد جایگاه مورد نظر شورا هم کم‌لطفی کرده‌اند، به طوری که شاهد بوده‌ایم تعداد اعضای شورا کاهش یافته است.

 ارتباط با فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس
حقانی در ادامه می‌گوید: ‌«‌ما با فراکسیون اصلاح‌طلبان در ارتباطیم، به طوری که با آقایان عارف، پزشکیان و کواکبیان درباره مشکلات تهران جداگانه صحبت کرده‌ایم و منتظریم کمیسیون‌های تخصصی مجلس شکل بگیرد تا بتوانیم با کمیسیون‌های مربوط به مدیریت شهری نیز تعامل ایجاد کنیم.»
حقانی درباره اولویت‌هایی که در جلسات مشترک با مجمع باید مورد توجه قرار گیرد، می‌گوید: ‌«‌باید کاندیداهای شورا بر اساس تخصص تایید صلاحیت شوند. از طرفی ما همچنان با کاهش تعداد اعضای شوراهای شهر مشکل داریم و این موضوع باید پیگیری شود.» او همچنین به موضوع مالیات بر ارزش‌افزوده در برنامه ششم اشاره کرد و گفت: «این اعتبار باید به صورت مستقیم به حساب شهرداری واریز شود.» حقانی همچنین به مساله حاشیه‌نشینی نیز اشاره کرد و گفت:‌ «‌در جلسات با نمایندگان تهران این موضوع را به طور ویژه مطرح خواهیم کرد.»

 نباید نگاه جریانی داشت
ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه20 درصد جمعیت کشور در تهران حضور دارند در گفت وگو با «فرهیختگان» گفت:‌ «وسعت کار در تهران به حدی است که نمی‌توان فقط به ظرفیت‌های شهرداری و شورای شهر بسنده کرد و تهران نیاز دارد که از ظرفیت‌های سایر نهادها همچون دولت و مجلس برای پیشرفت شهر تهران کمک بگیرد.» او با اشاره به اینکه جلسات برگزار شده در دوره‌های قبل توفیق آنچنانی نداشته است، می‌گوید‌: «‌در تهران فهرست امید به پیروزی رسید و امیدواریم این افراد به مشکلات تهران همانند نمایندگان سایر شهرها توجهی ویژه داشته باشند؛ چراکه نباید نگاه جریانی به ماجرا داشت.»
این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، مسائل عمرانی، حمل و نقل، مشکلات مربوط به آب و فاضلاب، توسعه مترو و خرید اتوبوس، تبدیل خودروها و تاکسی‌های فرسوده را با توجه به اینکه با جان مردم سروکار دارند در اولویت دانست. او همچنین مسائل فرهنگی و بیکاری جوانان را از جمله مواردی دانست که با تعامل و همکاری سایر نهادها از جمله مجلس می‌توان برای آنها راهکاری پیدا کرد.

نویسنده: الهام کاظمی

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3807