+ A - تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰ کد مطلب: 151710
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
«فرهیختگان» در گفت‌وگو با فعالان سیاسی بررسی کرد
چالش های پیش‌روی روحانی
چالش های  پیش‌روی روحانی

فرهیختگان آنلاین: دولت یازدهم در آستانه ورود به چهار سالگی است؛ سالی که می‌تواند برای شیخ حقوقدان کابینه، سال آخر حضور در پاستور یا تداوم‌بخش حضورش در ریاست‌جمهوری باشد.

 از این‌رو فعالان سیاسی سال پایانی دولت تدبیر و امید را سال سرنوشت‌ساز برای روحانی می‌دانند. روحانی بعد از 4 سال کشمکش که پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری سال 88 بین دو جناح سیاسی کشور به وجود آمده بود، پاستور را در شرایطی از محمود احمدی‌نژاد تحویل گرفت که میراث‌دار مشکلات بسیاری بود؛ معضل هسته‌ای، تحریم، تورم افسار گسیخته، رکود و فضای غبارآلود داخلی همگی از گذشته به دولتش به ارث رسیده و او وعده حل آنها را داده بود. در این میان اما موانع پیش‌روی او و دولت‌مردانش برای حل معضلات کم نبود؛ از سنگ‌اندازی تندروها گرفته تا ناهماهنگی‌های درون کابینه همگی می‌تواند از موانع تکرار روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده باشد. حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار، ناهماهنگی‌های درون کابینه را یکی از چالش‌های پیش‌روی دولت یازدهم می‌داند و به رئیس‌جمهوری توصیه می‌کند اصلاحاتی را در سطح وزرا صورت دهد. او معتقد است این اصلاحات باید در بخش‌های اقتصادی باشد چون به گفته او بیشترین ضعف دولت در بازه زمانی کنونی در حوزه اقتصادی است؛ از این‌رو باید رئیس‌جمهوری وزرای کارآمدتری را معرفی کند تا قبل از انتخابات در اوضاع معیشتی مردم تغییرات محسوسی
ایجاد شود. رسول منتجب‌نیا، قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتمادملی هم مانند کمالی بر حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تاکید دارد اما از زاویه‌ای دیگر به این موضوع نگاه می‌کند. منتجب‌نیا دولت یازدهم را در انجام پروژه‌های اقتصادی زیربنایی موفق می‌داند اما می‌گوید دولت یازدهم همان مقدار که به طرح‌های زیربنایی می‌پردازد باید به همان نسبت به مسائل معیشتی و ظاهری مردم هم توجه داشته باشد.
ابوالقاسم رئوفیان، عضو جبهه ایستادگی هم در این مورد با منتجب‌نیا و کمالی هم‌نظر است. این فعال سیاسی اصولگرا اذعان دارد که مشکلات و معضلات اقتصادی کشور از دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد به دولت روحانی ارث رسیده است اما در همین حال یادآور می‌شود که حسن روحانی زمانی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 نامزد شده بود از این مشکلات آگاهی داشت و می‌دانست چه دولتی را تحویل می‌گیرد. او با بیان این یادآوری تاکید می‌کند که حسن روحانی باید به وعده‌های اقتصادی و معیشتی که به مردم داده بود عمل کند. رئوفیان تحقق این وعده‌ها را در کسب موفقیت روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم موثر می‌داند. اما مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات، نظری متفاوت دارد. او دستاوردهای دولت حسن روحانی را تحسین‌برانگیز می‌داند و یکی از این دستاوردها را کنترل تورم افسار‌گسیخته عنوان می‌کند. مبلغ می‌گوید دولت در این زمینه موفقیت‌های چشمگیری داشته است اما مخالفان دولت به‌گونه‌ای عمل می‌‌کنند تا مردم شرایط قبلی را فراموش کنند و به خاطر نیاورند در دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد چه شرایط اقتصادی و معیشتی داشتند. مبلغ بر این باور است که مخالفان حسن روحانی اتاق عملیات روانی علیه دولت تشکیل داده‌‌اند و در این اتاق فکر برای مقابله و سنگ‌اندازی در مسیر دولت برنامه‌ریزی می‌کنند. او در توضیح بیشتر می‌گوید: «جریانی که در انتخابات سال 92 شکست خورده بودند به جای اینکه از گذشته عبرت بگیرند و نتیجه انتخابات را بپذیرند وارد یک فرآیند مخرب شدند و سعی کردند به‌زعم خود شکست‌شان را جبران کنند. جبران شکست را با ایجاد تنش و جوسازی و در مجموع یک عملیات روانی انجام دادند. ما اوج این کار را بعد از هفتم اسفند مشاهده ‌کردیم. این طیف در اتاق عملیات روانی‌ای که تشکیل داده‌‌اند به‌طور جدی در حال برنامه‌ریزی هستند که چطور مشکل‌سازی کنند تا آقای روحانی با چالش‌های جدی مواجه و در نتیجه دولتش زمین‌گیر شود.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب پیش‌بینی می‌کند که استراتژی مخالفان روحانی برای سنگ‌اندازی در مسیر دولت در ماه‌های آینده که به انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم، تشدید شود. معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات از رئیس‌جمهوری می‌خواهد در مدت باقی‌مانده ارتباط دوسویه قوی‌تری با افکار عمومی و صاحب‌نظران برقرار کند تا سرمایه‌های اجتماعی‌اش حفظ شود. ارتباط با افکار عمومی و تبیین دستاوردهای دولت برای مردم نکته‌ای است که منتجب‌نیا نیز بر آن تاکید دارد و عدم شکل‌گیری آن را یکی از چالش‌های پیش‌روی حسن روحانی در یک سال آینده می‌خواند. او رقیب روحانی در سال 96 را «پوپولیسم اغفال افکار عمومی» می‌داند و می‌گوید: «آقای روحانی سال پرچالشی را پیش‌رو دارد و باید کاملا مراقب باشد. دولتمردان نباید بگذارند مخالفان افکار عمومی را منحرف و اغفال کنند. هرجا چنین قضیه‌ای اتفاق بیفتد باید صادقانه و منطقی وارد صحنه شوند و افکار عمومی را در جریان قضایا قرار دهند.»
منتجب‌نیا در همین حال به حسن روحانی متذکر می‌شود که مراقب هواداران خود هم باشد و آنان را مورد بی‌مهری قرار ندهد تا همچنان از حمایت آنان برخوردار باشد.

زینب نورانیان

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2729