+ A - تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۲ کد مطلب: 32241
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
تخلف هزار میلیاردی تامین اجتماعی و شستا

در شرایطی که مسوولان اقتصادی دولت هنوز درگیر پاسخگویی به مجلس و قوه قضائیه در راستای فساد بزرگ بانکی هستند، گزارش‌ها از یک تخلف شگفت‌آور در بخش دیگری از دولت حکایت دارد.


رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس از تخلف یک هزار میلیارد تومانی در ۱۵۰ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا خبر داد و گفت: اگر هیات‌رئیسه مجلس از ادامه کار جلوگیری نمی‌کرد می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.
سلیمان جعفرزاده در گفت‌وگو با مهر در مورد دلایل تاخیر ارائه گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی گفت: چالش‌های پیش رو در این پرونده آنقدر زیاد است که بنده با وجود اینکه دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ام در این هشت سال هیچ موردی مانند تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی اینچنین سیاسی نشده بود.
وی افزود: از روز اولی که طرح تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی آغاز شد بلافاصله با فشارهای سیاسی از سوی بسیاری از چهره‌ها و حتی هیات‌رئیسه مجلس مواجه شدیم چراکه نمایندگان حاضر در تیم تحقیق و تفحص به سراغ شرکت‌هایی رفتند که ۶۰ سال هیچگونه نظارتی بر عملکرد آنها نبوده است. همین شرکت‌ها، تهمت‌ها و افتراهای بسیاری به گروه تحقیق و تفحص وارد کردند ولی ما به دور از تمام این حاشیه‌ها به کارمان ادامه دادیم. رئیس اسبق کمیسیون اجتماعی مجلس از ارائه گزارش نهایی تیم تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کشور در روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: در این گزارش آمده است که پس از بررسی وضعیت ۱۵۰ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و «شستا» بیش از یک‌هزار میلیارد تومان تخلف انجام شده است.
پاداش‌های ۴۵۰ میلیون تومانی
رئیس کمیته تحقیق و تفحص از شرکت‌های شستا و سازمان بازنشستگی گفت: در ادامه تحقیقات به مدیری برخوردیم که کارخانه‌ای را بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اضافه بر قیمتش خریداری کرده و به‌عنوان تشویق پاداش‌های ۴۵۰ میلیون تومانی تا یک‌هزار سکه به برخی افراد و کارکنان داده است. به دنبال انتشار این خبر سازمان تامین اجتماعی و شرکت شستا با ارسال جوابیه‌های جداگانه‌ای نسبت به خبر خبرگزاری مهر و اظهارات رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس واکنش نشان دادند.
تکذیبیه شستا
در توضیحات سازمان تامین اجتماعی آمده است: تمام موارد بررسی‌شده در گزارش تحقیق و تفحص مجلس مربوط به عملکرد مدیریت‌های دوره قبلی سازمان تأمین اجتماعی است و ارتباطی با عملکرد تیم مدیریتی یک سال گذشته ندارد. تمامی موارد بررسی‌شده در گزارش تحقیق و تفحص مجلس که مورد استناد رئیس این کمیته در مصاحبه با خبرگزاری قرار گرفته است مربوط به عملکرد مدیریت‌های دوره قبلی سازمان تأمین اجتماعی است و ارتباطی با عملکرد تیم مدیریتی یک سال گذشته ندارد. همچنین مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همواره و در اظهارنظرهای مکرر ضمن استقبال از وظیفه نظارتی مجلس محترم و تحقیق و تفحص، نظارت بر سازمان تأمین اجتماعی را منجر به شناسایی نقاط ضعف دانسته و این نظارت را عاملی برای شفافیت در فرآیندهای عملیاتی و برطرف‌شدن نقاط ضعف و چالش‌ها می‌داند. شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) نیز در واکنش به اظهارت رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس که خبر از تخلف هزار میلیارد تومانی در سازمان بازنشستگی و شستا داده این اظهارات را کذب اعلام کرد. در توضیحاتی که روابط‌عمومی این شرکت برای خبرگزاری مهر ارسال کرده آمده است: احتراما پیرو انتشار خبر «تخلف هزار میلیارد تومانی در سازمان صندوق بازنشستگی و شستا» در آن خبرگزاری در مورخ 9/8/90 به استحضار می‌رساند که خبر مذکور کذب محض بوده و در صورت عدم ارائه مستندات لازم، شستا شکایت خود در این خصوص علیه کسانی که این ادعاها را مطرح می‌نمایند از طریق مراجع قضایی و ذیصلاح پیگیری خواهد نمود.»

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
0.3395