+ A - تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۶ کد مطلب: 64865
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
قدر بدانیم
قدر بدانیم

فرهیختگان/حمید ابراهیمی: «مهدوی‌کیا 4 دقیقه بازی می‌کند... مهدوی‌کیا بین دو نیمه نمایشی بازی می‌کند... مهدوی‌کیا پنج دقیقه آخر بازی به میدان می‌رود... مهدوی‌کیا قبل از بازی به صورت نمادین به میدان می‌رود...»

«مهدوی‌کیا 4 دقیقه بازی می‌کند... مهدوی‌کیا بین دو نیمه نمایشی بازی می‌کند... مهدوی‌کیا پنج دقیقه آخر بازی به میدان می‌رود... مهدوی‌کیا قبل از بازی به صورت نمادین به میدان می‌رود...» این جملات حاصل پنج یا شش روزی است که تا فینال مانده، حول خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا، یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران مطرح می‌شود. همان بازیکنی که در تیم بی‌انگیزه پرسپولیس در نیم‌فصل اول، یک ستاره بود. آمار خیره‌کننده او در تعداد گل‌ها و پاس گل‌ها از او یک بازیکن تاثیرگذار ساخته که اگر در نیم‌فصل اول برای سرخ‌ها به میدان نمی‌رفت شرایط امروز پرسپولیس خیلی بدتر از جایگاه ششمی‌اش در جدول بود؛ آن هم در روزهایی که مانوئل ژوزه سرمربی بود و هیچ‌کدام از بازیکنان نگاهش هم نمی‌کردند، اما مهدوی‌کیا با روحیه حرفه‌ای‌گری که به خاطر 11 سال بازی در آلمان داشت، بدون توجه به حواشی، بهترین فوتبالش را ارائه می‌داد...
خدا یحیی را دوست داشت یا روابطش با مدیر سرخ‌ها حسنه شد که به نیمکت پرسپولیسی‌ها رسید را نمی‌شود بررسی کرد اما آنچه را که می‌شود قضاوت کرد ماجراهایی است که بعد از آمدنش در این باشگاه به وجود آمد... با آمدن او ورق برای موشک برگشت. نیمکت‌نشینی‌های مداوم و خروج از لیست برخی بازی‌ها آن هم در شرایطی که آمادگی‌اش از خیلی از بازیکنان بیشتر بود.
اما بی‌اعتنایی‌های یحیی موشک را به این نتیجه رساند که بر تصمیم ابتدای فصل خود سرعت ببخشد و داعیه خداحافظی در پایان فصل را چند ماه جلو بیندازد. مهدوی‌کیا در برنامه 90 حاضر شد و در حالی که اشک می‌ریخت گفت که دیگر نمی‌خواهد بماند... اما برای اینکه روحیه تیم خراب نشود بر سر تمرینات و حتی اردوها حاضر شد. او آنقدر حرفه‌ای بود که کسانی که از نزدیک شاهد تمرینات پرسپولیس بوده‌اند می‌توانند روی این نکته صحه بگذارند که مهدوی‌کیا یکی از آماده‌ترین‌های جمع بوده و بیراه نیست که بگوییم با‌انگیزه‌تر از خیلی از بازیکنان آیتم‌های تمرینی را انجام می‌داد.
مهدوی‌کیا می‌داند که دیگر در ترکیب اصلی جایی ندارد اما روحیه حرفه‌ای‌گری‌اش به او اجازه نمی‌دهد بدون توجه از کنار تمرینات بگذرد، شاید هم او امیدوار بود تا همان‌گونه که توماس دال را مجاب به برگرداندنش کرده بتواند یحیی را هم در مقابل تمرینات پرفشارش منعطف کند. اما واقعیت این است که در فوتبال حرفه‌ای آلمان می‌توان با تمرین کردن حق را گرفت اما در فوتبال ایران همه‌چیز حول رفاقت می‌چرخد! آنچه در این روزها بیشتر از هرچیز دیگر به چشم می‌آید رفتار ناراحت‌کننده‌ کادر فنی و مسوولان پرسپولیس است. آنها خواسته‌اند مهدوی‌کیا پیش از بازی و در چند دقیقه نمادین به زمین بیاید و وقتی از بازی بیرون رفت(!) سوت واقعی داور برای شروع بازی زده شود... یعنی با وجود تمام تاثیراتی که موشک در این تیم داشته حتی نمی‌تواند یک نیمه را بازی کند!
در اینکه حق هر مربی‌ای است که در مورد بازی شاگردانش تصمیم‌گیری کند حرفی نیست اما با توجه به شرایط پرسپولیس، آیا مهدی مهدوی‌کیا توانایی بازی کردن ثابت در فینال جام حذفی را ندارد؟ به همین دلیل است که مهدوی‌کیا باید منتظر تصمیم افراد کوتاه‌قد در فوتبال ایران برای روز خداحافظی‌اش باشد، کسانی که هیچ‌کدام خاطره‌ای از مهدوی‌کیا ندارند و بازی‌هایش را به خاطر نمی‌آورند. بدون‌شک مهدوی‌کیا با همین میزان آمادگی هم می‌توانست یکی از بازیکنان ثابت (ولو یک‌نیمه‌ای) برای پرسپولیس در دیدار فینال باشد اما یکدندگی و لجاجت باعث شده تا طرح‌های خنده‌داری برای روز و دقایق بازی او در نظر گرفته شود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.25