+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۹ کد مطلب: 152054
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
تعداد قسمت‌های سریال «موسی (ع)» کاهش یافت/ تکمیل فیلمنامه تا ۲ ماه آینده
تعداد قسمت‌های سریال «موسی (ع)» کاهش یافت/ تکمیل فیلمنامه تا ۲ ماه آینده

فرهیختگان آنلاین: جمال شورجه کارگردان سریال «حضرت موسی (ع)» از کاهش تعداد قسمت‌های این سریال و نهایی شدن متن برای شروع مرحله پیش تولید آن تا دو ماه آینده خبر داد.

«جمال شورجه» کارگردان سریال «حضرت موسی (ع)» که به زودی وارد مرحله پیش تولید خواهد شد، درباره وضعیت تولید این سریال تاریخی و الف ویژه  گفت: از سال گذشته فیلم نامه موسی (ع) برای بررسی و کارشناسی به مرکز گسترش فیلم نامه نویسی ارجاع شد و پس از جلسات متعدد مقرر شد از تعداد قسمتها کاسته شود.

در حال حاضر مراحل نگارش متن سریال به پایان رسیده و فیلمنامه تحویل مرکز شده و در حال اعمال اصلاحاتی هستیم که درباره متن اعمال نظر کرده اند. متن این سریال در جلسات مستمری با حضور کارشناسانی همچون حجت الاسلام و المسلمین رحیم زاده، آقای منصور براهیمی، حاج آقای مصطفوی به نمایندگی از حجت الاسلام و المسلمین مهدی طایب که مشاور محتوایی فیلمنامه هستند و بنده برگزار می‌شود.

**تا ۲ ماه آینده وارد مرحله پیش تولید می‌شویم

وی با اعلام زمان پایان مراحل اعمال اصلاحات بر متن افزود: پیش بینی مان این است که این نظرات حداکثر تا دو ماه آینده بر متن اعمال شده و آماده شروع مرحله پیش تولید شویم. اکنون ما با هدف کوتاه تر شدن متن مشغول انجام تغییرات هستیم اما این تغییرات بسیار حساب شده است و به این ترتیب نیست که چند قسمت از ابتدا به طور کامل حذف شود. بلکه بخش‌هایی از داستان کم می شود تا آن را به تعداد قسمت‌های مطلوب برسانیم.

شورجه با اشاره به همراهی‌اش با این پروژه از ابتدای فرآیند تحقیق و پژوهش تاکنون، درباره ضرورت آغاز تولید سریال ها با فیلمنامه های کامل بیان کرد: قطعا شروع روند ساخت یک سریال با فیلمنامه کامل، هم به لحاظ اقتصادی به نفع سازندگان است و هم برای صداوسیما امکان برآورد دقیق تر و بهتر هزینه های را ساده تر می کند و از نظر کیفیت نیز نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت. ما سال ها این بحث با تلویزیون داشته ایم که یک سریال تنها در شرایط پایان نگارش فیلمنامه اش می تواند برآورد دقیق هزینه شود. تمامی جزئیات از جمله جلسات حضور بازیگران و تعدادشان و هزینه های جاری با در اختیار داشتن متن کامل مشخص خواهد شد. اگرچه فیلمنامه به هر حال در مرحله ساخت هم در جزئیات تغییراتی دارد، اما باید از ابتدا کامل باشد.

**تشابه زندگی حضرت موسی(ع) با حضرت محمد(ص)

کارگردان فیلم «سی و سه روز» درباره علت انتخاب حضرت موسی(ع) به عنوان قهرمان قصه سریال جدید خود گفت: ایشان از پیامبران اولوالعزم هستند و بیشترین آیات قرآن کریم به عنوان کتاب مقدس و دینی مسلمانان که به زندگی سایر پیامبران پرداخته است، درباره آن حضرت است. حضرت موسی(ع) لقب کلیم الله لقب دارند و تنها پیامبری هستند که ارتباط کلامی با خداوند برقرار می کردند. در روایاتی منسوب به پیامبر اکرم داریم که عین به عین زندگی موسی (ع) را شبیه زندگی خود دانسته اند و حتی جفاها و اذیت و آزارهایشان از سوی دیگران هم شبیه زندگی موسی (ع) خوانده اند. چنانچه در تمثیلی می فرمایند امام علی (ع) شبیه هارون برای موسی (ع) نسبت به خود هستند.

وی افزود: این تشابهات زندگی حضرت محمد(ص) و زندگی حضرت موسی (ع) به علاوه حکمت ها و قصه های قرآنی نسبت به زندگی سایر پیامبران بیشتر است. همچنین جایگاه والای حضرت موسی نزد خداوند که درخواست هایشان برای معجزه آوردن اجابت می شده است، دلایل آشکاری برای پرداختن به زندگی آن حضرت است. ضمن این که در این سریال نگاهی جهانی نسبت به حضرت موسی (ع) خواهیم داشت و حتی متن سریال نسبت به تورات شخصیت زیباتری را از حضرت موسی (ع) به رشته تحریر در آورده است. چراکه به نظرمان رسید در بخش هایی از تورات به ایشان بد پرداخته شده است و سعی کرده ایم در فیلمنامه این موضوع را تطهیر کنیم. زیرا ما معتقد به عصمت پیامبران هستیم و در متن سریال حساس تر ، دقیق تر و با مسئولیت بیشتری شخصیت حضرت موسی (ع) را ترسیم کرده ایم.

**قرآن کریم مهم‌ترین منبع ساخت سریال

شورجه در پایان مهم ترین منابع مورد استفاده برای نگارش فیلمنامه این سریال را قرآن کریم و اشتراکات و آیات آمده درباره حضرت موسی (ع)، تورات و المیزان نوشته مرحوم علامه طباطبایی دانست.

مراحل نگارش فیلمنامه سریال «حضرت موسی (ع)» چندی پس از پایان پخش سریال یوسف پیامبر توسط زنده یاد فرج الله سلحشور در سال 89 آغاز شد.


منبع: فارس
نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3777