+ A - تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۹ کد مطلب: 151953
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
نگاهی به تغییر مدیریت درشرکت ملی نفت ایران
کاردان رفت سرمایه‌دان آمد
کاردان رفت سرمایه‌دان آمد

فرهیختگان آنلاین: یک‌سال دیگر تا پایان دولت یازدهم باقی مانده است. در حالی که نزدیک به 5 ماه از اجرای برجام گذشته حالا شاهد تغییرات گسترده در اوضاع مهم‌ترین بنگاه اقتصادی کشور، صنعت نفت هستیم.

 تولید نفت به مرز پیش از تحریم‌ها بازگشته است، صادرات نفت فراتر از انتظارات بیشتر شده و پروژه‌های توسعه‌ای به تکمیل و بهره‌برداری نزدیک شده‌اند. اما هفته گذشته شاهد تغییر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بودیم و علی کاردر که پیش از این معاون امور سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی شرکت ملی نفت ایران بود به سمت مدیرعاملی ارتقا پیدا کرد و رکن‌الدین جوادی که بنا به حکم وزیر «عدم تمایل به ادامه حضور در سمت مدیریت عامل» از این سمت کناره‌گیری کرد و به سمت معاونت وزیر در نظارت بر منابع هیدروکربوری منصوب شد. به همین مناسبت «فرهیختگان» به بررسی عملکرد مدیریت گذشته و سوابق مدیریت این دو مدیرعامل پرداخته است.

کاردان نفت که بود؟
رکن‌الدین جوادی ابهری که به اذعان هواداران و حتی منتقدان فردی کاردان و مطلع در مدیریت خود به شمار می‌رفت، متولد 1336 با مدرک مهندسی برق از دانشگاه نفت آبادان است. وی که در سال‌های جنگ کارمند پالایشگاه آبادان بود، به عضویت سپاه پاسداران درآمد و با جانفشانی‌هایی که از خود نشان داد، به‌عنوان فرمانده سپاه شهر آبادان انتخاب شد. وی پس از جنگ به نفت بازگشت و در شرکت‌های مختلف از جمله شرکت ملی نفت و گاز ایران، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و شرکت ملی صادرات گاز، در سمت‌های مختلف به‌ویژه به‌عنوان عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل فعالیت کرد. با به روی کارآمدن بیژن زنگنه در دولت یازدهم، حکم مدیریت عاملی وی برای شرکت ملی نفت ایران صادر شد. دوره‌ای که به گفته وزیر نفت «یکی از سخت‌ترین دوره‌ها حیات شرکت ملی نفت ایران» بوده است. رکن‌الدین جوادی در آغاز دوره خود، شرکت ملی نفت را با تولید روزانه 2 میلیون و 820 هزار بشکه و تولید روزانه گاز 241 میلیون مترمکعب (در پارس جنوبی) و صادرات کمتر از 1 میلیون بشکه نفت در روز تحویل گرفت. با تعیین اولویت قرار شد توسعه میادین مشترک به‌ویژه فازهای پارس جنوبی در اولویت قرار گیرد؛ طرح‌هایی که به دلیل نبود تجهیزات به دنبال تحریم‌ها، نبود منابع مالی و عدم‌ انگیزه نیروها تقریبا متوقف شده بود. با مدیریت جدید، دولت یازدهم موفق به تکمیل و راه‌اندازی فازهای 12، 15 و 16 پارس جنوبی شد و با مهیا ساختن فازهای 17 و 18، 19، 20 و 21 برای بهره‌برداری، تولید گاز ایران از این میدان مشترک به 354 میلیون مترمکعب در روز رسید و با قطر برابر شد (افزایش 113 میلیون مترمکعبی). از طرفی تولید نفت ایران که مهم‌ترین وظیفه شرکت ملی نفت به شمار می‌رود در این دوره افزایش چشمگیری داشت و به مرز 3 میلیون و 800 هزار بشکه در ماه اخیر نزدیک شد(افزایش 1 میلیون و 20 هزار بشکه ای). یکی از اتفاقات شگفت‌انگیز این دوره افزایش میزان صادرات نفت بود که موجبات شگفتی رسانه‌های غربی را فرآهم آورد؛ صادرات نفت ایران در این دوره بیش از دو برابر افزایش یافت که به گفته بیژن زنگنه حاصل عملکرد خوب مدیریت شرکت ملی نفت ایران بوده است. جوادی همچنین در دوره 33 ماهه مدیریت خود توجه ویژه‌ای به مباحثی همچون نیروی انسانی، امور بین‌الملل، امور حقوقی، اچ اس‌ای و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت ملی نفت داشت که تاثیر بسزایی در عملکرد شرکت ملی نفت ایران داشته است. حالا جوادی که با تمایل خود از سمت مدیریت کناره‌گیری کرده است قرار است به‌عنوان معاون وزیر در نظارت بر منابع هیدروکربوری خدمت می‌کند و باید دید در سمت جدید چه عملکردی دارد.
مرد سرمایه نفت روی خط
علی کاردر 62 ساله که در نفت به دلیل سابقه طولانی و درخشان در امور سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی به‌عنوان «سرمایه‌دان نفت» شناخته می‌شود، حالا از سوی وزیر به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران انتخاب شده است. وی که لیسانس علوم‌ مالی خود را سال 1355 دریافت کرده است، در سال 1363 موفق به دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد همین رشته شد. کاردر پیش از این به‌عنوان مدیرمالی، اداری و بازرگانی و قائم‌مقام معاون وزیر نفت و عضو هیات‌مدیره شرکت ملی نفت فعالیت کرده بود. وی همچنین سابقه درخشانی به‌عنوان مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت کالای نفت تهران و لندن داشته است. وی اشراف کاملی به قراردادهای جدید نفتی دارد و در زمینه جذب سرمایه یکی از مغز‌های متفکر وزارت نفت
به‌شمار می‌رود. مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران در اولین مصاحبه خود در سمت مدیریت که با پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران انجام داده است اولویت کاری خود را توسعه و تکمیل فازهای پارس جنوبی و میادین غرب کارون بر شمرده و گفته است: «برای تکمیل پروژه‌های پارس جنوبی و غرب کارون برنامه‌ریزی می‌کنیم و امیدواریم در کوتاه‌ترین مدت با تکمیل آنها به افزایش تولید نفت و گاز کشور کمک کنیم.» کاردر همچنین به اهمیت منابع انسانی در شرکت ملی نفت ایران تاکید کرده و گفته است: «صنعت نفت به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور تنها در سایه عملکرد یکپارچه زنجیره صنعت، توسعه می‌یابد و برای پیمودن مسیر درست، همیاری و همفکری همه دست‌اندرکاران مدنظر است.» حالا که به مناقصات قراردادهای جدید نفتی نزدیک‌تر می‌شویم و قرار است با جذب سرمایه خارجی توسعه و بهسازی و نوسازی صنعت را در برنامه قرار دهیم، شاید این تغییر مدیریت در زمان درستی روی داده باشد. کاردر که خود به نوعی طراح این قراردادها به شمار می‌رود شاید بتواند به ترغیب سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران کمک کند. سرمایه‌ای که به عقیده وزیر نفت بدون آن راه توسعه طولانی‌تر و سخت‌تر می‌شود و به نوعی امید صنعت به شمار می‌رود. به‌ویژه آنکه حالا سعودی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان، رقیب دیرینه شرکت ملی نفت ایران تصمیم به ارائه سهام شرکت خود به صورت عمومی گرفته و سعی دارد سرمایه سردرگم انرژی جهان را برای خود جذب کند؛ شاید وقت آن رسیده که اقتصاددانان و سرمایه‌شناسان سکان را در دست بگیرند و این پیچ حساس اقتصادی را پشت سر گذارند و راه را برای توسعه هر چه بیشتر اقتصاد،
هموار کنند.
سید محمد میرزا محمد زاده

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.48