+ A - تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۸ - ۰۸:۰۸ کد مطلب: 607
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
هفتاد راه متداول معافیت پزشكی از سربازی
این یک گزارش مردانه است
این یک گزارش مردانه است

سليمان محمدي: سربازي يا به نقلي «خدمت وظيفه عمومي»، شتري است كه هم‌اكنون كسي نمي‌تواند بگويد در خانه‌اش نمي‌خوابد.

قديم‌ها درروهايي بود؛ سربازي خريده مي‌شد يا طرف «سرباز فراري» مي‌شد و در عمل زندگي طبيعي خودش را ادامه مي‌داد اما الان ديگر خبري از خريد سربازي نيست و قرار نيست حالا حالاها هم باشد. كسي هم كه بخواهد در ايران زندگي كند و حقوق شهروندي- در همان اندازه موجود- داشته باشد، مجبور است خدمتش را كرده باشد، چون از گرفتن پاسپورت گرفته تا مالكيت رسمي كوچك‌ترين چيزي منوط به داشتن كارت پايان خدمت است. با اين تفاسير بيراه نيست كه بعد از كنكور سربازي را جدي‌ترين دغدغه همه جوانان- البته پسر- بدانيم. به همين دلايل چند سالي است كه پيدا كردن راهي براي معاف شدن از سربازي، دلمشغولي بسياري از جوانان شده است. در ميان معافيت‌هاي موجود، بيشترين اقبال به معافيت‌هاي پزشكي وجود دارد. بالاخره راهي است كه رفتنش ضرري ندارد، يا معاف مي‌شوند يا نه! اما تا چندي‌پيش پي معافيت پزشكي هم دويدن سهل‌و ممتنع بود؛ تنها شنيده‌هايي بود كه فلان بيماري‌ها منجر به معافيت مي‌شود. صاف بودن كف پا، عرق كردن كف دست، پرانتزي بودن پا، ديسك كمر و... ديگر راه‌هاي نخ‌نمايي شده‌اند كه بيشتر مشمولان سربازي رفته‌اند. از اين‌رو كشف آن بقيه، تقريبا غيرممكن بود، چه‌بسا مشمولي به دليل بيماري خاصي معاف مي‌شد اما به دليل بي‌اطلاعي از قانون هر 24 ماه را خدمت مي‌كرد ولي حالا كه اين قوانين تقريبا براي همه دست‌يافتني است، فقط كمي شانس لازم است تا از 410 بند معافيت‌هاي پزشكي، شامل يكي بشوي و به‌تبع آن مالك خودت.
    
  بيماري‌هاي عمومي
چهار بند در ذيل عنوان بيماري‌هاي عمومي، از معاف‌شدن دائمي خبر مي‌دهند. البته بيشتر اين عناوين تبصره‌ها و بندهاي زيادي دارند كه براي جلوگيري از زياده‌گويي، تنها شناخته‌شده‌ترين و معمول‌ترين بخش‌هاي هر عنوان را كه منجر به معافيت دائم مي‌شود ذكر مي‌كنيم.«عدم كفايت رشد و نمو جسمي و عضلاني كافي كه موجب ناتواني در انجام تكاليف نظامي مي‌شود» اولين بيماري‌اي است كه صاحبش را از سربازي معاف مي‌كند كه تشخيص آن بر عهده كميسيون پزشكي است.

 غدد مترشحه داخلي
هفت بند در زير اين عنوان هم جا مي‌گيرند كه برخي از آنها به گوشمان آشناتر هستند. «بيماري‌هاي غدد هيپوفيز اكرومگالي، ژيگانتيسم، سندروم كوشينگ، ديابت بي‌مزه، آدنوم هيپوفيز، هيپوفونكسيون كلي هيپوفيز» از غددي هستند كه وجودشان در بدن، به معافيت دائم منجر مي‌شود.بيماري‌هاي غدد تيروئيد (گواتر توكسيك، هيپرتيروئيدي و هيپوتيروئيدي و گواترهاي حجيم) هم باعث معافيت مشمول مي‌شوند.
«پركاري و كم‌كاري غده فوق‌كليوي، تومورهاي بيضه و ژنيكوماستي شديد» نارسايي‌هاي غددي‌اي هستند كه بيمار را از رفتن به سربازي معاف مي‌كنند.

 پوست و بافت‌هاي زير پوست
بيماري‌هاي پوستي هم در 26 بند معافيت‌هايي را با خود دارند. «انواع اگزماهاي وسيع و شديد» البته اگر به درمان مقاوم باشند، اولين بيماري پوستي است كه به معافيت مي‌انجامد. «هيپرئيدروز» يا همان عرق كردن كف دست هم جزو بيماري‌هاي پوستي‌اي محسوب مي‌شود كه البته در صورت شديد بودن معافيت را به همراه دارد. «سل‌هاي پوستي، كهير همراه با آنژيوادم و انواع آكنه وقتي كه شديد باشد يا منظره صورت را تغيير دهد يا اينكه ناحيه وسيعي از گردن، كتف‌ها، سينه و پشت را فرا گرفته باشد، سالك پوستي، در صورتي‌كه پس از بهبودي كراهت منظر يا اختلال عملي اعضا را ايجاد كند»، از ديگر بيماري‌هاي پوستي شناخته‌شده‌اي هستند كه 24 ماه خدمت سربازي را به بيمار مي‌بخشد.
 بيماري‌هاي داخلي مغز و اعصاب
مشكلات سيستم اعصاب هم هر چند در 19 بند معافيت‌هايي را به همراه دارد. «اختلالات مادرزادي سيستم اعصاب مركزي» از هرنوعي كه باشد، معافيت دائم براي مشمول خواهد داشت.«انواع صرع» هم فرد را به صورت دائم از خدمت معاف مي‌كند اما داشتن بيماري صرع بايد به صورت كلينيكي يا پاراكلينيكي در يكي از مراكز درماني دانشگاهي يا نظامي ثابت شود. «انواع سكته‌هاي مغزي و ضايعات عروقي مغز» هم اگر با عارضه عصبي (ارگانيك يا غيرارگانيك) همراه باشد، فرد مبتلا را براي هميشه از خدمت معاف مي‌كند.

 بيماري‌هاي روانپزشكي
اين يكي هم با 9 بند سهل‌و ممتنع آزمون و خطاي مشمولان براي معاف شدن است. از يك طرف همه به راحتي مي‌توانند خود را رواني معرفي كنند و از طرف ديگر اثباتش گذراندن هفت‌خوان رستم را مي‌طلبد.يكي از بيماري‌هاي روانپزشكي «اختلالات خلقي» كه نوع شديد آن در فازمانيك يا فاز افسردگي اعم از حاد يا مزمن به معافيت دائم منجر مي‌شود. در همين قانون اشاره شده كه «اختلال افسردگي اساسي» هم معافيت دائم را به همراه دارد اما اشاره‌اي نشده كه چه نوع افسردگي‌اي اساسي است و چه نوع آن غيراساسي!«اختلالات تكلم و لكنت زبان» هم كم مشتري ندارد. خرجش اين است كه چند روانشناس و گفتاردرمان تاييد كنند كه لكنت زباني وجود دارد تا «در صورتي كه علت رواني پانورولوژيك داشته باشد»، براي هميشه از خدمت معاف شويد. «اختلال رفتار (عدم تعادل عصبي و رواني) وكژخويي‌ها به‌طوري كه مغاير شئونات نظامي باشد» هم به معني معاف شدن است. همچنين «انحرافات اخلاقي و جنسي مانند ترانس سكسواليسم» هم در دسته بيماري‌هاي رواني آمده است كه معافيت دائم از خدمت سربازي را به همراه دارد.

  جراحي مغز و اعصاب
اين دسته از بيماري‌ها بيشتر مربوط به استخوان‌بندي است كه در 14 بند معافيت‌هايي را با خود دارد.«معايب ستون فقرات (مادرزادي يا اكتسابي)» طبق اين قانون در مواردي كه شديد باشد يا اشكال عملي ايجاد كرده باشد، معافيت دائم را به همراه دارد. «انواع هرني ديسكال با علائم كلينيكي و راديولوژي» هم چه عمل شده باشد يا خير، به معافيت دائم از خدمت سربازي منجر مي‌شود. «انواع شكستگي‌هاي تازه و مهره‌ها (بدنه، تيغه، زوائد مفصلي)» و «سابقه عمل جراحي روي مغز» هم مانند دو مورد قبل معاف شدن را با خود دارد.

 بيماري‌هاي ريه و قفسه صدري
بيماري‌هاي ريوي هم كه قسمت زيادي از آن شامل مصدومان شيميايي مي‌شود، در 23 بند با بيماري‌هايي مثل «تغيير شكل‌هاي مادرزادي قفسه صدري مانند سينه فرورفته (سينه قيفي شكل)، جناغ برجسته يا فقدان عضلات تنفسي»، «بيماري‌هاي قارچي مزمن ريه»، «كيست‌هاي مختلف ريه (هيداتيك، درموئيد) پلوروپري كارديال و كيست‌هاي هوايي بزرگ و متعدد»، «آبسه ريوي و سكل‌هاي وسيع عفوني»، «برونشيت مزمن كه توليد عوارض باليني كرده باشد» و «آسم به شرط ثبوت در بيمارستان‌هاي نظامي يا دانشگاهي» به معافيت دائم از خدمت سربازي منجر مي‌شود.

 استخوان – اسكلت
بيماري‌هاي استخواني هم در 39 بند با شباهت‌هايي به بيماري‌هاي جراحي مغز و اعصاب، با تمركز بر بيماري‌هاي ستون فقرات معافيت‌هاي جديدي را معرفي مي‌كند.«انحرافات ستون فقرات مادرزادي يا اكتسابي در اشكال شديد و ناتوان‌كننده»، «انحرافات جانبي مادرزادي و اكتسابي ستون فقرات (اسكوليوز بيش از 30 درجه)»، «هر گونه اعمال جراحي (استخواني) ستون فقرات»، «شكستگي‌هاي لگن از نوع مالگين»، «شكستگي‌هايي كه پس از يك‌سال جوش نخورده باشد و مفصل كاذب ايجاد كرده باشد يا در وضع نامناسب جوش خورده و اشكال عملي ايجاد كرده باشد» معافيت دائم از سربازي را با خود دارد.
اما بخش ديگر بيماري‌هاي استخواني فقدان برخي از اعضاي بدن است. «قطع يا فقدان يكي از اندام‌ها»، «كوتاهي پا بيش از 5/3 سانتيمتر»، «فقدان كامل شست (از مفصل M.C.P) يا فقدان ارزش كاري آن در يك دست»، «فقدان بيش از يك انگشت در يك دست»، «عوارضي كه مانع باز شدن يا تا شدن انگشتان دست شود مانند سنداكتيلي و... در بيش از دو انگشت»، «چنانچه يك انگشت قطع شده و انگشت ديگر همان دست بيش از 50درصدعملكرد خود را از دست داده باشد»، «كوتاهي اندام فوقاني در مقايسه با يكديگر در صورتي‌كه بيش از پنج سانتيمتر باشد» و «قطع سه انگشت كامل از يك پا و يا قطع شست در هر دو پا» از نقص عضوهايي هستند كه معافيت دائم را با خود دارند.«صافي كامل كف پاي هر دو پا در انواع سخت (Rigid) يا با تحدب شديد استخواني يا با انحراف پاشنه پا» هم از آن معافيت‌هايي است كه ذهن بسياري را به خود مشغول كرده و چه‌بسا تك‌تك ما بارها و بارها تلاش كرده‌ايم كف پايمان را صاف ببينيم اما گذشته از صافي كف پا بايد محدب هم باشد!

 بيماري‌هاي شكم و دستگاه گوارش و جراحي عمومي
اين نوع بيماري‌هاي داخلي هم در 44 بند باعث معافيت بيمار از خدمت سربازي مي‌شود. بيشترين فراواني در اين دسته هم با موارد مربوط به كيسه صفرا است.
«اعمال جراحي روي كبد، كيسه صفرا، مجاري صفراوي و پانكراس»، «سنگ كيسه صفرا و مجاري صفراوي»، «بيماري‌هاي مادرزادي و اكتسابي مجاري صفراوي»، «بي‌اختياري مدفوع مادرزادي و اكتسابي»، «وجود اجسام خارجي داخل شكم با عوارض» و «خونريزي‌هاي مكرر دستگاه گوارش با علت ناشناخته» آن دسته بيماري‌هاي داخلي هستند كه معافيت دائم را با خود دارند.

 خون و انكولوژي - بدخيمي‌ها
مشكلات خوني هم در 15 بند مطرح شده‌اند. «كم‌خوني‌هاي مگالوپلاستيك»، «كم‌خوني‌هاي مزمن اكتسابي به علت بيماري‌هاي خوش‌خيم، در موارد هموگلوبين زير 10»، «تالاسمي ماژور، تالاسمي اينترمديت و سندرم‌هاي سيكل سل»، «تومورهاي بدخيم از هر نوع و در هر عضو كه باشد ولو اينكه درمان شده باشد» و «تومورهاي خوش‌خيم چنانچه سبب اختلال مشهود در كار عضو يا به‌صورت عودكننده يا با كراهت منظر همراه باشد» منجر به معافيت دائم از خدمت سربازي مي‌شود.
 دستگاه ادراري تناسلي
اما بيماري‌هاي دستگاه ادراري و تناسلي با 49 عنوان بيماري بيشترين بيماري‌هايي است كه باعث معافيت از سربازي مي‌شود.  «بيماري‌هاي عفوني مزمن (سلي، ميكروبي، انگلي، قارچي) كليه، لگنچه، حالب، مثانه، بيضه‌ها، مجاري ادرار هر يك به تفكيك»، «تومورهاي خوش‌خيم و بدخيم مجاري ادراري تناسلي»، «كليه نعل اسبي-كليه اكتوپيك داخل لگن، اكتوپي يك‌طرفه (يعني هر دو كليه در يك طرف قرار گرفته باشند)»، «پيوند كليه»، «از بين رفتن قدرت انقباضي كردن مثانه كه منجر به بي‌اختياري ادرار شود»، «بيماري‌هاي مقاربتي اگر در ناحيه انتهايي مجرا و آلت دفرماسيون ايجاد كرده يا به فيبروز يا تنگي مجرا منجر شود»، «اكتوپي يا فقدان بيضه دو طرفه»، «آتروفي شديد بيضه»، «فقدان آلت»، «دو جنسي بودن»، «بي‌اختياري ادراري و شب ادراري به شرط ثبوت در بيمارستان‌هاي نيروهاي مسلح» و «تغير مسير ادراري با عمل جراحي» همگي از مواردي هستند كه ابتلا به آنها فرد را از خدمت سربازي معاف مي‌كند.

 فك و دهان و دندان
«ناهنجاري‌هاي استخواني فك و صورت كه موجب اختلال در عمل جويدن يا تكلم باشد»، «كام شكاف‌دار همراه يا بدون لب شكري عمل نشده»، «از بين بردن دندان‌ها به‌طوري‌كه در مجموع در دهان كمتر از 14 دندان وجود داشته باشد» و «كليه تومورهاي بدخيم فك و دهان» جزو 8 مورد بيماري‌هاي فك و دهان و دندان هستند كه منجر به معافيت دائم مي‌شوند.

  چشم و عوارض بينايي
بيماري‌هاي چشمي هم در 39 مورد در اين قانون آمده‌اند كه بيشتر حول بالا بودن نمره چشم است. البته در اصلاحيه‌اي كه اخيرا براي قانون خدمت وظيفه عمومي پيشنهاد داده شده است، قوانين مربوط به معافيت با بالا بودن نمره چشم، به مراتب سخت‌تر شده است. البته غير از اين مساله موارد ديگري هم هست كه باعث معاف شدن مي‌شود، ازجمله؛ «فقدان يك چشم يا آنكه يك چشم عملا يا در اثر بيماري‌هاي غيرقابل علاج فاقد بينايي (عدم درك نور) باشد»، «اجسام خارجي داخل كره چشم معاف دائم» و «پيوند قرينه».

 گوش و حلق و بيني
مشكلات مجاري گوش و حلق و بيني هم در 26 مورد معافيت‌هايي را به همراه دارد.«كاهش شنوايي يك‌طرفه به‌طوري كه معدل آن در فركانس‌هاي چهارگانه (512-1024-2048-4096) بيش از 80دسي‌بل باشد»، «كري و لالي»، «فقدان كامل مادرزادي يا اكتسابي لاله گوش يك‌طرفه يا دو طرفه»، «سينوزيت‌هاي توام (پان سينوزيت)مزمن» و «پوليپوزبيني در صورتي كه دوطرفه باشد» منجر به معافيت دائم خواهد شد.

 قلب و عروق
نارسايي‌ها و مشكلات قلبي هم هر چند تنها در 16 بند معرفي شده‌اند، اما به نسبت، بيشترين ميزان معافيت دائم را با خود دارد.«كليه عوارض عضوي دريچه‌اي قلب عمل شده و عمل نشده به شرط ثبوت در بيمارستان‌هاي نيروهاي مسلح يا دانشگاهي»، «وجود هرگونه بيماري مادرزادي قلب اعم از عمل شده و نشده»، «هر نوع بيماري عروق كرونر در هر درجه و حالتي كه باشد»، «نارسايي مزمن قلب» و «واريس‌هاي شديد و يا همواره با عوارض» بيماري‌هاي قلبي هستند كه فرد را براي هميشه از خدمت سربازي معاف مي‌كنند.»

 روماتولوژي و بافت همبند
 اين بيماري‌ها هم كه تا حدي با برخي از عناوين قبل همپوشاني دارند، در 15 بند مطرح شده‌اند. «بيماري‌هاي كريستالي؛ نقرس، نقرس كاذب» معاف دائم و «اسپونديلوليسيت بروسلائي، استاف، سالمونلائي و سلي و انواع هرني ديسكال با علائم كلينيكي و راديولوژي ستوان فقرات» از شايع‌ترين بيماري‌هاي اين دسته هستند كه به معافيت از خدمت مي‌انجامد.

 بيماري‌هاي عفوني
بيماري‌هاي عفوني هم از آن دست نارسايي‌هايي هستند كه در دوره ابتلا هم منجر به معافيت مي‌شوند. بيماران مبتلا به هپاتيت مزمن(بيش از 6ماه) و هپاتيت C با تاييد آزمايشگاه‌هاي مورد تاييد «مراكز درماني»، «سل ريه فعال»، «جذام به هر شكل و در هر مرحله» و «بيماران مبتلا به نقص ايمني سلولي - اكتسابي و حاملين ويروس HIV » همگي براي هميشه از خدمت سربازي معاف مي‌شوند.در اصلاحيه‌هاي بعدي اين قانون 49 بيماري ديگر هم زير عنوان «بيماري‌هايي كه در آيين‌نامه پزشكي پيش‌بيني نشده‌اند» به اين ليست اضافه شده‌اند. هرچند گمان مي‌شود كه با اين حجم زياد بيماري‌هايي كه شامل معافيت پزشكي مي‌شوند، افراد زيادي با آن معاف شوند، اما خروج پيروزمندانه از كميسيون‌هاي پزشكي چندان هم راحت نيست. به هر حال بد نيست نگاهي به اين قانون بيندازيد، چه بسا از سربازي معاف هستيد و خودتان خبر نداريد.
 

نظر ها
افزودن جدید
حمیدرضا  - مریضی   |78.109.202.xxx | 2010-01-25 00:22:22 

آیا کسانی که باد فتح دارند از سربازی معافند؟ اگر ممکنه روی سایت به این سوال جواب دهید ممنون

ناشناس   |92.242.208.xxx | 2010-04-09 12:22:11 
yas, to moafi
حسين   |46.225.109.xxx | 2012-04-02 10:49:12 

كمي تا قسمتي 3تا از دوستام معاف شدن منم دارم شايد منم شدم

ناشناس   |89.165.50.xxx | 2010-01-27 15:20:28 
bahman  - معافیت سربازی   |217.219.222.xxx | 2010-02-09 11:50:41 

من خیلی لاغرم و کف دستم بشدت عرق میکند البته گواتر هم دارم میخواستم بدونم ایا از سربازی معاف میشوم یا اصلا
دنبالشو نگیرم؟ ممنون

محمد  - معافی   |178.131.97.xxx | 2011-04-29 01:33:48 

سلام من التهاب پروستات ( مشکل مجاری ادراری و کامل تخلیه نشدن ادرار دارم) ایا امکان معافیت دارم؟

ناشناس  - جواب: معافی   |128.65.178.xxx | 2012-01-21 20:40:02 

سلام من عفونت بیضه دارم ادرارم کامت تخلیه نمیشه انسداد مجاری ادراری آیا شامل معافیت میشم؟الانم دوران آموزشی
رو سپری میکنموتومرخص م.لطفا پاسخ بدین ممنون

عفونت الشعرا والکاتبین ($777)  - پسر خوب و عاقل و هشیار.....   |95.82.80.xxx | 2012-01-22 13:06:11 

عضو دارای عفونتت را به فرمانده تان نشان بده.... به ما هم عکسش ای میل کن.... تا با مال خودمان مقایسه کنیم...

بیضه الشعرا والکاتبین ($777)  - .....و یا اگر به هر علتی (کمی فرصت و...   |95.82.80.xxx | 2012-01-22 15:17:46 

وقت...کمرویی و غیرو..!!..) نمیتوانید. نام و نشانی ایشان را به ما بدهید ...تا ما جسارتان (و گل به رویتان) مال خودمان
را نشانش بدهیم...با امتنان و تشکر از همکاری صمیمانه ی شما...

محمد جواد انیسی   |91.99.91.xxx | 2011-09-11 13:20:14 

[img [b]

شاهپرست  - جواب:   |79.132.197.xxx | 2011-10-08 16:39:09 

بیماری اسم معافی دارد یا نه

parsa  - کیسه صفرا   |94.182.125.xxx | 2011-09-14 15:25:30 

ماده 37 بند 1 و 6 «اعمال جراحی روی كبد، كیسه صفرا، مجاری صفراوی و پانكراس»، «سنگ كیسه صفرا و مجاری
صفراوی» شن کیسه صفرا و ضخیم شدن دیواره کیسه و یا عمل لاپاراسکوپی روی کیسه صفرا شامل معافیت دائم هست یا نه؟

احمد   |46.143.232.xxx | 2011-12-17 19:19:25 

سلام -من بیماری کندرو مالاسی دارم (نرم شدن غضروف زانو)میخواستم ببینم معاف میشوم یا نه .ممنون میشوم اگه پاسخ
بدهید

ashkan  - mafi   |78.38.44.xxx | 2012-01-05 12:40:35 

سلام من پا های پرانتزی دارم ایا معافم یا برم عمل کنم ؟ اگر می شود زود جواب من و بدهید

دکتر معافی  - الاهم فی الاهم.....   |72.55.174.xxx | 2012-01-06 11:48:35 

بنده ی خدا اول معافی بعد عمل......

ashkan  - mafi   |78.38.44.xxx | 2012-01-06 15:11:29 

salam ty az shoma agha Dr man felan 17 salame mkhoda kone aval moaf sham bad miram amal mikonam

بهروز  - svfhcd     |2.179.87.xxx | 2012-01-23 10:03:34 

سلام من عمل جراحی روی گردن به خاطر ابسه دارم وافتادگی دریچه میترال وسنگ کلیه ایا از سربازی معافم

وحید   |2.144.207.xxx | 2012-02-25 11:15:29 

hosein  - معافیت     |94.182.123.xxx | 2012-05-01 19:58:04 

سلام..آقا من 26 سالمه ولی نقرس دارم اما نقرس بعد از اینکه خودشو نشون میده در مدت یک هفته علایمش از بین میره اما
تو آیین نامه جزو موارد معافیت...من میخوام بدونم پزشکای نظام وظیفه چه جوری بیماری ننقرس تشخیص میدن؟

نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3294