+ A - تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۵ کد مطلب: 151755
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
هزینه یک «افطاری ساده» چقدر است

فرهیختگان آنلاین: هزینه یک افطاری ساده در دانشگاه تهران شامل «چای، نان و پنیر، گردو، سبزی خوردن، خرما و آش» فقط ۴۰۰۰ تومان است. رقمی که یک‌دهم هزینه افطار در تالارهای مجلل است.

 مقام معظم رهبری نیز چندین سال است که در بیانات خویش به دادن افطاری ساده تأکید می‌کنند و می‌فرمایند: یک سنت خوب هم امسال بیش از سال‌های دیگر دیده شد، که خوب است مورد توجه قرار بگیرد و آن، افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در مساجد و در خیابان‌ها است؛ در بیشتر شهرهای کشور – که بسیار کار شایسته‌ای است – در مقابل افطاری‌های مسرفانه‌ای که شنیده شد، دانسته شد که بعضی‌ها به بهانه‌ افطار، حرکات و عمل مسرفانه انجام می‌دهند و به جای اینکه در ماه رمضان وسیله‌ای شوند برای نزدیکی روحی به فقرا و مستمندان، با این عمل، با این حرکت، خود را در لذات جسمانی غرق می‌کنند.بر این اساس، سنت حسنه «افطاری ساده» امسال جلوه پررنگ‌تری به خود گرفته و آحاد مردم در نقاط مختلف کشور اقدام به دادن افطاری ساده می‌کنند. دانشگاه تهران یکی از این موارد است.

کی از ویژگی‌های ماه مبارک رمضان این است شاید افرادی در روزهای عادی سال، نماز نخوانند اما در این ماه بزرگ شاهد آن هستیم که نماز خوانده و روزه هم می‌گیرند. به قول آقای قرائتی اینها ماه‌رمضانی‌اند.

محمد عابدی مدیر مسجد دانشگاه تهران در این خصوص اظهار می‌دارد: بسیاری از افراد همواره مقید به گرفتن روزه و اقامه نماز هستند که در ایام امتحانات در دانشگاه حضور دارند و در کتابخانه مرکزی دانشگاه به مطالعه می‌پردازند و شب را در خوابگاه می‌مانند که با شروع ماه مبارک رمضان، هنگام افطار به مسجد می‌آیند و وقتی این افراد با طیف‌های گوناگون با شور نشاط بر سر یک سفره می‌نشینند، فضای زیبایی به منصه ظهور می‌نشیند و فضای معنوی خاصی در مسجددانشگاه حاکم می‌شود.

همچنین خیر و برکت هزینه‌ای که افراد خیّر برای شرکت در افطاری، تقبل می‌کنند در زندگی‌ به خودشان باز می‌گردد. اگر در جامعه اسلامی، جریان الهی با جریان شیطانی مقابله کند قاعده‌اش این است که از یک اصولی پیروی کنیم یعنی آن روش و منشی که خداوند متعال و ائمه اطهار علیهم‌السلام فرموده‌اند را در زندگی‌هایمان ساری و جاری کنیم. بنابراین یکی از راه‌ها این است که افراد از مالشان در راه خدا خرج کنند و در این صورت خداوند، برکت و موهبت خویش را شامل حال ما خواهد کرد.

یکی از اعمالی که در ماه مبارک رمضان نسبت به آن توصیه شده، دادن صدقه است حتی به اندازه دانه یک خرما! و اگر همه مردم به این کار روی بیاورند انعکاس برکت الهی به زندگی خودشان بیشتر است که در ماه مبارک رمضان، انجام کارهای خیر، چندین برابر بیشتر پاداش دارد و این یکی از ضروریات زندگی ما به شمار می‌رود.


منبع: فارس
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.5271