+ A - تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۹ کد مطلب: 151539
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
«فرهیختگان» پروژه «عبور از روحانی» دلواپسان را بررسی می‌کند
می‌خواهند روحانی مستاصل شود
می‌خواهند روحانی مستاصل شود

فرهیختگان آنلاین: دلواپسان مدتی است بر طبل پروژه «عبور از روحانی» می‌کوبند. آنها پی‌درپی اذعان دارند که اصلاح‌طلبان از روحانی عبور کرده‌اند و درصدد هستند برای سال آینده و انتخابات ریاست‌جمهوری، کاندیدای جدیدی را معرفی کنند.

دلواپسان مدتی است بر طبل پروژه «عبور از روحانی» می‌کوبند. آنها پی‌درپی اذعان دارند که اصلاح‌طلبان از روحانی عبور کرده‌اند و درصدد هستند برای سال آینده و انتخابات ریاست‌جمهوری، کاندیدای جدیدی را معرفی کنند. اما اصلاح‌طلبان و حامیان دولت تاکید کرده‌اند که سال آینده نه‌تنها کاندیدایی معرفی نخواهند کرد بلکه همچنان از روحانی دفاع کرده و می‌کنند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟
قریب به دو سال از زمانی که اصولگرایان از شوک انتخاباتی 92 خارج شدند، می‌گذرد. چراکه یک سال اول دولت، تلاش داشتند تا با نادیده گرفتن «حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت» بیانیه آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، اقدامات اصلاح‌طلبان و کناره‌گیری محمدرضا عارف به درخواست سیدمحمد خاتمی، به صرف خاستگاه اصولگرایانه حسن روحانی را مصادره به مطلوب کنند. محافظه‌کاران حتی در مواجهه با شعارهای انتخاباتی و تحلیل مواضع پساانتخاباتی روحانی اصرار داشتند که‌ انگیزه‌هایی صرفا سیاسی و اجتماعی و نه برانگیختگی فکری و فرهنگی است که او را به سمت‌وسویی دیگر سوق داده است. گرچه مبدا و مطلع فکری و سیاسی حسن روحانی در نقطه‌ای مقابل اصلاح‌طلبان بود اما با گذشت قریب به سه سال می‌توان دریافت که مشی مصلح و معتدل او و کابینه‌اش لااقل با حفظ همان‌ انگیزه‌های سیاسی و اجتماعی تداوم داشته است.
با این حال اولین واکنش به مشی و طریق روحانی از محمدرضا باهنر محافظه‌کار تا دلواپسان کوبیدن بر طبل عبور اصلاح‌طلبان از روحانی بود و مستدل‌ترین نقطه اتکای‌شان هم ترکیب «رحم اجاره‌ای اصلاحات». ترکیبی که اولین بار ابراهیم اصغرزاده در توصیف دولت روحانی به کار برد. اصولگرایان اما با رسانه‌های‌شان و با طرح عبور از روحانی سعی می‌کنند جنگی روانی را کلید بزنند که اصلاح‌طلبان و دولت را رودرروی هم قرار دهند تا وابستگی دو سویه آنان را در کفه دولت سنگین‌تر کرده و با توهم موجده‌شان عامل مبقیه‌ای برای جریان فکری و سیاسی خود بیابند.

  حجاریان: اصلاح‌طلبان حامی دولت هستند
یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها نسبت به این جنگ روانی را سعید حجاریان از تحلیلگران جریان اصلاحات و مدعی فتح سنگر به سنگر نشان داد. او یک سال بعد از حضور روحانی در پاستور در گفت‌وگو با مهر تاکید کرد که روحانی پل عبور اصلاح‌طلبان نیست. ما نمی‌خواهیم اعتدال را پوششی برای خود کنیم. خود روحانی اعلام کرده است که اصلاح‌طلب نیست. ما حامی دولت هستیم. البته این واکنش تنها به همین یک بار ختم نشد و حجاریان در گفت‌وگوی اخیرش هم در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان از روحانی عبور می‌کنند، گفت: «از روحانی عبور کنند بعد به کجا بروند؟ مگر کسی غیر از او را دارند؟ در این وضعیت آشفته مگر غیر از روحانی شخصی را دارند که بخواهد برجام را پیگیری کند؟ این حتما به ضرر اصلاح‌طلبان تمام می‌شود. حتی اصولگرایان هم نباید از روحانی عبور کنند.»
محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق جبهه مشارکت هم چندی پیش به «ایرنا» گفت به هیچ عنوان در جریان اصلاحات، جدایی و عدم حمایت از دولت جایگاهی ندارد. چراکه هم اصلاح‌طلبان و هم دولت واقفیم شرایط کشور بسیار خطیرتر از آن است که بخواهیم با یکدیگر رقابت یا از دولت عبور کنند.
عبدالواحد موسوی‌لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات و نایب‌رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم از جمله اصلاح‌طلبانی بود که پروژه عبور از روحانی را تنها روزنه امید و رویای اصولگرایان خواند.
با این حال ترکیب نوساخت پروژه عبور از روحانی از زبان جریان‌های رقیب آن هم حالا که 12 ماه تا آغاز کارزارهای انتخاباتی باقی است، شنیده می‌شود. خط و نشان محافظه‌کاران سیاسی در همان لوایی پیچیده شده است که یادآور واپسین سال‌های دهه 70 و انتخاب مجدد محمد خاتمی است. انتخابی که علی‌رغم وجود پروژه عبور از خاتمی رخ نداد. باید منتظر ماند و دید حامیان رئیس‌جمهوری در مقابل این پروژه، چه طرحی را تدوین خواهند کرد و در خردادماه سال آینده منتقدان دولت در کجای فهرست انتخاباتی مردم قرار می‌گیرند.

نویسنده : مرجان زهرانی
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3527