+ A - تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۶ کد مطلب: 151611
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
وزرای کشاورزی و راه‌وشهرسازی در صحن‌ علنی گزارش دادند
پاسخ به دل‌نگرانی‌های مجلس
پاسخ به دل‌نگرانی‌های مجلس

فرهیختگان آنلاین: به روال چند جلسه گذشته، دیروز هم دو وزیر به بهارستان آمدند. محمود حجتی و عباس آخوندی به صحن آمدند تا درباره عملکرد وزارتخانه خود و تلاش‌هایی که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی صورت گرفته، به نمایندگان تازه ‌ورودکرده به مجلس دهم گزارش دهند.

گزارش‌ها با حجتی شروع شد. وزیر کشاورزی، علمی و با آمار و ارقام به صحن آمده بود. آمار و ارقامی که البته تا زمان نیم ساعته گزارش به اتمام برسد اما آنچنان توجه نمایندگان را جلب نکرد. در این مدت صحن شلوغ و بی‌نظم بود. تعداد زیادی از نمایندگان در جایگاه هیات‌رئیسه و اطراف صندلی رئیس تجمع کرده بودند. علی لاریجانی هم با دقت به صحبت‌های آنها گوش می‌داد و نقطه‌نظر ارائه می‌کرد. همین بود که لاریجانی هم برعکس بقیه وزرا که با دقت به صحبت‌های آنها گوش می‌داد، آنچنان صحبت‌های حجتی را نشنید.
حجتی اما بعد از اینکه به ارائه گزارشی تک‌به‌تک از وضعیت برخی از اساسی‌ترین اقلام کشاورزی مانند شکر، برنج، گندم و مرغ و ... پرداخت، از اقتصاد مقاومتی گفت. او درباره برنامه‌های در نظر گرفته‌شده این وزارتخانه در چارچوب اقتصاد مقاومتی توضیح داد که ایجاد زنجیره‌های تولید، تامین تسهیلات ارزان‌قیمت و پوشش بیمه‌ای و تعرفه‌ای محصولات، ثبات در سیاست‌های بازرگانی، منطقی‌کردن نظام سرمایه‌گذاری، همسویی سیاست‌های کلان پولی و مالی کشور با بخش کشاورزی، انتشار فناوری‌های نوین، توسعه، ترویج و آموزش بخش غیردولتی و کشت فراسرزمینی، از جمله این برنامه‌هاست. وزیر بیان کرد که براساس گزارش مرکز آمار کشور، نرخ رشد بخش کشاورزی در سال گذشته 4/5 درصد بوده و در برنامه ششم توسعه، میانگین رشد پنج درصد برای آن پیش‌بینی شده است. او با اشاره به‌ مشکلاتی که در بخش تولید مانند خشکسالی و آفات وجود دارد، خواستار حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بیشتری از این بخش شد. حجتی ادامه داد که در کشورهای توسعه‌یافته روزانه یک میلیارد دلار یارانه به این بخش اختصاص داده می‌شود.»

 منع واردات برنج
در ادامه، پنج نماینده برای بیان مشکلات این حوزه پشت تریبون رفتند. محمدمهدی برومندی، نماینده مرودشت با بیان برخی از مشکلات به صندوق بیمه محصولات کشاورزی اشاره و تاکید کرد که باید تقویت و به کمبود نقدینگی در بخش کشاورزی توجه شود. او در ادامه عنوان کرد: «نکته دیگر اینکه به‌دلیل آتش‌سوزی در روزهای اخیر حدود سه‌هزار هکتار از جنگل‌های منطقه پاسارگاد طعمه حریق شد، بنابراین باید سازمان جنگل‌ها تقویت شود.»
سیدناصر موسوی‌لارگانی، نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه باید فکری به حال شیوه‌های سنتی کشاورزی کرد که به هدررفت آب می‌انجامد، گفت: «واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و دامی باعث از بین رفتن محصولات کشاورزان داخلی شده است.»
همچنین مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود از وضعیت چای و برنج شکایت کرد و نسبت به وارداتی که بارها هم پیش از این از طرف برخی مخالفان دولت مطرح شده بود، اعتراض کرد. همین هفته گذشته بود که معاون پارلمانی حجتی با عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده آمل بر سر موضوعی که در رابطه با واردات برنج مطرح شد، درگیر شدند. حجتی هم در پاسخ به این انتقادات تاکید کرد که واردات برنج از سال 92 کاهش چشمگیری داشته، به‌طوری که در سال 92 واردات یک‌میلیون و 900 هزار تن بوده و در سال 95 که در آن قرار داریم، 191 هزار تن بوده است. وزیر کشاورزی افزود: «برای برنجی که وارد می‌شود، در سال گذشته تعرفه 40 درصدی و با مابه‌التفاوت 500 تومان برای هر کیلو در نظر گرفته شده است، لذا نه‌تنها محدودیت زمان برای واردات ایجاد کردیم، بلکه مقرر شد که از 31 تیر 1395 واردات برنج منع شود.»
 او همچنین در پاسخ به برخی انتقادات تاکید کرد سال گذشته 9 میلیارد دلار واردات غذایی به کشور صورت گرفته است که در مقایسه با سه سال قبل که 20 میلیارد دلار بوده، علی‌رغم افزایش جمعیت کاهش چشمگیری داشته است. حجتی همچنین با اشاره به بدهی دولت درباره پول بیمه کشاورزی گفت: «دولت تاکنون به دلیل مشکلات مالی نتوانسته این مبلغ را پرداخت کند اما بر پرداخت آن مصر است.» در پایان صحبت‌های حجتی هم لاریجانی با بیان اینکه وزارتخانه در راستای خودکفایی در برخی از محصولات خوب عمل کرده، گفت: «از نکات مهم در اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی است که با وجود خشکسالی نیازمند سیاستگذاری و بررسی دقیق است.» بعد از پایین آمدن حجتی نمایندگان دور او تجمع کردند و بعد از 10 دقیقه این تجمع پاسخگویی وزیر تا جلوی در خروج هم کشیده شد و تا مدت‌ها وزیر جلوی در خروجی پاسخگوی نمایندگان بود.

 آخوندی: مسکن مهر فاجعه بود
عباس آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی هم بعد از نطق میان دستور نمایندگان، گزارش خود را ارائه کردند. برعکس مدت زمانی که حجتی صحبت می‌کرد، حالا صحن نظم بیشتری داشت. آخوندی در گزارش خود از سرمایه‌گذاری‌هایی که در حوزه او انجام شده صحبت کرد، آخرین وضعیت پیش‌قرارداد ایرباس‌ها را تشریح کرد و به وضعیت پروژه‌هایی که در حال اتمام هستند، پرداخت. او همچنین با تاکید به اینکه از نظر او مسکن مهر بدترین و فاجعه‌آمیزترین طرحی است که ممکن است ارائه شود، به بیان توضیحاتی درباره آن پرداخت و تاکید کرد که 117 هزار واحد مسکن‌مهر فاقد متقاضی هستند که جای تأمل دارد و خیال منتقدان را برای چندمین بار راحت کرد که وزارت راه متعهد به اتمام این پروژه است. پس از آن علی مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت، سوالات مطرح شده از طرف نمایندگان را خواند و آخوندی به آنها پاسخ داد. در انتها هم به روال وزرای قبلی پنج نماینده صحبت کردند. صحبت‌هایی که بیشتر انتقاد بود و به مسائل حوزه انتخابیه مربوط بود. در این میان اما‌ رحیم زارع، نماینده آباده علاوه‌بر انتقاد از وضعیت مدیریت در وزارتخانه راه‌وشهرسازی، گفت: «مطالبات ۴۱ هزار بازنشسته راه‌آهن پرداخت نشده؛ در حالی که سیاست‌های نادرست در این رابطه منجر به خسارت دو هزار میلیاردی شده است.» او با وارد کردن انتقادات تند به وزیر، تریبون را ترک کرد که البته پاسخ آخوندی به آنها ارائه مستندات بود. درنهایت هم با پادرمیانی نمایندگان، این نماینده با وزیر راه صحبت و روبوسی کردند.

 مهتاب اسفندیاری
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3235