+ A - تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۲ کد مطلب: 152083
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
کاهانی باز هم در اکران فیلمش دچار مشکل شد
احتمال توقیف «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا»
احتمال توقیف «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا»

فرهیختگان آنلاین: ابوالفضل کاهانی، کارگردان نیشابوری سینمای ایران که همواره در اکران فیلم‌هایش با دست‌اندازهایی روبه‌رو شده، گویا بار دیگر برای نمایش فیلم جدیدش در ایران با مشکل در اکران روبه‌رو شده است.

 کاهانی پارسال بعد از ساخت «استراحت مطلق»، فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» را در ایران با بازی طناز طباطبایی، مهناز افشار، سحر دولتشاهی، مهران غفوریان و آیدا ماهیانی جلوی دوربین برده است.
حضور مهران غفوریان در فیلم کاهانی این گمانه‌زنی را تقویت کرده که او بار دیگر سراغ موضوعی طنز رفته است و «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» نیز مانند «اسب حیوان نجیبى است»، «بیست» و «استراحت مطلق» فضایی طنز داشته باشد. خلاصه داستان این فیلم هم در یک جمله آمده است:« کجا بروم امشب؟»
فیلمی که به جشنواره سی و سومین فجر راه نیافته و از همان زمان برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که این فیلم در اکران با مشکل روبه‌رو شده است. البته آن زمان راه نیافتن «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» را به دلیل پرنکردن فرم تقاضای شرکت در جشنواره عنوان کرده‌اند. کاهانی نیز در همان مدت سکوت کرد و حاضر نشد درباره فیلم جدیدش با رسانه‌ها وارد گفت‌وگو شود. کاهانی که اغلب فیلم‌هایش برای اکران با مشکل در پروانه نمایش روبه‌رو شده این فیلمش را در سکوت کامل خبری ساخته است. کاهانی در این فیلم برخلاف کارهای دیگرش، فضایی زنانه را تجربه می‌کند و واکاوی اتفاق‌های حول و حوش زندگی سه زن است. حالا احتمال این مساله که فیلم جدید کاهانی دچار مشکل جدی در اکرانش شود، قوت گرفته است. تهیه‌کننده این فیلم از مدت‌ها قبل درخواست دریافت پروانه نمایش را به شورای پروانه نمایش داده است و شنیده می‌شود نتوانسته است نظر مثبت این شورا را به دست آورد و احتمال به نمایش درنیامدن آن قوت گرفته است. سعید خانی، تهیه‌کننده این فیلم چندی پیش خبر داده بود که قصد دارد فیلمش را برای اکران عید فطرآماده کند. حالا باید دید فیلم جدید کاهانی برای رسیدن به اکران چه فراز و فرودهایی را طی خواهد کرد؟ کاهانی از همان نخستین فیلمش یعنی«آدم» در سال 1385 دچار مشکل شد. این فیلم بعد از نمایش در جشنواره فیلم فجر توقیف شد و هرگز در سینماها اکران نشد و سه سال بعد مجوز اکران در شبکه خانگی را گرفت. فیلم دوم این کارگردان نیز با نام«آنجا» در دولت نهم توقیف شد و به جشنواره فیلم فجر نیز راه نیافت. «هیچ» دیگر فیلم کاهانی نیز در اکران با مشکل روبه‌رو شد و علاوه‌بر ممیزی، مجوز نمایش در خارج از ایران را به دست نیاورد. با این فیلم بود که قانون دریافت مجوز برای خارج از کشور درباره فیلم‌های ایرانی گذاشته شد. سرانجام هیچ که متهم به سیاه‌نمایی شده بود، در اکران نوروزی 1389 به سینماها راه یافت. فیلم بعدی او یعنی «اسب حیوان نجیبی است» نیز با شکایت نیروی انتظامی و مخالفت‌های معاونت سینمایی به مدت هفت ماه توقیف بود و علی‌رغم درخواست پخش‌کننده جهانی، مجوز نمایش در خارج از کشور را به دست نیاورد. «بی‌خود و بی‌جهت» نیز در اکران با مشکل روبه‌رو شد و حوزه هنری از اکران آن در سینماهای خود جلوگیری کرد. «بیست» تنها فیلم کاهانی است که با مشکل چندانی در اکران روبه‌رو نشد و تلویزیون ایران نیز بارها آن را پخش کرد. کاهانی همچنین فیلم «وقت داریم حالا» را در فرانسه ساخت که قرار بود در گروه هنر و تجربه به نمایش درآید. کاهانی درباره فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» همچنان ترجیح داده است سکوت کند و چشم به راه بماند تا مشکل این فیلمش نیز برطرف شود.

 

مهربانو ابدی‌دوست

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3944