+ A - تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۸ کد مطلب: 70068
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
تبار‌شناسی معترضان در ترکیه
تبار‌شناسی معترضان در ترکیه

فرهیختگان/پروفسور نادر انتصار: ترکیه طی دهه اخیر یکی از کشورهای پرخبر و مملو از تحول در خاورمیانه بوده است چراکه شاهد آن بوده‌ایم که این کشور با رهبری حزب عدالت و توسعه توانسته است در حوزه‌های مختلف داخلی از جمله سیاسی (تقویت ارزش‌های دموکراتیک، کاهش حضور نظامیان، گشایش در مساله کردها، ارتقای حقوق بشر)، اقتصادی (رشد قابل‌توجه شاخص‌های اقتصادی و تبدیل شدن به یکی از قدرت‌های اقتصادی اروپا) و سیاست خارجی (حضور فعالانه در منطقه خاورمیانه و...) دارای سیر صعودی قابل‌توجهی باشد.

همچنین پس از تحولات دوسال اخیر خاورمیانه، این کشور تلاش بسیاری برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از یک‌سو و معرفی خود به‌عنوان الگویی مناسب برای کشورهای در حال تحول از سوی دیگر کرده است.
اما طی هفته‌های اخیر شاهد وقوع اعتراضات دامنه‌داری در این کشور بودیم؛ اعتراضاتی که از استانبول و به بهانه تخریب محیط‌زیست و تغییر کاربری یک پارک تاریخی آغاز شد و به دست‌کم 78 شهر این کشور سرایت کرد. اعتراضاتی که با خشونت پلیس مواجه شد و چندین کشته، ده‌ها زخمی و چند صد بازداشتی نیز به دنبال داشت اما استمرار آن توسط مردم سرانجام به عقب‌نشینی دولت انجامید. حال سوالی که در نوشتار پیش رو به‌دنبال پاسخ آن هستم این است که آیا طبق گفته‌های اولیه رجب‌طیب اردوغان معترضان بخشی از افراد فریب‌خورده توسط خارجی‌ها یا تحت‌تاثیر تبلیغات رسانه‌های مخالف دولت بودند؟ به راستی چه گروه‌هایی در اعتراضات اخیر حضور داشتند و ریشه‌های اعتراضات به کجا باز می‌گشت؟
در پاسخ به سوالات مذکور باید گفت اعتراضات اخیر ترکیه ریشه‌های متفاوتی دارد. اگر به گروه‌های مختلفی که در این اعتراضات مردمی شرکت کرده بودند نگاه کنیم، می‌بینیم که تمام طبقات و گروه‌های سیاسی و اجتماعی مختلف ترکیه را شامل می‌شوند؛ تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از معترضان را کسانی تشکیل می‌دهند که از نحوه حکومت‌رانی رجب‌طیب اردوغان و دولت آن ناراضی هستند و شخص نخست وزیر را به دیکتاتوری کردن سیاست ترکیه متهم می‌کنند. عده‌ای دیگر از معترضان را گروه‌های لائیک که همواره نقش مهمی در ترکیه داشته‌اند ولی در دوره زمامداری حزب عدالت و توسعه خود را حاشیه‌نشین در سیاست ترکیه دیده‌اند، تشکیل می‌دهند. این گروه‌ها همواره دولت را متهم به عدول از اصول و ارزش‌های مورد تاکید آتاتورک می‌کنند و تقریبا هرازگاهی و به هر بهانه‌ای به خیابان‌ها می‌آیند و اعتراضات خود را نشان می‌دهند که در این مورد نیز شاهد آن بودیم.
همچنین باید به نظامیان نیز اشاره کرد، این گروه همواره پرنفوذ و قدرتمند در دوران زمامداری حزب عدالت و توسعه تحت فشار زیادی بوده و هستند و نقش قبلی خود را در سیستم این کشور در خطر می‌دیدند لذا بخش‌هایی از آنان نیز در اعتراضات اخیر شرکت کردند ولی باید گفت طرفداران مردمی این گروه در ترکیه امروزی چندان زیاد نیستند. گروه دیگر ناسیونالیست‌های افراطی ترک هستند که آنان نیز سعی کردند از این آب گل‌آلود بهره بجویند و دیدیم آنها هم خود را شریک و همراه معترضان نشان دادند.
کردها، دیگر گروه حاضر در اعتراضات بودند اما ذکر این نکته مهم است که کردها عمدتا در شهرهای بزرگی همچون استانبول، آنکارا و ازمیر حضور پررنگی داشتند، در حالی که در شهرهای کردنشین واقع در جنوب شرق این کشور حضور کردها کمرنگ و بسیار حاشیه‌ای بود.
سرانجام باید از گروه‌های طرفدار محیط‌زیست و به عبارتی دیگر سبزها به‌عنوان گروه دیگر معترض یاد کرد. اینان نیز در ترکیه از سیاست‌های شهرسازی دولت اردوغان و تخریب فضای سبز در زمان نخست‌وزیری وی چندان دل‌خوشی نداشته و ندارند و از مهم‌ترین گروه‌هایی هستند که در اعتراضات این کشور شرکت کرده‌اند.
در پایان باید گفت هرچند ترکیه در سال‌های اخیر در زمینه اقتصادی شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده اما همین جهش اقتصادی خود منجر به مساله منفی دیگری شده و آن افزایش شکاف طبقاتی در جامعه ترکیه است که خود این مساله از جمله عوامل موثر در اعتراضات بوده است. ادبیات گفتاری نخست‌وزیر و سیاست خارجی تهاجمی این کشور در قبال کشورهایی نظیر سوریه که به مثابه یک قمار است، از دیگر ریشه‌ها و عوامل موثر در اعتراضات بوده است.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3029