+ A - تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸ کد مطلب: 152165
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
بررسی تخلفات بانک مرکزی در پرونده موسسه ثامن‌الحجج
بررسی تخلفات بانک مرکزی در پرونده موسسه ثامن‌الحجج

فرهیختگان آنلاین: دریافت اقرارنامه هایی از سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج(ع) در ازای پرداخت بخشی از مطالباتشان تخلف دیگری است که درغفلت بانک مرکزی در حال رخ دادن است.

موسسه مالی ثامن الحجج(ع) که چند سالی از فعالیت آن با بیش از 5 هزار کارمند و بیش از 500 شعبه می گذرد چند ماهی است با توجه به تخلفات عدیده در لیست سیاه قرار گرفته است.

نکته جالب درخصوص این موسسه غیرمجاز بودن آن پس از گذشت این همه سال است که تازه از سوی برخی مسئولان دولتی عنوان شده و به بلاتکلیفی قشر گسترده ای از مردم منجر شده است در این میان و تجمع های گسترده مردم برای احقاق حق خود ورود بانک پارسیان به عنوان حل مشکل نیز جای تعجب دارد،زیرا به عقیده بسیاری از کارشناسان دولت که خود متولی این نوع موسسات در کشور است باید از بانکی دولتی برای رفع مشکل موسسه ثامن الحجج(ع) استفاده می کرد.

از همه این موارد گفته شده جالب تر اقرار نامه ای است که از سوی بانک پارسیان در عوض مطالبات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج (ع)دریافت می شود که در بند 4 این اقرار نامه به صراحت از مشتریان می خواهد که امضا کنندگان اطلاع خود از غیرمجاز بودن این موسسه باشند، سوال ما این است که اگر این موسسه غیرمجاز بوده چرا تقدیرنامه های بسیار از سوی ریاست وقت کل بانک مرکزی دریافت کرده است.

کولیوند: دریافت اقرارنامه از سپرده گذاران ثامن الحجج تخلف است

محمدجواد کولیوند درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به پیگیری های مستمر برخی نمایندگان در خصوص تعیین تکلیف وضعیت موسسه مالی ثامن الحجج(ع)، گفت: هر چند که بانک پارسیان به دستور دولت مسئولیت پرداخت مطالبات سپرده گذاران این موسسه تا 100 میلیون تومان را برعهده دارد اما انجام این وظیفه را منوط به دریافت اقرار نامه از مشتریان این موسسه کرده است.

محمدجواد کولیوند

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دریافت چنین اقرارنامه هایی از سپرده گذاران ثامن الحجج (ع)به هیچ وجه درست نبوده و بنده به جد این موضوع را پیگیری خواهم کرد، تصریح کرد: سپرده گذاران باید به حق خود برسند؛ زیرا به اعتماد بانک مرکزی در این موسسه سرمایه گذاری کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه بنده به شخصه از دستگاه قضایی، بانک مرکزی و همچنین کمیسیون اصل نود مجلس پیگیر تعیین تکلیف وضعیت موسسه مالی ثامن الحجج (ع)هستم، افزود: بنده برای تسریع در وضعیت کارمندان و سپرده گذاران این موسسه نامه ای به کمیسیون اصل نود مجلس و دستگاه قضا ارسال کرده ام.

کولیوند ادامه داد: اینکه سپرده مردم نزد موسسه ثامن الحجج (ع)از سوی بانکی دیگر پرداخت شود منطقی است اما اخذ تضامینی از مردم در خصوص اینکه با اطلاع از غیرمجاز بودن این موسسه اقدام به سپرده گذاری کرده اند با هیچ منطقی همخوانی ندارد.

 

تبلیغات گسترده ثامن الحجج از رسانه ملی اعتماد مردم را جلب کرد

وی با بیان اینکه غیرمجاز بودن موسسه ثامن الحجج (ع)باید از سوی رسانه ملی اعلام می شد، گفت: مردم به اعتماد درج نام بانک مرکزی و مجوز از سوی آن در موسسه ثامن الجج سپرده گذاری کرده اند که تبلیغات گسترده در رسانه ملی نیز این اعتماد را دو چندان کرده بود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، ادامه داد: ایراد وارده در خصوص رو شدن برخی موسسات مالی به بانک مرکزی و رسانه ملی بر می گردد زیرا بانک مرکزی نظارتی نداشته و رسانه ملی نیز بدون رویت مجوزهای لازم از سوی این نوع موسسات اقدام به تبلیغات کرده است.

 

مکاتبه با بانک مرکزی برای تسریع در تعیین تکلیف موسسه ثامن الحجج

این نماینده مردم در مجلس دهم، از مکاتبه با بانک مرکزی برای تسریع در تعیین تکلیف موسسه ثامن الحجج خبر داد و گفت: بانک مرکزی باید هر چه سریع تر آخرین وضعیت این موسسه را به مجلس گزارش کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیگیر تخلف موسسه غیرمجاز ثامن الحجج هستند.

 

ضرورت توصیه به بانک ها برای جذب کارمندان ثامن الحجج در صورت نیاز

کولیوند با اشاره به تعداد کارمندان موسسه مالی غیرمجاز ثامن الحجج، گفت: این کارمندان در حدود 2 هزار و 700 نفر در 570 شعبه در سراسر کشور به کار گرفته شده اند که این هم معضلی است که باید از سوی بانک مرکزی مرتفع شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، ادامه داد: بانک مرکزی باید به بانک ها و موسسات مختلف توصیه کند در صورت نیاز به استخدام نیرو از این افراد استفاده کرده و در غیر این صورت باید تمامی سنوات آن ها پرداخت شود.

 

بیگلری:پرداخت مطالبات سپرده گذاران ثامن الحجج بدون دریافت هر نوع اقرارنامه صورت بگیرد

محسن بیگلری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تلاش های بی وقفه کمیسیون های اقتصادی مجلس برای پیگیری وضعیت موسسه ثامن الحجج(ع)، گفت: پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج(ع) باید بدون دریافت هر نوع اقرارنامه ای از سوی آن ها صورت بگیرد.

محسن بیگلری

 

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دریافت اقرار نامه در عوض پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج(ع) از سوی بانک پارسیان تخلف محرز است، تصریح کرد: بانک مرکزی مقصر اصلی بروز این نوع پیشامد بوده و باید پاسخگوی اهمال در وظیفه نظارتی خود باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید پاسخگوی این نوع بی نظارتی ها باشند، افزود: موسسه ثامن الحجج(ع) بیش از 500 شعبه در کشور داشته که بدون هیچ مجوزی فعالیت داشته است.

 

نباید تاوان اشتباه مسئولان را مردم بپردازند

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه باید بانک مرکزی شرایط پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج (ع)را بدون دریافت هر نوع اقرارنامه ای از آن ها فراهم کند، تصریح کرد: نباید تاوان اشتباه مسئولان را مردم بپردازند.

اقرار نامه بانک رفاه

 

بیگلری با اشاره به برخی تقدیرنامه های ارایه شده به موسسه غیرمجاز ثامن الحجج(ع) از سوی ریاست وقت بانک مرکزی، گفت: اگر این تعاونی غیرمجاز بوده چرا به شکل های مختلف از آن در زمان های مختلف تقدیر شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: درج کردن جمله "تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" در لگوی تمامی شعب موسسه ثامن الحجج (ع)نشان از غفلت بانک مرکزی نسبت به تخلفات این موسسه است.

 

بی توجهی به سرنوشت کارمندان و سپرده گذاران ثامن الحجج با پیگیری مجلس همراه خواهد شد

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید پاسخگوی مشتریان و کارمندان موسسه ثامن الحجج (ع)باشد، افزود: بی توجهی به سرنوشت این افراد با پیگیری مجلس همراه خواهد شد.

بیگلری با تاکید بر تشکیل ضربتی کمیته ای برای تعیین تکلیف موسسه ثامن الحجج(ع)،گفت: باید مایملک این موسسه هر چه سریع تر برای تعیین تکلیف سپرده مشتریان به فروش رسیده یا تهاتر شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از عدم پاسخگویی بانک مرکزی به مراجعات سپرده گذاران و کارمندان ثامن الحجج(ع)،گفت:درحال حاضر با حمایت کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس خواهان رسیدگی ریاست کل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به این مهم هستیم.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2891