+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۵ کد مطلب: 152067
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
طی حکم ظریف، سخنگو و معاونت عربی و آفریقای وزارت امور خارجه تغییر کردند
خانه‌تکانی در وزارت خارجه
خانه‌تکانی در وزارت خارجه

فرهیختگان آنلاین: محمدجواد ظریف طی حکمی بهرام قاسمی را به‌عنوان سخنگوی جدید وزارت امور خارجه منصوب کرد و به گمانه‌زنی‌ها در زمینه تغییرات در ساختار وزارت امور خارجه پایان داد.

 طبق حکم وزیر امور خارجه کشورمان، قاسمی به‌عنوان سخنگو و رئیس جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه تعیین شد. محمدجواد ظریف همچنین در حکمی دیگر حسین جابری انصاری، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه را به‌عنوان معاون عربی و  آفریقای وزارت خارجه منصوب کرد. معاونتی که پیش از این حسین امیرعبداللهیان در آن سمت فعال بود. ظریف همچنین امیرعبداللهیان را به‌عنوان مشاور وزیر منصوب کرد. وزیر امور خارجه ایران همچنین در حکمی سیدمحمد کاظم سجادپور را به‌عنوان رئیس جدید مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه منصوب کرد و هادی سلیمان‌پور رئیس پیشین را به‌عنوان مشاور وزیر معرفی کرد.

 تغییر ماموریت
وزارت امور خارجه
 همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم و انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به ساختمان شماره یک وزارت امور  خارجه، ماموریت وزیر و معاونان آن حل و فصل یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های سیاست خارجی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شد. ماموریتی که بعد از سال‌ها مذاکره و برگزاری نشست با توافق میان ایران و 1+5 به سرانجام رسید. هفته‌های نخست بعد از اعلام اجرای برجام، زمزمه‌ای در فضای سیاسی کشور مطرح شد که بعد از پایان پرونده هسته‌ای و به سرانجام رسیدن آن اولویت اصلی وزارت امور خارجه چه خواهد بود.
وزیر امور خارجه در جریان سفرهای بین‌المللی و منطقه‌ای خود و همچنین بعد از چالش‌ها در روابط با عربستان سعودی، بعد از قطع رابطه دیپلماتیک بارها اعلام کرده بود که اولویت ایران در سیاست خارجی ایجاد روابط حسنه با همسایگان است. حتی زمانی که روحانی برای سفرهای اروپایی آماده می‌شد که به فرانسه و ایتالیا سفر کند، برخی سران کشورهای همسایه مخصوصا در حاشیه خلیج فارس گله کرده بودند که افق دید ایران در دیپلماسی خود بر مبنای اروپا و کشورهای غربی تنظیم شده است؛ چیزی که از سوی وزیر امور خارجه ایران تکذیب می‌شد. حالا با ایجاد تغییرات در وزارت  امور خارجه به نظر می‌رسد که دستگاه سیاست خارجی بیش از پیش تلاش دارد تا دیپلماسی منطقه‌ای را
فعال کند.

 سرعت در تغییر سخنگو
در سفر‌های اخیر اروپایی ظریف یک همراه همیشگی با تیم او به سفر می‌رفت. در تصاویر منتشرشده حسین جابری انصاری یکی از اعضای ثابت در تیم دیپلماسی ایران محسوب می‌شد. انصاری از آبان 1394 به‌عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه جایگزین مرضیه افخم شد.
نخستین زن سخنگوی وزارت امور خارجه که در دولت یازدهم به این سمت منصوب شد. افخم که بعد از پایان کارش به‌عنوان سخنگو راهی کوالالامپور شد- تا اولین سفیر زن جمهوری اسلامی نیز باشد- وظیفه خود را به انصاری سپرد. دوران فعالیت انصاری به‌عنوان سخنگو با چالش‌های منطقه‌ای نظیر آنچه میان ایران و عربستان مطرح شد، گذشت. بحران‌های عراق، سوریه و گسترش افراطی‌گری در خاورمیانه نیز از دیگر موضوعات مهمی بود که انصاری در جایگاه سخنگو هر هفته به سوالات خبرنگاران در آن زمینه پاسخ می‌گفت.
بهرام قاسمی، سخنگوی بعدی وزارت امور خارجه است. او که با حکم وزیر جایگزین جابری انصاری شده، قرار است سخنگو و رئیس جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه شود. پیش از این بهرام قاسمی به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، ایتالیا و اسپانیا مشغول فعالیت بود و همچنین به‌عنوان رئیس اداره دوم سیاسی، رئیس اداره اول مشترک‌المنافع، مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه و معاونت پژوهش‌های بین‌المللی مرکز تحقیقات استراتژیک انجام وظیفه کرده است.

 گمانه‌زنی‌ها ادامه دارد
پیشتر یعنی زمانی که هنوز مدت‌ زیادی از اجرای برجام نگذشته بود، شایعه جابه‌جایی‌ها در وزارت امور خارجه مطرح شد. تغییر معاونت‌های وزارت امور خارجه که عمده آنها در جریان مذاکرات هسته‌ای فعال بودند از جدی‌ترین شایعات مطرح شده بود. حالا با تغییر یکی از این معاونت‌ها در دستگاه دیپلماسی باید منتظر ماند و دید که آیا باقی گمانه‌زنی‌ها نیز به واقعیت بدل می‌شوند یا خیر.
پیش از این، شایعات حاکی بود که عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه گزینه بعدی حضور در پاریس به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی در فرانسه خواهد بود. نام او که قبلا هم به‌عنوان سفیر در توکیوی ژاپن فعال بود، به‌عنوان گزینه سفیر در اروپا محتمل به نظر می‌رسید. در کنار عراقچی شنیده‌ها در مورد مجید تخت روانچی‌ نیز مطرح می‌شد. او گزینه احتمالی حضور در سفارتخانه ایران در لندن بود.
زمانی که خبرنگاران از سخنگویی که دیگر باید او را سخنگوی پیشین بنامیم، سوال کردند آیا گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات در وزارتخانه صحیح است، گفت که هیچ سمتی ابدی نیست. او در مورد پرسشی که در زمینه وضعیت امیرعبداللهیان بود نیز به همین پاسخ‌ها بسنده کرد و چیز بیشتری نگفت. اکنون که یکی از شایعات به حقیقت تبدیل شده است باید بیش از گذشته گوش به زنگ تغییرات وزارت امور خارجه ماند.
 

محسن حسینی

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3389