+ A - تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۳ کد مطلب: 151954
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز عنوان کرد
سرمایه‌گذاری برای سود بیشتر

فرهیختگان آنلاین: اواخر اسفند ۱۳۹۲، ایران یک توافقنامه با طرف عمانی به‌منظور صادرات روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز با هدف استفاده از ظرفیت خالی صنایع ال. ان. جی و همچنین مصارف داخلی امضا کرد.

بعد از امضای توافقنامه، جلسه‌های متعددی با طرف عمانی برگزار و فعالیت‌های زیادی در زمینه اجرایی شدن بخش نخست این پروژه انجام شد که از آن جمله می‌توان به انجام مطالعات مهندسی، شناسایی پیمانکاران بالقوه، تهیه اسناد مناقصه، تبادل‌نظر با طرف عمانی و نهایی کردن این اسناد اشاره کرد. علیرضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در مصاحبه با «فرهیختگان» به روند پروژه صادرات گاز به عمان اشاره کرد و گفت: «هم‌اکنون در حال مذاکره در مورد مباحث مطالعات مهندسی بخش دریایی و خشکی هستیم و تا سه ماه آتی کار مطالعات به اتمام می‌رسد و نتایج آن مشخص می‌شود.» وی به ادامه این روند اشاره کرد و گفت: «پس از کارهای مطالعاتی در بخش‌های خشکی و دریا برای انتخاب پیمانکار اجرایی با طرف عمانی همکاری می‌کنیم. البته از پیش، شرکت‌های مطرح دنیا برای این منظور اعلام آمادگی کرده‌اند و پس از بررسی‌های دو طرف نسبت به انتخاب پیمانکار تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود.» وی به مسیر عبور خطوط لوله انتقال گاز اشاره کرد و گفت: «با توجه به عبور مسیر انتخاب شده خط لوله گاز ایران و عمان از آب‌های سرزمینی امارات، طرف عمانی در حال دریافت مجوزهای لازم برای عبور خطوط لوله انتقال گاز از این آب‌هاست و امیدواریم به‌زودی مراحل دریافت مجوز به اتمام برسد تا کارهای اجرایی آغاز شود.»

پروژه‌های ال. ان. جی به نتیجه می‌رسد
کاملی همچنین به پروژه‌های ساخت ال. ان. جی در ایران اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر مذاکرات متعددی در مورد پروژه‌های جدید ال. ان. جی داریم که به‌طور عمده در کارگروه ال. ان. جی که در شرکت نفت تشکیل شده، انجام و هدایت می‌شود و امیدواریم بتوانیم از میان هشت متقاضی تاسیس واحدهای جدید که بیشتر شرکت‌های بین‌المللی هستند، برای نحوه ورود به پروژه‌های ال. ان. جی در آینده تصمیم‌گیری کنیم.» وی به پیشنهاداتی که برای ساخت تاسیسات ال. ان. جی از سوی شرکت‌های خارجی مطرح شده، اشاره کرد و گفت: «پیشنهادات از سوی این شرکت‌ها مطرح شده و ما در حال تصمیم‌گیری هستیم و به محض اعلام شدن خط مشی توسط وزیر نفت تصمیم‌گیری نهایی در این مورد انجام می‌شود.»

نتیجه دعاوی گازی با ترکیه
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز به دعاوی مطروحه از سوی ترکیه در مورد قیمت گاز ایران اشاره کرد و گفت: «قیمت صادرات گاز به ترکیه در حال حاضر در بحث داوری است و منتظر اعلام نتیجه داوری هستیم. این نتیجه قطعا در مذاکرات آتی با طرف ترکیه‌ای و سایر شرکت‌هایی که از طریق مرز بازرگان یا مشابه آن مرز به آنها صادرات گاز داریم، تاثیر‌گذار خواهد بود.» وی از دیگر پروژه‌های صادرات و واردات گاز یاد کرد و گفت: «پروژه‌های دیگری نیز هم‌اکنون درحال اجراست. دریافت گاز از آذربایجان و صادرات گاز به نخجوان و ارمنستان و دریافت برق به صورت تهاتر در مقابل آن نمونه‌ای از این پروژه‌هاست. در هر دو پروژه آذربایجان و ارمنستان، در حال مذاکره برای راه‌های جدید توسعه روابط گازی هستیم که امیدواریم هر کدام زودتر به نتیجه برسد، طرح توسعه اجرایی شود.» وی به‌طور خاص به مراودات گازی با ارمنستان اشاره کرد و گفت: «در مورد ارمنستان بحث افزایش ظرفیت صادرات گاز برای ترانزیت به گرجستان یا تاسیس یک واحد جدید پتروشیمی در ارمنستان با تحویل گاز به آنها در حال بررسی است و در آذربایجان به جای دریافت گاز به صورت سوآپ، کاملا به دنبال صادرات گاز به آذربایجان است تا تراز گازی ایران را بالاتر ببریم.»

تولید ال. ان. جی در درازمدت به نفع کشور است
وی بر پتانسیل بالای کشور برای تولید ال. ان. جی تاکید کرد و گفت: «ایران پتانسیل تولید بسیار بالایی برای ال. ان. جی دارد، اما ما پروژه‌های مختلفی مانند صادرات گاز از طریق خط لوله، صادرات گاز و تبدیل آن به برق، صادرات گاز و تبدیل آن به صنایع پتروشیمی، صادرات گاز از طریق تبدیل آن به ال.ان.‌جی و سی.‌ان.‌جی را داریم که با بررسی‌های بیشتر، در هر کدام سوددهی بیشتری داشته باشیم، به همان سمت حرکت می‌کنیم.» علیرضا کاملی در مورد تفاوت سی.ان.جی و ال. ان.جی و انتقال از مسیر خط لوله تصریح کرد: «سی.ان.جی و انتقال گاز به صورت خط لوله حداکثر امکان دسترسی به بازارهای همجوار را فرآهم می‌آورد اما ال.‌ان.‌جی را می‌توانیم به بازارهای دورتری همچون اروپا ببریم، این شرایط پتانسیل بیشتری را برای ما فراهم می‌آورد و ما را ترغیب می‌کند به بازارهای دیگری هم فکر کنیم و اگر احیانا سوددهی در فروش به بازارهای دورتر باشد، با توجه به هزینه حملی که برای صادرات به آنها متحمل می‌شویم، می‌توانیم به احداث پروژه‌های بیشتر ال. ان. جی در کشور فکر کنیم.» وی به بازار ال. ان. جی در نقاط مختلف جهان اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر در بازار ال. ان. جی مازاد عرضه وجود دارد و اشباع است، اما می‌دانیم که احداث واحد ال. ان. جی حداقل چهار الی پنج سال طول می‌کشد و این یعنی اگر ما امروز تصمیم به احداث یک واحد ال. ان. جی بگیریم، می‌توانیم در سال 2020 تولید خود را وارد بازار کنیم که در این سال تقریبا حالت اشباع عرضه ال. ان. جی از بین رفته و شرایط بهتری برای ما فراهم می‌شود.»

مینا کرمی خبرنگار

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3429