+ A - تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴ کد مطلب: 151920
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
فلوجه در آستانه آزادی کامل
فلوجه در آستانه آزادی کامل

فرهیختگان آنلاین: نیروهای عراقی امروز (جمعه) کنترل مرکز شهر فلوجه را در دست گرفته و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های دولتی این شهر برافراشتند. فرمانده عملیات فلوجه نیز اعلام کرد که عملیات آزادسازی کامل شهر ظرف دو تا سه روز آینده به پایان می‌رسد.

 به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، نیروهای عراقی امروز (جمعه) پس از درگیری‌های شدید با داعش ساختمان فرمانداری فلوجه را آزاد کردند و پرچم عراق را بر فراز آن برافراشتند. این نیروها همچنین وارد منطقه "العرسان" شده و امنیت را در کرانه غربی رود فرات برقرار کردند.

فرمانده عملیات فلوجه نیز اعلام کرد که مجتمع دولتی و بیمارستان مرکز این شهر به طور کامل آزاد شده است.

رائد جودت، رئیس پلیس فدرال عراق اعلام کرد: نیروهای پلیس محله‌های الاندلس، السرای و المقبره در مرکز شهر فلوجه را آزاد و با سرعت زیادی به سمت اهداف خود پیش می‌روند.

همچنین در حالی که فرماندهی عملیات بغداد از بازگشایی مسیر سریع منتهی به شهر فلوجه خبر داد، محمد سالم الغبان، وزیر کشور عراق نیز برای فرماندهی عملیات آزادسازی کامل شهر فلوجه وارد این شهر شد.

عبدالوهاب الساعدی، فرمانده عملیات فلوجه اعلام کرد که هنوز تعداد اندکی از غیرنظامیان همچنان در داخل شهر هستند.

وی گفت که در حال حاضر تروریست‌های داعش در شمال این شهر متمرکز شده‌اند. این عملیات احتمالا ظرف دو تا سه روز به پایان می‌رسد.

همچنین به گفته منابع عراقی تنها پنج محله تا آزادسازی کامل شهر باقی مانده است.

پیش از این یک مسئول نظامی عراقی اعلام کرده بود که نیروهای ارتش با کمک دیگر نیروها از چهار محور به سمت مرکز شهر پیشروی کرده و به ساختمان فرمانداری فلوجه نزدیک شده‌اند.

به گفته این مسئول نیروهای عراقی به خیابان بغداد رسیده و کنترل این خیابان استراتژیک را در دست گرفته‌اند. این خیابان تنها 70 متر با ساختمان شهرداری فاصله دارد.

این مسئول عراقی گفت: داعش به طور کامل از هم فروپاشیده و گذرگاه اصلی امدادرسانی این گروه به طور کامل بسته شده است.

نیروهای عراقی همچنین سه تانکر بمب‌گذاری شده را منهدم و بیش از 55 بمب را خنثی کردند.

نیروهای ارتش عراق مسیر بین محله الصناعی و نزال در شهر فلوجه را بستند و کنترل ورودی اصلی این شهر را در دست گرفته‌اند. آن‌ها همچنین امروز (جمعه) کنترل محله نزال در مرکز این شهر را در دست گرفتند.

خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق نیز از برخی محورهای جبهه جنگ علیه فلوجه بازدید و پیروزی نیروهای عراقی در این شهر را ستود.

وی گفت: زمام امور جنگ علیه داعش چه در فلوجه و چه در دیگر مناطق در دست نیروهای عراقی است. داعش به طور کامل شکست خورده و کنترل کامل شهر نهایی شده است.

نیروهای ارتش عراق از 23 مه گذشته حملاتی را با حمایت جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش برای بازپس‌گیری شهر فلوجه آغاز کردند؛ شهری که یکی از مقرهای اصلی داعش در عراق و دومین شهر بزرگ استان الانبار است.

نیروهای عراقی تلاش می‌کنند تا پس از آزادسازی شهر فلوجه به سمت شمال رفته و حمله گسترده‌ای را با هدف بیرون راندن داعش از شهر موصل، مرکز استان نینوا و مقر اصلی داعش در عراق آغاز کنند.

به گفته رائد جودت عملیات موفقیت آمیز برای خارج کردن غیرنظامیان از شهر در فروپاشی تروریست‌های داعش در مرکز این شهر نقش داشته است.

وجود تعداد زیادی از غیرنظامیان در شهر فلوجه که داعش از آن‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کرد مانع پیشروی نیروهای عراقی در چند روز اخیر شده بود اما با ایجاد گذرگاه‌های امن برای خارج کردن غیرنظامیان این مشکل برطرف شد.

به دنبال پیشروی نیروهای عراقی تروریست‌های داعش از مرکز شهر به سممت مناطق دیگر فرار کردند.

 

 

 


منبع: ایسنا
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4927