+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۷ کد مطلب: 152079
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان برگزار کرد
سمینار رازهای موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی

فرهیختگان آنلاین: سمینار رازهای موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی توسط کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با حضور حدود 100 نفر از دانشجویان، استادان و دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و با سخنرانی علی‌محمد کردنایج در سالن اجتماعات شهید عباسپور این واحد برگزار شد.

 علی‌محمد کردنایج در ابتدای سمینار، مصاحبه‌های شغلی را یکی از دغدغه‌های قشر جوان و دانش‌آموختگان دانست و گفت: «مرحله مصاحبه در روند جست‌وجوی شغلی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در مدت‌زمان کوتاه مصاحبه شغلی می‌توانید شانس استخدام خود را تقویت کرده یا از بین ببرید. مصاحبه بهترین زمان برای نمایش توانایی‌هایی است که به واسطه سال‌ها تمرین به دست آمده‌اند. در مصاحبه نه‌تنها می‌توانید ماهیت واقعی خودتان را نشان دهید، بلکه می‌توانید آن را به منزله پلی برای رسیدن به موفقیت هم تصور کنید. گذشتن از این پل و صدها پل دیگر که بخشی از زندگی کاری شما را تشکیل می‌دهد تنها با اراده خودتان میسر است‌.»
وی ارتقای سطح علمی و تواناهایی‌ها و مهارت‌های شغلی را عامل مهمی در اشتغالزایی دانست و افزود: «مثبت‌گرا بودن اولین رمز موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی است. آشنا بودن به فنون و آداب مذاکره و زبان بدن و کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و داشتن ‌انگیزه در راستای شغل و رشته تحصیلی از ارکان اصلی در کسب شغل مورد نظر برای دانش‌آموختگان است.» سخنران سمینار سپس 11 راز موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی را برشمرد و گفت: «اولین راز این است که همان چیزی باشید که هستید. هرگز سعی نکنید مصاحبه‌گر را گول بزنید و خود را بالاتر از آن چیزی که هستید نشان دهید. به خاطر داشته باشیم شخصی که به‌عنوان مصاحبه‌گر انتخاب شده است دارای مهارت و دانش کافی در حوزه تخصصی‌اش است و بازی کردن با الفاظ و استفاده از ادبیات چاپلوسانه به سرعت سایه‌ای از ابهام را در ذهن مصاحبه‌گر ایجاد می‌کند. سعی کنید در زمانی که از توانایی‌های تخصصی، علمی و فردی خود صحبت می‌کنید، حرف‌هایتان قابل استناد و دارای مدرک باشد.» کردنایج در ادامه یادآور شد: «دومین راز به همراه داشتن رزومه است. اگرچه قبلا رزومه خود را برای مجموعه‌ای که برای مصاحبه نزد آنها رفته‌اید، ارسال کرده‌اید اما بهتر است یک نسخه از رزومه خود را به‌عنوان یک شرح حال از زندگی شغلی خود همیشه به همراه داشته باشید و هرازچندگاهی آن را به‌روز‌رسانی کنید. سومین راز هم استفاده شایسته از زبان بدن است. بهتر است در زمان مصاحبه از زبان بدن بهترین استفاده لازم را ببرید. قرار نیست به یک کلاس آموزش زبان بدن بروید، فقط کافی است چند حرکت که با موضوع مورد بحث مرتبط است را یاد بگیرید.»
وی با بیان اینکه سر وقت حاضر شدن برای انجام مصاحبه چهارمین راز موفقیت در مصاحبه‌های شغلی است، اذعان داشت: «راز بعدی این است که راجع به سازمان متقاضی نیروی کار، اطلاعات کسب کنید. قبل از رفتن برای مصاحبه بهتر است سایت آن مجموعه را نگاهی بیندازید. اهداف، چشم‌اندازها، ماموریت‌ها، برنامه‌های در دست انجام و برنامه‌های انجام شده آنها از جمله موارد مهمی است که می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به آن سازمان پیش‌زمینه‌ای کسب کنید. حتما صفحه «درباره ما» را در سایت مرور کنید و نسبت به چند تن از مدیران ارشد از جمله مدیرعامل و مدیر منابع انسانی اطلاعاتی کسب کنید.»
سخنران سمینار با تاکید بر اینکه ششمین راز داشتن اعتمادبه‌نفس است، افزود: «داشتن ظاهر آراسته راز بعدی موفقیت است. سعی کنید همان کسی باشید که هستید. به خاطر داشته باشید هر لباس برای جایی استفاده می‌شود مثلا لباس عزا، لباس عروسی، لباس پیک‌نیک و لباس محل کار که باهم متفاوت هستند. هرگز از آدامس استفاده نکنید اگر دهان شما جلوی مصاحبه‌گر بجنبد نمره ارزیابی شما منفی خواهد بود و این برای شخص مصاحبه‌گر بی‌احترامی محسوب می‌شود. روی مبل یا صندلی ولو نشوید، همواره با احترام روبه‌روی مصاحبه‌گر بنشینید طوری که صورت‌تان روبه‌روی او باشد.»
کردنایج با تاکید بر اینکه با اطرافیان نزدیک خود به مصاحبه نروید زیرا حضور افراد درجه 1، 2و 3 شما در زمان مصاحبه بیانگر این موضوع است که شما نمی‌توانید از پس مسئولیت بربیایید، یادآور شد: «در پایان مصاحبه بهتر است از مصاحبه‌گر تشکر کنید. تشکر بابت زمانی که در اختیار شما قرار دادند و تشکر بابت مطالبی که به شما آموزش دادند. این موضوع باعث ایجاد همدلی بین شما و مصاحبه‌گر خواهد شد و در جمع‌بندی نمره ارزیابی شما مثبت خواهد بود.» وی در مورد پاسخ صحیح به سوال در مورد حقوق درخواستی را راز دهم موفقیت برشمرد و گفت: «هرگز نگویید من در مورد حقوق خود نظری ندارم، رقم پایین اعلام نکنید و ارزش خود را پایین نیاورید، رقم ایده‌آل هم اعلام نکنید، زیرا رقم‌های بالا حتما باعث حذف شما خواهد شد. بهترین پاسخ برای حقوق این است که توافق بین طرفین شرط اصلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که هر سازمان و بنگاهی یک میزان برای حقوق و دستمزد دارد که البته از سطح حقوق وزارت کار پایین‌تر نخواهد بود. بهتر است تمام حق و حقوق خود از قبیل بیمه، سنوات و... را بخواهید. می‌گویند جنگ اول به از صلح آخر، به هر حال هر انسانی آینده دارد و برای آینده خود باید تلاش کند.» وی دروغ نگفتن را به‌عنوان یازدهمین راز موفقیت در مصاحبه شغلی عنوان کرد و اذعان داشت: «هرگز دروغ نگویید اما همه چیز را هم نگویید. سعی کنید در طول مصاحبه استخدامی صادق باشید؛ هیچ‌وقت دروغ نگویید اما بهتر است در پاسخ به سوالات از یک سیاست پیروی کنید؛ لازم نیست همه‌چیز را به مصاحبه‌گر بگویید. مثلا اگر در سرکار قبلی با کارفرما درگیر شده‌اید این برای شما یک امتیاز منفی خواهد داشت. اگر سوالی در این خصوص نشد نیازی نیست در مورد این موضوع صحبت کنید، اما اگر سوال شد بهتر است با لحن مثبت اما نه دروغ پاسخ این سوال را بدهید.»
ساعت پایانی سمینار به صورت کارگاهی برگزار شد و سخنران برنامه به پرسش‌های مخاطبان پاسخ داد. کردنایج در پاسخ به سوال یکی از دانش‌آموختگان درباره اینکه پارتی چقدر در مصاحبه استخدامی موثر است، گفت: «پارتی تنها ابزاری است که شما را وارد سازمان می‌کند اما این موضوع ضامن بقای شما در آینده نیست؛ بلکه تخصص، توانمندی‌ها و مهارت‌های شماست که حضور شما در یک سازمان یا شرکت را تضمین می‌کند.»

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4188