+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۷ کد مطلب: 152046
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
سومین تور اروپایی ظریف سه شنبه از پاریس آغاز می شود
سومین تور اروپایی ظریف سه شنبه از پاریس آغاز می شود

فرهیختگان آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان روز سه شنبه هفته جاری سومین دور از سفرهای اروپایی خود را با سفر به پاریس آغاز می کند.

محمد جواد ظریف در این دور از سفر اروپایی خود، به فرانسه وهلند سفر کرده و با مقامات این کشورها در خصوص توسعه مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و تشریح فضای ایران پسابرجام گفت و گو خواهد کرد.
تلاش های وزیر امور خارجه پس از اجرایی شدن برجام در راستای به فعلیت درآوردن ظرفیت های توافق هسته ای و بهره مندی مردم ایران از این ظرفیت ها ارزیابی می شود؛ به طوری که محمد جواد ظریف در این سفرها بخش عمده ای از تلاش های خود را صرف تشریح واقعیات ایران پسابرجام برای شرکای اروپایی به ویژه فعالان اقتصادی این کشورها کرده است.
رایزنی ها و سفرهای متقابل مقامات اروپایی با مقامات کشورمان بعد از توافق هسته ای در قالب گفت و گوهای سطح بالا با تحرک قابل ملاحظه ای مواجه گردید.در این راستا فدریکا موگرینی در جریان سفر اردیبهشت ماه خود هفت کمیسیونر را به همراه خود به تهران آورد؛ امری که در تاریخ روابط اتحادیه اروپایی کم سابقه بوده است.علاوه بر این طی این مدت وزرای خارجه اغلب کشورهای اروپایی به تهران سفر کرده اند.
با این حال وعلیرغم اینکه ایران به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کامل به تعهدات برجامی خود عمل کرده است، هنوز نتوانسته آنطور که باید و شاید از مزایای این توافق بهره مند شود که علت آن جو روانی ناشی از تحریم هایی است که طی سال های گذشته بر علیه ایران اعمال می شده است.
در این راستا بخش اعظم تلاش های دستگاه دیپلماسی معطوف به برطرف شدن موانع پیش روی مراودات مالی و بانکی بین المللی ایران بوده است.
ایران و اتحادیه اروپایی به عنوان دو شریک عمده اقتصادی از تاخیر در تعاملات اقتصادی و مالی متضرر می شوند؛ ازهمین رو رفع موانع پیش روی مراودات دستور کار هر دو طرف به شمار می شود.
در این راستا وزیر امور خارجه در جریان دو دور سفر اخیر خود با مقامات کشورهای لهستان، سوئد، لتونی، فنلاند، نروژو آلمان رایزنی های گسترده ای داشت و در جریان این سفر هم قرار است رایزنی های خود را در پاریس و آمستردام پی بگیرد.
محمد جواد ظریف همچنین قرار است پس از سفر اروپایی برای شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای به تاشکند برود.
ایران در حال حاضرعضو ناظر این سازمان است و انتظار می رود دستور کار این اجلاس بررسی عضویت ایران دراین نهاد تاثیر گذار سیاسی و اقتصادی باشد.
تحریم های هسته ای علیه کشورمان یکی از موانع اصلی پذیرفته شدن در سازمان شانگهای بوده است و بدین ترتیب عضویت در سازمان شانگهای را می توان به عنوان یکی از دستاوردهای برجام ذکر کرد
در اجلاس سال گذشته سازمان شانگهای هند و پاکستان به عضویت این سازمان پذیرفته شدند و این دو کشور در اجلاس سال جاری به عنوان عضو شرکت خواهند کرد.
اغلب اعضای سازمان همکاری های شانگهای از عضویت جمهوری اسلامی ایران در این سازمان استقبال کرده اند.


منبع: ایرنا
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.6421