+ A - تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶ کد مطلب: 70865
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
در دفاع از درختان باغ گیاه‌شناسی نوشهر
تبر را زمین بگذار!
تبر را زمین بگذار!

فرهیختگان/آرمین منتظری: رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست طی نامه‌ای به وزارت کشور خواستار تغییر مسیری خارج از محدوده و مرز باغ گیاه‌شناسی نوشهر شد و تاکید کرد توسعه بندر نوشهر باید خارج از محدوده باغ گیاه‌شناسی انجام شود.

 پیشتر از این هم برخی فعالان محیط‌زیست در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب خواستار دخالت او درخصوص مسائل مربوط به باغ گیاه‌شناسی نوشهر شده و از وی خواسته بودند تمهیداتی برای ممانعت از تخریب این باغ تحقیقاتی بیندیشد و البته همین نامه موجب شد باغ گیاه‌شناسی موقتا در امان بماند. در این میان اما نکاتی قابل توجه است:
چرا آقای محمدی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مجبور می‌شود در نامه‌ای خطاب به وزیر کشور از او «خواهش کند» مانع از تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر شود؟ مگر سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشتر از این، نظر منفی خود را درخصوص احداث جاده در این باغ اعلام نکرده است؟ مگر نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست درخصوص چنین طرح‌های عمرانی‌ای که در تضاد با معیارهای حفاظت از محیط‌زیست است، صائب نیست؟
چرا و به چه حقی و به استناد کدامین قانون استانداری مازندران و شخص آقای علی‌اکبر طاهایی استاندار، به خود اجازه می‌دهد تا این اندازه بر طرحی که اجرایش منوط به نظر هیات امنای سازمان مراتع و جنگلداری است، پافشاری کند که حالا جناب محمدی‌زاده مجبور می‌شود در نامه‌ای به وزیر کشور از او بخواهد تا استانداری‌اش را به تمکین وادار کند؟ سوالی که باید از آقای محمدی‌زاده پرسید، این است که سازمان متبوعش تا چه اندازه می‌تواند برای نظرات «صحیح» خود در حوزه محیط‌زیست ضمانت اجرایی ایجاد کند؟ اگر ناتوان از ایجاد ضمانت اجرایی است، که به نظر می‌رسد این‌گونه است، آنگاه باید برای محیط‌زیست کشور به سوگ نشست.
به جرات می‌توان گفت تمام صاحب‌نظران و کارشناسان محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی یک ماه گذشته مصرانه از مسوولان خواسته‌اند مانع بروز فاجعه در مهم‌ترین ایستگاه تحقیقاتی منابع طبیعی کشور شوند. با وجود این، مسوولان محلی استان همچنان بر اجرای این طرح (گذر راه دسترسی کمربندی به بندر از باغ گیاه‌شناسی) اصرار می‌کنند به‌طوری که اگر دفاع جانانه متولیان و کارکنان باغ گیاه‌شناسی نوشهر و همراهی دلسوزان محیط‌زیست نبود، مدت‌ها پیش راه دسترسی مورد نظر احداث شده بود. کمااینکه پنجم ‌تیرماه امسال هم که استانداری از عزم خود برای شروع عملیات اجرایی راه دسترسی کمربندی به بندر خبر داد و برخلاف همه معیارهای علمی و منطقی نقطه آغاز عملیات اجرایی را باغ ‌گیاه‌شناسی اعلام کرد، دیواره انسانی فعالان محیط‌زیست مانع از اجرای این طرح شد. با این حال معاون استانداری مازندران همان روز، 10روز به متولیان باغ گیاه‌شناسی (هیات امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) فرصت داد تا تکلیف راه دسترسی و باغ گیاه‌شناسی را مشخص کنند. باید پرسید استانداری مازندران با چه قدرتی به خود اجازه می‌دهد در مقابل خواسته مردم، تمام کارشناسان محیط‌زیست کشور، سازمان مراتع و جنگلداری، سازمان حفاظت محیط‌زیست و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقاومت کند و باز هم برای احداث جاده از میان باغ گیاه‌شناسی ضرب‌الاجل تعیین کند؟ به گفته غلامعلی ریاحی، وکیل موسسه تحقیقات و ترویج کشاورزی نوشهر دستور تخریب این باغ خلاف قانون است و با عکس‌العمل دستگاه قضایی روبه‌رو می‌شود. استاندار نوشهر بدون توجه به اخذ مجوزهای لازم دستور تخریب این باغ گیاه‌شناسی را صادر کرده است. ریاحی با بیان اینکه دادستان شهرستان نوشهر در جریان این امور قرار گرفته است، بیان کرد: برهمین اساس هر گونه تخریب و تعرض به این اثر ملی با برخورد قانونی روبه‌رو خواهد شد.
براساس قانون، بدون مصوبه هیات امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی اجازه تغییر کاربری و دخل ‌و تصرف در باغ گیاه‌شناسی نوشهر را ندارد. سوال این است که آیا موافقت این سازمان نیز کسب شده است؟ اگر این‌طور نیست (که ظاهرا این‌طور نیست) ضروری است وزیر جهاد کشاورزی و اعضای هیات امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (وزیر علوم، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون راهبردی ریاست‌جمهوری، معاون وزیر علوم، وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دو عضو هیات‌علمی به انتخاب وزیر علوم، دو عضو هیات‌علمی به انتخاب وزیر جهادکشاورزی و یکی از معاونان اجرایی وزارت جهاد کشاورزی) که از شخصیت‌های علمی محسوب می‌شوند همسو با جامعه علمی کشور، مانع تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر شوند.
درنهایت این‌گونه به نظر می‌رسد که هنوز محیط‌زیست و ملاحظات مربوط به آن در میان دولتمردان کشور ما هیچ جایگاهی ندارد.آنها به خود اجازه می‌دهند بدون توجه به تمام ملاحظات زیست‌محیطی هنوز قانون را دور بزنند و روی طرحی اشتباه که صدمات جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد می‌کند، آنچنان اصرار کنند که حتی حکم قاضی و دادستانی نیز برایشان ارزشی نداشته باشد.اینان آنقدر بر اشتباه خود مصرند که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مجبور می‌شود به وزیر کشور نامه بنویسد و به او وظایف قانونی خود را یادآوری کند. ظاهرا آقای علی‌اکبر طاهایی، استاندار مازندران چندان به قانون توجه ندارد. اما محض یادآوری به آقای طاهایی باید عرض شود که پس از تجاوز به باغ گیاه‌شناسی نوشهر در آبان‌ماه سال 89 پرونده‌ای در دادسرای شهرستان نوشهر تشکیل شد و چون متشاکی در حد مدیرکل بود، پرونده با قرار عدم صلاحیت به دادسرای مرکز استان (ساری) منتقل شد. پس از انتقال پرونده، شعبه 5 بازپرسی ساری پرونده را مورد مطالعه قرار داد و قرار مجرمیت برای متهم پرونده (مدیرکل بندر نوشهر) به دلیل قطع اشجار و تصرف عدوانی صادر کرد. این قرار مجرمیت مورد موافقت دادستان ساری در مرحله صدور کیفرخواست قرار گرفت.
پس از آن مدیرکل اداره کل بنادر نوشهر به‌عنوان متهم در جلسه دادگاه مورخ اول اردیبهشت 92 در شعبه 106 ساری حاضر شد اما اسنادی ارائه کرد مبنی‌بر اینکه در تاریخ تخریب باغ گیاه‌شناسی و قطع درختان توسط اداره کل بنادر نوشهر برای انجام ماموریت اداری خارج از کشور بوده است لذا مسوولان باغ گیاه‌شناسی شکایت خود را پس گرفتند. براساس اسناد جدید اعلام شد دو تن از معاونان اداره کل بنادر و یکی از مسوولان حراست در این پرونده دخیل بوده‌اند و قرار شد پرونده دوباره مورد بررسی قرار گیرد.
هر چند این پرونده همچنان در حال بررسی بود ولی استانداری مازندران در یک اقدام فوری دستور داد با حضور فرماندار نوشهر، مدیرکل انتظامی استانداری، مدیرکل بازرسی و رئیس ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع استان جلسه فوق‌العاده برای تخریب باغ گیاه‌شناسی تشکیل شود.
و اما سخنی چند با علی‌اکبر طاهایی، استاندار مازندران
جناب آقای طاهایی شما به شخصه نباید با محیط‌زیست چندان بیگانه باشید. شما پیش از آنکه استاندار مازندران شوید، استانداری گیلان را نیز برعهده داشتید. گیلان، استانی سرسبز است و مملو از جنگل. تعجب نگارنده این است که چگونه در تمام این سال‌ها دغدغه محیط‌زیست در حضرتعالی ایجاد نشده است؟ چگونه است در تمام این سال‌ها که در استان‌هایی سرسبز فعالیت کرده‌اید آنقدر به محیط‌زیست علاقه‌مند نشده‌اید که حداقل اندکی توجه به درخواست‌های دوستداران محیط‌زیست، کارشناسان و خبرگان، توصیه‌های سازمان مراتع و جنگلداری و سازمان حفاظت محیط‌زیست بکنید؟ توجهی نمی‌کنید چراکه می‌بینیم همچنان عجولانه بر قطع درختان باغ گیاه‌شناسی نوشهر مصر هستید؟ به‌راستی آقای استاندار، این همه عجله برای چیست؟ مگر پرونده باغ گیاه‌شناسی نوشهر از لحاظ حقوقی در دادگاه در دست بررسی نیست؟ عجله برای قطع درختان، عجله برای نابود کردن زندگی است. جناب استاندار دست نگه دارید!

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3076