+ A - تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۷ کد مطلب: 151956
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
واحدهای بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی
هم‌راستا با افق ۱۴۰۴
هم‌راستا با افق ۱۴۰۴

فرهیختگان| دستیابی به جایگاهی مطرح و برجسته به لحاظ آموزش، پژوهش و فناوری در منطقه و جهان یکی از مقوله‌های مهمی است که در چشم‌انداز افق 1404 دانشگاه آزاد اسلامی لحاظ شده است و بدون‌شک برای دستیابی به چنین جایگاهی باید تمامی جنبه‌های آن از جمله حضور دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

یکی از مصادیق مهم توسعه فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه امضای قرارداد تفاهمنامه در بخش‌های بین‌المللی میان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه و مراکز علمی معتبر جهان است که طی چند سال گذشته با دقت و البته کارشناسی دقیق‌تر در حال انجام است. همکاری این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر دنیا در واقع شکلی از به اشتراک گذاشتن توانمندی‌های طرفین، تبادل و فناوری‌ها، نوآوری‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است و به‌منظور اجرایی شدن این تفاهمنامه‌ها که به تصویب شورای راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سال گذشته رسیده حال بستری فراهم آمده است تا شاهد روند روبه رشد این مسیر باشیم. تعیین فرآیندهای دقیق و کارشناسی شده در باب انتقال علم و پژوهش و تاسیس شعب و واحدهای دانشگاهی در کشورهای دیگر و کشور خودمان یکی از اهدافی است که دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد و براساس آن، گسترش همکاری‌های بین‌المللی موثر و کار‌آمد خواهد بود. یکی دیگر از نتایج رشد و توسعه این واحدها، توسعه و مبادلات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با دیگر کشورها است. حال چه در شعب خارج از ایران چه در واحدهای بین‌المللی داخل ایران. ارتقای سطح دانش تخصصی و افزایش پویایی علمی می‌تواند ثمره این حضورهای بین‌المللی باشد. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 31 منطقه است که با بیش از 400 واحد داخل کشور و چهار واحد برون‌مرزی (‌افغانستان، لبنان. امارات و آکسفورد) تمامی موضوعات درسی را در برنامه آموزشی خود گنجانده و برای دانشجویان خود امکان انتخاب در حوزه گوناگون آموزشی را فراهم ‌آورده است. این دانشگاه با دستاورد‌های 30 ساله خود و برنامه‌های پیش‌روی به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در سطح جهان شناخته می‌شود.

  دانشگاه آزاد اسلامی واحد افغانستان
واحد دانشگاهی افغانستان در کابل براساس تفاهمنامه سال 1389 فی‌مابین دانشگاه آزاد اسلامی ایران و وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان با حضور تعدادی از مقامات فرهنگی دو کشور تاسیس شده است. این واحد برون‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی ایران در اولین دوره فعالیت خود از همان شهریور ۱۳۸۹ در چهار رشته تحصیلی (‌کارشناسی‌ارشد رشته‌های حقوق، علوم سیاسی، مدیریت و کارشناسی مهندسی عمران) دانشجو پذیرش می‌کند و کار خود را با 75 دانشجو آغاز کرده است. از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۰ رشته و گرایش‌های تحصیلی دیگری هم به رشته‌های کارشناسی این دانشگاه اضافه شده که افزایش جغرافیا با گرایش برنامه‌ریزی شهری از آن جمله بوده‌اند. تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کابل در دومین نیمسال تحصیلی به۱۶۰ نفر رسیده است و روند افزایش دانشجو در این واحد دانشگاهی تا امروز نیز ادامه دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لبنان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد لبنان یکی از قدیمی‌ترین واحدهای بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی است که طی سال‌های فعالیتش صدها دانشجوی شیعه لبنانی و غیرلبنانی از کشورهایی مانند ایران، سوریه، ترکیه، مصر، عراق، کویت، عربستان، هند، پاکستان، یمن و... از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند. واحد لبنان در سه مرکز بیروت، جنوب(نبطیه) و بعلبک در رشته‌های الهیات و معارف اسلامی، مدیریت آموزشی، مهندسی کامپیوتر و علوم سیاسی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد فعالیت می‌کند. این واحد دانشگاهی سال 1378 تاسیس شده و در همان سال فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر دارای چهار مرکز آموزشی است. رشته‌های مصوب و دایر در این واحد دانشگاهی برای مقطع کارشناسی، الهیات و معارف اسلامی (فقه و اصول، قرآن و حدیث، فلسفه و حکمت) مدیریت آموزشی، مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) و علوم سیاسی است. رشته‌های الهیات و معارف اسلامی (فقه و اصول، قرآن و حدیث، فلسفه و حکمت) مدیریت آموزشی، مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) و علوم سیاسی هم برای مقاطع کارشناسی‌ارشد مصوب شده است.

  دانشگاه آزاد اسلامی واحد آکسفورد
واحد دانشگاهی آکسفورد در سال 86 تاسیس شده و تا سال 88 در حال بسترسازی، راه‌اندازی و کسب مجوزهای قانونی اولیه بوده که در پی آن با کسب یک‌سری گواهینامه‌های بین‌المللی در سازمان آموزش عالی انگلیس به ثبت رسیده است. فاز دوم فعالیت‌های این دانشگاه طی سال‌های 88 تا 90 نهایی شده که در کنار ماموریت اصلی واحد، درصدد درآمدزایی و خوداتکایی مالی و ایجاد یک سیستم آموزشی دراز مدت است و به همین منظور قراردادهایی بسیاری با دانشگاه انگلیس و موسسات آموزش عالی آن منعقد شده و در نخستین دوره 120 دانشجوی خارجی از شبه قاره در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد رشته‌های مدیریت، کامپیوتر و زبان انگلیسی جذب شده‌اند و 70 دانشجوی بورسیه دکتری نیز از داخل کشور جهت ارتقا از درجه مربی به استادیاری به این واحد اعزام شده که بیش از دو سوم آنان فارغ‌التحصیل شده‌اند. از جمله اهداف تاسیس این مرکز، ایجاد کلوپی برای ارائه خدمات به اعضای آن است که شامل واحدهای توانمند دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود. عقد قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی، ارائه خدمات برای آموزش‌های حرفه‌ای و تخصصی و ضمن‌خدمت، برگزاری دوره‌های ویژه مدیریتی، تخصصی پزشکی و روان‌پزشکی از ابتدا در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4048