+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۹ کد مطلب: 152037
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
گزارش «فرهیختگان» به بهانه حادثه شهران
تهران تشنه مدیریت یکپارچه شهری
تهران تشنه مدیریت یکپارچه شهری

فرهیختگان آنلاین: بحران و حادثه در پایتخت کم نیست؛ همین دو روز پیش بود که در مقیاسی بزرگ، انفجاری مهیب شهران تهران را شوکه کرد؛ انفجاری که نه‌تنها به آتش‌سوزی و ایجاد گودالی بزرگ منجر شد، بلکه سیستم تلفن، آب، برق و گاز منطقه را تحت‌تاثیر قرار داد.

این اتفاق تیم‌هایی از آتش‌نشانی، عوامل شهرداری، پلیس‌، شرکت آب، گاز و تلفن را با مدیریتی جداگانه به محل حادثه کشاند. موضوعی که باعث شد مدیریت اولیه ماجرا تا ساعت‌ها به طول انجامد؛ به طوری که تا ساعت‌ها حتی خبری از تعداد مصدومان حادثه نبود. حالا هم اگرچه گودال ایجاد شده در خیابان کوهسار پر شده است اما راننده بیل مکانیکی که به گفته مسئولان زیر آوار مانده، هنوز خارج نشده است. مقصر این اتفاقات کیست؟ در این میان بسیاری  موازی‌کاری بین دستگاه‌های مختلف در مواقع بحران را به نبود مدیریت یکپارچه شهری نسبت می‌دهند و وقوع انفجار لوله گاز در غرب تهران را هشداری برای دولت، مجلس و مدیریت شهری می‌دانند تا هر چه زودتر تحقق مدیریت یکپارچه شهری را در دستور کار خود قرار دهند. غفلت 20 ساله مسئولان از این موضوع در حالی است که  وضعیت تهران بحرانی‌تر از حد تصور است، به طوری که بر اساس آمار، پدیده فرونشست در تهران 90 برابر حد بحرانی اتحادیه اروپاست‌. همچنین بر اساس یک پژوهش، از 20 پروژه عمرانی، 20 درصد آنها از نظر ایمنی وضعیت بسیار ضعیفی دارند و هر لحظه آبستن حادثه‌ای  در این شهرند‌؛ شهری که هر جایش مدیریتی جداگانه دارد.  البته مجلس دهم و دولت قول‌های مساعدی داده‌اند که این موضوع دغدغه‌ آنهاست و در حال پیگیری آن هستند. ابوالفضل سروش، نماینده تهران با بیان اینکه حادثه شهران زنگ خطری برای مسئولان شهری به حساب می‌آید، از شانه خالی کردن مسئولان در زمان وقوع بحران انتقاد می‌کند و آن را به نبود مدیریت یکپارچه شهری نسبت می‌دهد. سروش با بیان اینکه روز گذشته چندین ارگان و سازمان نقش مدیریتی در حادثه ایفا کرده‌اند، گفت:‌‌ «با وجود  مدیریت یکپارچه شهری  حادثه  به سرعت مدیریت می‌شد.»‌ به اعتقاد او، باید این مساله پیگیری شود که چرا تا‌کنون این موضوع عملیاتی نشده است، در حالی که مصوب برنامه سوم توسعه است.
غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از مزیت‌‌های تحقق مدیریت یکپارچه شهری مدیریت صحیح  بحران و حوادث غیر‌مترقبه است در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید‌: «‌این موضوع باعث هماهنگی و یکپارچگی سازمان‌های خدماتی شهر می‌شود تا در مواقع بحران تحت مدیریتی یکپارچه و کانالی متمرکز فعالیت کنند.» انصاری با بیان اینکه این هارمونی در حال حاضر وجود ندارد، گفت:‌ ‌«این موضوع در سال 70 به  تصویب دولت رسید، اما به دلیل چند‌پارگی بین دستگاه‌ها، اجرایی نشده است.»

 موازی‌کاری در
خدمات شهری
محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران نیز با توجه به موازی‌کاری نهادهای خدماتی شهر در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید: ‌«‌سال‌ها از تاسیس رصدخانه شهر تهران می‌گذرد، اما همچنان برخی سازمان‌ها و نهادها اقدامی برای ثبت اطلاعات در نرم‌افزار این رصد‌خانه نکرده‌اند.» او با طرح این سوال که چرا نباید اطلاعات مربوط به  آب‌، گاز‌، تلفن‌، برق‌، شبکه راه‌های مترو و ... در اختیار یک نهاد واحد مانند شهرداری قرار گیرد، افزود:‌ «جمع‌آوری این اطلاعات به صورت جامع بخشی از مدیریت شهری است.»
سالاری از طرفی به تاخیر در قطع گاز از سوی سازمان گاز انتقاد کرد و گفت:‌ «تمامی این اتفاقات نشان می‌دهد تهران آبستن بحران‌های بزرگ در زمان بروز حوادث غیر‌مترقبه است و تمامی تاسیسات شهری و شبکه‌ها و قنات‌هایی که زیر زمین رها شده‌اند، در زمان حادثه‌ای همچون زلزله  عاملی برای افزایش خسارات و کشتار خواهند بود.» به اعتقاد سالاری تمامی تاسیسات مربوط به خدمات شهری باید به صورت متمرکز در یک اتاق فکر مدیریت و کنترل شوند.
البته مهرداد بائوج‌لاهوتی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» می‌گوید: ‌«‌اولویت اول این فراکسیون بعد از تعطیلات مجلس پیگیری بحث تحقق مدیریت یکپارچه شهری است.» لاهوتی با اشاره به اینکه حادثه شهران هشداری برای پایتخت بود، می‌افزاید‌: «‌‌این اتفاقات ضرورت پیگیری مدیریت یکپارچه شهری را نشان می‌دهد. فراکسیون شهری سه موضوع را در این باره در دستور کار خود دارد.» به گفته لاهوتی، واگذاری برخی تصدی‌گری‌های  دولت به شهرداری‌، درآمدهای پایدار شهری و کمک‌های دولت به مدیریت شهری سه موضوعی است که به زودی در مجلس پیگیری می‌شود.
لاهوتی می‌گوید با تحقق مدیریت یکپارچه شهری هم شوراها جایگاه واقعی خود را به دست می‌آورند و هم شهرداری می‌تواند مدیریت یکپارچه شهر را بر‌عهده بگیرد تا در مواقعی همچون انفجار شهران موضوع سریع‌تر حل و فصل شود.

 

الهام کاظمی

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2385