+ A - تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۰ کد مطلب: 151627
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
چهار عامل قرمزپوش شدن بورس

فرهیختگان| روزهای تلخ دوباره روی خود را به بازار بورس کشور نشان داده است. به‌طوری که شنبه که نخستین روز معاملات هفتگی بازار سرمایه محسوب می‌شد،

شاخص بورس با ریزش هزارو ٢٦ واحدی همراه شد تا روند کاهشی خود را که از حدود یک‌ماه پیش آغاز شده بود، تکمیل کند. دیروز هم بازار سرمایه با 117 واحد ریزش شاخص مواجه شد. روز یکشنبه هم بورس با ریزشی هرچند ناچیز اما با کاهش 32 واحدی روبه‌رو شده بود. به‌طوری که 872 میلیون و 294 هزار سهم و حق تقدم به ارزش دو هزار و 401 میلیارد ریال در 59 هزار و 859 نوبت خرید و فروش شد. بیشترین رشد قیمت در معاملات به نمادهای حق تقدم بین‌المللی محصولات پارس، سپنتا، عمران و توسعه فارس، داروسازی ابوریحان و بیمه پارسیان تعلق داشت. فعالان و کارشناسان بازار سرمایه دلایل زیادی را برای افت ناگهانی شاخص بورس که حالا از آن با عنوان شرایط اورژانسی یاد می‌شود، بیان کرده‌اند. نمودارهای تالار شیشه‌ای بورس نشان می‌دهد که ریزش شاخص بورس که در یکی، دو روز گذشته رخ داد، از اواخر فروردین تاکنون بی‌سابقه بوده است. فعالان بازار سرمایه معتقدند که دیگر از آن هیجانی که از اواخر پارسال به‌دلیل توافق هسته‌ای بر بازار بورس حاکم شد، خبری نیست. علاوه‌بر این هنوز آثار لغو تحریم‌ها در اقتصاد آشکار نشده است. نکته دیگر این است که فصل مجامع هم تاثیر زیادی بر افت شاخص بورس گذاشته است. عامل سوم اما مربوط به زمان کاهش سرمایه‌گذاری‌هاست که تجربه سال‌های گذشته هم بر این موضوع صحه می‌گذارد، به‌طوری که هر ساله در ماه مبارک رمضان اندکی از هیجان‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کاسته می‌شود. در نهایت چهارمین عاملی که سبب شده تا بورس تهران قرمزپوش شود، به شرایط بین‌المللی و رکود حاکم بر اقتصاد بیشتر کشورها مربوط می‌شود. برآوردها حاکی از این است که بازارهای جهانی هم با اینکه همه توان خود را برای بالا کشیدن خود به کار بردند؛ اما هنوز فاصله زیادی تا روزهای اوج خود دارد. البته کاهش قیمت نفت و فلزات هم در این رابطه بی‌تاثیر نبوده است.
کارشناسان و فعالان بازار سرمایه بر این باورند که واکنش بورس و اوج گرفتن شاخص همزمان با توافق هسته‌ای هیجانی بوده و همین عمل سبب جذب سهامداران که به این توافق خوش‌بین بودند، شده بود. اما بعد از گذشت چند ماه و برآورده نشدن انتظارات، این سهامداران سرمایه خود از بازار بورس را خارج کردند. مهم‌ترین راهکاری که ناظران اقتصادی برای برون‌رفت این مشکل پیشنهاد می‌کنند، تزریق نقدینگی و افزایش تلاش دولت برای خروج اقتصاد از رکود است.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4748