+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۲ کد مطلب: 152028
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
حقوق‌های نجومی؛ قانونی یا غیرقانونی؟
حقوق‌های نجومی؛ قانونی یا غیرقانونی؟

فرهیختگان آنلاین: بعد از افشا شدن فیش‌های حقوقی نامتعارف اکنون صحبت از اصلاح قانون و بازپس‌گیری این ارقام از مدیرانی است که آنها را دریافت کرده‌اند. برای پرداختن به این موضوع که آیا امکان‌ بازپس‌گیری این ارقام وجود دارد یا خیر، باید چند نکته را مدنظر داشت:‌

1- سوال مهمی که وجود دارد، این است کسانی که مبالغ این‌چنینی گرفتند وابسته به کدام نهاد هستند؟ از آنچه از اخبار برمی‌آید معمولا این اشخاص مدیران عالی هستند که در دستگاه‌های اجرایی به مفهوم قانون خدمات کشوری استخدام نبودند. مثل برخی بانک‌ها یا بیمه‌ها؛ پس در مرحله اول باید این موضوع مشخص شود که آیا اینها با قانون خدمات کشوری استخدام بودند یا خیر. مشخص شدن این موضوع از این جهت اهمیت دارد که در بخش دولتی اصلا امکان‌پذیر نیست که چنین حقوق‌هایی پرداخت شود؛ چون استخدام‌های بخش دولتی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری است و در این قانون سطح پرداخت‌ها مشخص است؛ بنابراین دریافت این پول‌ها در این بخش خلاف قانون بوده و مشمول جرائم کیفری می‌شوند و افراد علاوه‌بر اینکه باید پول‌ها را بازگردانند، خسارت هم باید پرداخت کنند.
2- در مرحله بعدی باید دید قانون حاکم بر روابط استخدامی آنها چه قانونی بوده است؟ چون اگر اینها به دست نیاید و مشخص نشود، نمی‌توان گفت که تخلف صورت گرفته است یا خیر. کسانی که چنین حقوق‌هایی دریافت کرده‌اند، استنادشان بر این است که مثلا بانکی که در آن هستند تنها 20درصد از سهامش در اختیار دولت است، نتیجه اینکه این بانک خصوصی است. پس چون بانک خصوصی است، مشمول قانون خدمات کشوری نیستند و قراردادشان مشمول قانون مدنی است، قانونی که براساس آن توافقی صورت گرفته که آن توافق خلاف قانون نیست. بنابراین آن شخص مدعی است براساس سودآوری که برای شرکت دارم، درصد دریافت می‌‌کنم.
3- اما اگر این اتفاق در بخش خصوصی افتاده باشد، طبیعی است که با تصویب هیات‌مدیره این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی این افراد چنین حقوق‌هایی دریافت کردند. پس اگر پرداخت حقوق‌ها با تصویب هیات‌مدیره باشد، خلاف قانونی صورت نگرفته و براساس قانون مدنی عمل شده است. اما در همین حال باید دید آن فرد چه خدمات مهمی به آن بنگاه ارائه کرده که لایق دریافت چنین حقوقی بوده است و ممکن است سوءاستفاده‌هایی در این بخش شود که در این بخش خلأ قانونی وجود دارد.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3744