+ A - تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۷ کد مطلب: 151819
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
بغداد بعد از ۳۵ سال پیگیری می کند
اسرائیل و عربستان و ماجرای نیروگاه هسته ای تموز عراق
اسرائیل و عربستان و ماجرای نیروگاه هسته ای تموز عراق

فرهیختگان آنلاین: ساعت 5 عصر هفتم ژوئن 1981 شش فروند اف 15 و اف 16 رژیم اشغالگر اسراییل، در آسمان جنوب بغداد ظاهر شدند و با شلیک 16 موشک نیروگاه نیم ساز هسته ای 'تموز' را هدف قرار دادند؛ دملی که بعد از 35 سال سرباز کرد، از پیگرد قضایی پرونده اش خبر داده شد و باردیگر موضوع مسیر پرواز از فراز خاک عربستان در این عملیات مطرح شد.

'همام حمودی' نایب اول رییس پارلمان عراق در بیانیه ای روز چهارشنبه از وزارت خارجه و کمیسیون روابط خارجی پارلمان خواست که کمیته ای برای پیگرد قضایی رژیم اشغالگر اسراییل در سطح دادگاه های بین المللی و اجبار اسراییل به پرداخت خسارت به بغداد بابت این تجاوز، تشکیل دهند.
وی همچنین خواستار فعال کردن قطعنامه شورای امنیت در خصوص این حادثه شد و گفت که این قطعنامه اعتراف صریح و آشکار رژیم اشغالگر اسراییل به ارتکاب این تجاوز را نشان می دهد که باید در سطح دادگاه های بین المللی تحت پیگرد قرار گیرد.
در همین راستا حقوقدان برجسته عراقی در بیانیه ای تاکید کرد که عراق نیازی به پیگرد قضایی و دادگاهی کردن اسراییل ندارد، زیرا قطعنامه 486 شورای امنیت سازمان ملل در 1981، رژیم اشغالگر اسراییل را ملزم به پرداخت خسارت به عراق کرده است.
'طارق حرب'، در همین حال ، خبر تشکیل یک کمیته به ریاست وزارت خارجه برای پیگرد بین المللی پرونده را تایید کرد و خواستار حضور وزارت دفاع و سازمان های ذیربط در این کمیته به منظور رسیدن به حقوق عراق شد.
رژیم اشغالگر اسراییل سال گذشته به مناسبت سی و چهارمین سال بمباران نیروگاه تموز در جنوب بغداد، جزییات این حمله را منتشر کرد.
در این حمله که رژیم صهیونیستی بر آن نام عملیات 'اپرا' گذاشته بود، 16 موشک به نیروگاه تموز شلیک شد که 14 موشک به هدف اصابت کرد و هواپیماهای اسراییلی بعد از یک ساعت به پایگاه های خود بازگشتند.
در این خصوص اما، طارق حرب حقوقدان عراقی تاکید کرده است، هواپیماهای اسراییلی در آن برهه از مسیر طبیعی اردن به عراق استفاده نکردند، بلکه نخست به سمت جنوب رفته و سپس از سمت شمال عربستان وارد خاک عراق شدند.
به گفته وی، هواپیماهای صهیونیست ها با پرواز در ارتفاع پایین (150 متری) پس از عبور از راه زمینی حجاج، وارد آسمان عراق شده و با عبور از دریاچه 'الرزازه' در کربلا ، وارد جنوب بغداد شده و از آنجا نیروگاه تموز را هدف قرار دادند.
هواپیماهای اسراییلی از پایگاه هوایی 'عتصیون' در شهر 'طابا' در صحرای 'سینا' که هنوز هم تحت تصرف رژیم اشغالگر اسراییل است به پرواز درآمدند و نیروهای هوایی عراق را غافلگیر کردند.
بعد از این حادثه، نیروگاه هسته ای تموز غیر فعال شد و دولت وقت عراق طرح ساخت نیروگاه را متوقف کرد.


منبع: ایرنا
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.5462