+ A - تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۸ کد مطلب: 151820
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت در مجلس دهم به جریان افتاد
پول، گزند تندرستی
پول، گزند تندرستی

فرهیختگان آنلاین: بیش از دو سال از اجرای طرح تحول سلامت می‌گذرد. بسیاری از جمله مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقدند این طرح موفق بوده است.

با این حال منتقدانش نیز کم نیستند. به طوری که برای دومین‌بار درخواست تحقیق و تفحص از این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. نیمه دوم پارسال نیز این طرح به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده بود، اما به دلیل مدت کوتاهی که به پایان کار مجلس نهم باقی مانده بود، ملغی شد ولی این بار 14 نفر از نماینده‌های مجلس خواهان بررسی طرح تحول سلامت بعد از دو سال شدند. اصلی‌ترین مشکل این نمایندگان با طرح تحول سلامت، نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت است؛ موضوعی که نه‌تنها نمایندگان، بلکه برخی از دست‌اندرکاران طرح تحول سلامت در نظام درمانی کشور نیز به آن اذعان دارند و معتقدند اشکالات طرح تحول سلامت باید گام‌به‌گام حل شود.در حالی که چند روز پیش سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت اصلی‌ترین مشکل در پیشبرد طرح تحول سلامت را بدهی دولت و بیمه‌ها به مراکز درمانی عنوان کرد، برخی معتقدند هزینه‌های زیاد سیستم درمانی که مدیریتی برای کاهش آن وجود ندارد، مشکل اصلی و مانع بهتر شدن طرح تحول سلامت است.
با اجرای طرح تحول سلامت و کاهش هزینه‌های بستری‌، بیمه‌ها بیش از گذشته تحت فشار قرار گرفته‌اند. این در حالی بود که چندی پیش نیز با افزایش 10 درصدی تعرفه‌های پزشکی، آینده مشکلات مالی بیمه‌ها در مواجهه با سیستم درمان تاریک‌تر شد، به طوری که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کردند چنانچه منابع موردنیاز بیمه‌ها تامین نشود، بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی تا پایان سال ۹۵ به ۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد. این میزان بدهی اجرای طرح تحول سلامت را با مشکل روبه‌رو کرده است. به گفته منتقدان، اصلی‌ترین مشکل طرح تحول سلامت در شروع آن، در نظر نگرفتن منابع مالی برای اجرای طرح بوده است. علی اکبری، مدیر‌کل بیمه سلامت ایرانیان در این باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «این طرح در حالی آغاز شده که همه هزینه‌های آن به گردن سازمان های بیمه‌گر افتاده است. این در حالی بود که باید پیش از آغاز چنین طرحی منابع مالی آن در نظر گرفته می‌شد.»
 دلایل نمایندگان
نادر قاضی‌پور، از امضا‌کنندگان اصلی درخواست برای تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت، اصلی‌ترین مشکلات طرح تحول سلامت را  چهار مورد می‌داند و به «فرهیختگان» می‌گوید: «در اجرای این طرح مهم، محل اعتبارات آن کاملا در نظر گرفته شده است و به همین دلیل اجرای آن که با مدیریت منابع همراه نبوده هزینه‌های زیادی را به کشور وارد کرده است.» او ادامه می‌دهد: «در اجرای این طرح درآمد کادر‌درمانی‌ فاصله زیادی با هم دارند که این موضوع میزان نارضایتی را در اجرای آن بالا برده است.»
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه‌یافته دنیا موضوع پیشگیری، اهمیت بیشتری از درمان دارد؛ چرا که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی هزینه‌های کمتری را بر کشور وارد می‌کند، می‌گوید: «چرا پیشگیری در اولویت چنین طرحی قرار نگرفت و همه این موارد منجر شد هزینه‌های بیمه‌ها روزبه‌روز بیشتر شود و صندوق‌های بیمه‌ای ضعیف‌تر از گذشته شوند؟»  
به گفته او،‌ ‌وزارت بهداشت در سال ۹۴ به اندازه چندین برابر سال‌های پیش در بخش درمان هزینه کرده است. این موضوع به دلیل مدیریت نشدن منابع مالی بوده که سبب هدر رفت بودجه شده است.محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس دهم با بیان اینکه تحقیق و تفحص نمایندگان از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها جزء حق قانونی آنهاست، به «فرهیختگان» می‌گوید: «طرح تحول سلامت در  سال 93  با نگاه و تفکری جدید در حالی شروع شد که هزینه‌های بستری رشد قابل‌توجهی پیدا کرده بود و دولت در نظر داشت در طرح ضربتی این افزایش را متوقف کند یا آن را کاهش دهد. در این باره مجلس در خصوص تامین منابع مالی نیز قول حمایت داده است. ضمن اینکه ‌ماده‌ای از برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت وجود داشت که در صورت اجرایی شدن می‌توانست به ادامه این طرح کمک کند و آن بحث تجمیع بیمه‌های سلامت  بود که متاسفانه هنوز به جایی نرسیده است.
به اعتقاد این نماینده مجلس، تجمیع بیمه‌ها و پایدار شدن منابع مالی طرح تحول سلامت می‌تواند در پیشبرد گام‌های بعدی این طرح  از جمله بحث پیشگیری و تعرفه‌های عادلانه پرداخت کمک کند. البته او نیز معتقد است مساله مدیریت منابع در وزارت بهداشت موضوع مهمی است که باید به آن توجه بیشتری شود و ابراز امیدواری کرد این تحقیق و تفحص نیز به توجه بیشتر به این موضوع کمک کند.

سعیده علیپور

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3034