+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۱ کد مطلب: 152038
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» طرح حذف اعدام از قاچاق غیرمسلحانه مواد مخدر را در مجلس تشریح کرد
پیگیری طرحی ۷۰ امضایی در مجلس دهم
پیگیری طرحی ۷۰ امضایی در مجلس دهم

فرهیختگان آنلاین: سال‌هاست که مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر در کشور اجرا می‌شود؛ مجازاتی که بیشترین آمار اعدام در کشور را به خود اختصاص داده است.

شاید همین موضوع باعث شده 70 نفر از نمایندگان مجلس نهم، طرح حذف مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر را امضا کنند؛ طرحی که در کمیسیون قضایی مجلس پیشین در حال بررسی بود تا به صحن مجلس بیاید و بر اساس آن، مجازات اعدام جز در موارد خاص، از قاچاق مواد مخدر حذف شود. نمایندگان امضاکننده آن طرح بر این عقیده بودند که اعدام برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و اعتیاد، کارساز نبوده و خود، تبعات اجتماعی و آسیب‌های خانوادگی بیشتری ایجاد می‌کند. حالا برخی نمایندگان مجلس دهم، پیگیر آن طرح هستند.  به گفته محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس‌ با اعدام تنها یک نفر از صحنه روزگار حذف نمی‌شود؛ بلکه خانواده وی نیز دچار فقر و گرفتاری می‌شوند. به همین دلیل اصلاح مجازات اعدام از قانون مبارزه با موادمخدر باید هرچه سریع‌تر انجام شود و در مورد جرائم مواد‌مخدر جز در مواردی که مصداق محاربه باشد، مجازات اعدام باید از قانون مبارزه با مواد مخدر حذف شود.

 پیگیر امضای 70 نماینده خواهم بود
قاچاق مواد مخدر از جمله مشکلاتی است که در بیشتر استان‌ها به‌ویژه استان‌های محروم دیده می‌شود، اما تجربه نشان داده که اعدام قاچاقچیان، حذف صورت مساله بوده وکارساز نبوده است. حمایت میرزاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» می‌گوید: «قطعا پیگیر نامه‌ای که 70 نماینده در دوره قبل امضا کرده‌اند، خواهم بود. با اعدام افراد تنها صورت مساله پاک می‌شود اما مساله همچنان باقی است.» او می‌افزاید: «‌قاچاق مواد‌مخدر در بسیاری از استان ها وجود دارد. معضل قاچاق بین جوانان مشکلی است که مدت‌هاست با آن رو به رو هستیم اما اینکه جوانی را به دلیل حمل مواد مخدر اعدام کنند هیچ بازتاب خوبی نخواهد داشت.»
میرزاده با بیان اینکه جوانان شهر گرمی، که من از آنجا نماینده هستم، با بیکاری و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، بنابراین خیلی طبیعی است که به سمت قاچاق بروند، می‌گوید: «در شهری که نه فضای سبز وجود ندارد نه کار، جوانان مجبورند برای امرار معاش خود دست به هرکاری؛ حتی قاچاق بزنند، بعد به جای حل مشکل جوانان، آنها را به دلیل حمل موادمخدر اعدام می کنند.»
 او تاکید می‌کند: «چه کسی باعث به وجود آمدن فرد قاچاقچی می‌شود؛ باید با آن فرد برخورد بشود، اما به جای آن با کمترین و بی‌اهمیت‌ترین فردی که در قاچاق مواد مخدر دخیل است، برخورد می‌شود.»
او معتقد است که 70 نماینده مجلس نهم توانستند جریانی را راه بیندازند که اگر طرح آن تصویب شود میزان اعدام‌ها در کشور کاهش می‌یابد و این خود می‌تواند قدم مثبتی در راه حذف اعدام باشد. به گفته میرزاده، قاچاق و قاچاقچی یک‌شبه به وجود نیامده‌اند که حالا بتوان با اعدام این افراد ریشه اعتیاد و مواد را از بین برد.  او می‌گوید: «اگر مسئولان کار خود را درست انجام می‌دادند یا افرادی که مسئول آموزش و ساخت مدارس در مناطق محروم بوده‌اند کار خود را درست و به موقع انجام می‌دادند امروز معضل قاچاق مواد مخدر به این وسعت نبود.» به گفته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اگر اعدام‌ها کار‌ساز بود در تمام این سال‌ها حداقل شاهد کاهش قاچاقچی و قاچاق مواد مخدر بودیم، نه اینکه  هر سال تعدادشان افزایش پیدا کند.

 

مطهره واعظی‌پور

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4836