+ A - تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۲ کد مطلب: 70186
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
برندگان و بازندگان منطقه‌ای تحولات مصر
برندگان و بازندگان منطقه‌ای تحولات مصر

فرهیختگان/مازیار آقازاده: به زیر کشیدن محمد مرسی از اریکه قدرت در مصر در کودتایی سپید که به بهانه گسترش اعتراض‌های مردمی علیه حکومت مرسی صورت گرفت، برندگان و بازندگان منطقه‌ای دارد که می‌توان نام آنها را در دو لیست جداگانه احصا کرد.


   بازندگان
1- ترکیه: از این اتفاق بیش از همه «ترکیه» ناراحت شد، چه آنکه دولت ترکیه به لحاظ قرابت حزب حاکم عدالت و توسعه با جنبش اخوان در مصر و نیز به دلیل روابط رو به گسترش و مواضع مشترک دو کشور در مورد بحران سوریه در یک سال گذشته کاملا هم‌راستا بودند. ترکیه ناراحتی خود از تحولات مصر را پنهان نکرده و مقامات مختلف این کشور ازجمله رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر به صراحت از اقدام ارتش مصر در خلع مرسی از قدرت با عنوان کودتا یاد کرده‌اند. در تازه‌ترین موضع‌گیری در این باره اردوغان از دولت‌های غربی به خاطر اینکه مداخله نظامی در مصر را «کودتای نظامی» توصیف نکردند و موجب عزل محمد مرسی از سمت ریاست‌جمهوری شدند، به شدت انتقاد کرده است. وی همچنین اعلام کرد: «تمام کودتاها جدا از این مساله که علیه چه کسی و در کجا اتفاق می‌افتد، کاملا ناپسند، غیرانسانی و خلاف دموکراسی است.»
2- قطر: کشور دیگری که شاید بتوان با درجه‌ای کمتر از ترکیه از آن به‌عنوان بازنده تحولات اخیر مصر یاد کرد، کشور کوچک اما تاثیرگذار «قطر» است. قطری‌ها در مجموعه کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس نزدیک‌ترین رابطه را با دولت مرسی و گروه اخوان‌المسلمین داشتند و شبکه الجزیره قطر در جریان وقایع هفته گذشته مصر و اعتراضات مخالفان مرسی در خیابان‌های قاهره تقریبا در کنار دولت مرسی قرار گرفت و پس از برکناری مرسی نیز قطر با اکراه و یک روز پس از ابراز شادمانی دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به دولت موقت مصر تبریک گفت.
3- حماس: در کنار این دو کشور باید گروه فلسطینی «حماس» را نیز مورد اشاره قرار داد، چه آنکه این گروه یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های حمایتی از خود را دولت تحت رهبری اخوانی‌ها در قاهره می‌دید و حالا با انتقال قدرت به امیر جدید قطر (که گفته می‌شود میانه چندان خوبی با گروه‌هایی چون حماس و اخوان‌المسلمین ندارد) و تغییر هیات حاکمه در مصر، حماسی‌ها از این مساله که ممکن است دو کشور حامی اصلی خود را از دست بدهند، نگرانند.
   برندگان
در سوی دیگر ماجرا می‌توان برندگان منطقه‌ای وقایع اخیر مصر را نیز احصا کرد.
1- سوریه: بدون شک دولت بشار اسد در سوریه در نگاه نخست برنده بزرگ وقایع اخیر در مصر است، چه آنکه سیاست‌های محمد مرسی علیه حکومت بشار اسد و حمایت بی‌قید و شرط و همه‌جانبه دولت ساقط‌شده مصر از شورشیان مسلح سوریه، همه پل‌های روابط دولت اخوانی مصر با دولت بشار اسد را از بین برده بود. بشار اسد پس از سرنگونی حکومت مرسی در پیامی که می‌شد ابراز شادمانی را از آن احساس کرد، اعلام کرد: «مرسی نمی‌توانست برای همیشه مردم مصر را که تمدن چند هزار ساله دارند با دروغ‌های خود فریب دهد.»
2- عربستان: اما منتفع دیگر ماجراهای هفته گذشته در مصر، دولت عربستان سعودی است که در یک سال گذشته رابطه چندان خوبی با اخوان و دولت مرسی نداشت. دولت ریاض از همان ابتدای شکل‌گیری شعله‌های انقلاب مصر موضعی منفی نسبت به تغییر حکومت حسنی مبارک داشت و پس از خلع قدرت از مبارک و شکل‌گیری دولت جدید نیز روابط سردی با دولت مرسی داشت و احساس می‌کرد دولت تحت رهبری اخوانی‌ها در مصر می‌خواهد نفوذ عربستان را در جهان عرب و منطقه خاورمیانه کمرنگ کند.

عربستان همچنین از امکان دخالت‌های دولت اخوانی مصر در تحریک اعتراضات ضددولتی در عربستان و موج‌سواری روی این اعتراضات از سوی دولت اخوانی مصر نیز نگران بود.
3- امارات: دیگر دولت خشنود از تحولات مصر را می‌توان «امارات متحده عربی» دانست. روابط دولت امارات با دولت مرسی در سال گذشته گاه تا حد تنش‌های کم‌سابقه پیش رفته بود و دولت ابوظبی، حاکمان اخوانی قاهره و گروه اخوان را به تلاش برای راه‌اندازی انقلاب در این کشور متهم می‌کردند.
4- ایران: و اما در پایان شاید بتوان با اندکی تسامح، جمهوری اسلامی ایران را نیز به لیست کشورهای خوشحال از برکناری دولت مرسی در مصر افزود. مرسی تنها حاکم عربی بود که در تاریخ 34 ساله جمهوری اسلامی نطقی جنجالی در اجلاس رهبران جنبش عدم تعهد در تهران ایراد کرد که چندان به مذاق مقامات ایران خوش نیامد. از سوی دیگر به دلیل حمایت ایران از حکومت سوریه، موضع دولت مرسی در مخالفت صریح و جدی با حکومت سوریه برای ایران چندان خوشایند نبود. از منظر ایدئولوژیک نیز گروه اخوان‌المسلمین رقیبی جدی و شریکی نامطمئن برای شکل‌دهی به توازن قدرت در منطقه خاورمیانه برای ایران بودند. جمهوری اسلامی ایران از اینکه دولت مرسی اهتمام چندانی به مساله «مقاومت ضداسرائیلی» ندارد و بیش از آنکه وجهه همت خود را مصروف مقابله با اسرائیل کند، به جان دولت بشار اسد در سوریه افتاده بود، حس خوشایندی نداشت.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2594